Автоматски ажурирања на Windows Поставете ги!

на автоматско ажурирање Тие беа постојан проблем што многу компјутерски корисници го доживеаја, но во следната статија, ќе ви дадеме решение за да ги оневозможите.

автоматски-ажурирања-2

Автоматско ажурирање

Дали ви се случило да сте среде документ или да играте видео игра, и одеднаш, компјутерот да се рестартира? Поради ова сте изгубиле важни датотеки, документи или игри. Овој проблем може да биде предизвикан од автоматско ажурирање на оперативниот систем, што иритира многу корисници поради тоа колку може да биде досадно.

Постојат методи за да ја избегнете оваа непријатност и на тој начин да можете да го користите вашиот компјутер без да се грижите за ненадејно губење информации, тогаш ќе ви кажеме како да ги оневозможите автоматските ажурирања во Windows 10:

Автоматско ажурирање во Windows 10

Како што споменавме претходно, овој проблем беше критикуван од многу корисници, бидејќи може да биде многу досаден, тие се појавуваат без никакво предупредување и ги прекинуваат активностите што ги правиме на компјутерот, но потоа ќе ви покажеме како отстранете ги автоматските ажурирања во Windows 10:

чекор 1: На главниот екран на нашиот компјутер, одиме до иконата Windows што се наоѓа во долниот лев агол. Откако ова е отворено, мора да погледнете на десната страна каде што пишува „Стартувај“, ако ова го нема, обидете се на левата страна во „Сите програми“ и скролувајте надолу додека не го најдете „Додаток“, тука ќе најдете „ Трчај “.

Иако постои друг метод што е многу поедноставен и побрз, само треба да ги притиснете копчето Windows и «R» истовремено на вашата тастатура. Веднаш, ќе се отвори прозорец наречен "Run" во кој ќе напишете: "Services.msc" (без наводници).

чекор 2: Штом ќе се појави прозорецот: «Услуги», ќе слеземе додека не ја најдеме опцијата «Windows Update» и ќе кликнеме на неа. Windowе се појави прозорец наречен: "Windows Update Properties", и во него, ќе ја бараме опцијата "Startup Type", најверојатно е во "Automatic", она што ќе го направиме е да го смениме во "Disabled".

чекор 3: Откако е оневозможено, следното нешто што треба да направите е да отидете во „Обнова“, ова може да се најде на врвот на тој прозорец, веднаш до „Започни сесија“. Кога сме таму, ќе бараме „Прва грешка“ и меѓу опциите што се појавуваат, ќе дадеме „Не преземај ништо“.

Така што промената што ја направивме веднаш се генерира, ќе кликнеме на „Примени“ на дното и потоа ќе кликнеме на „ОК“ за да завршиме. Сега можеме да го затвориме тој прозорец и да се вратиме на главниот екран, за да продолжиме со следниот чекор.

чекор 4: Повторно, треба да го отвориме прозорецот "Стартувај", така што ќе го направиме истиот процес што го објаснивме претходно во чекор 1, освен овој пат кога ќе се појави прозорецот, ќе напишеме: "gpedit.msc" (без наводници) На По ова, ќе се отвори прозорец наречен „Уредувач на политики за локална група“ и ќе одиме на левата страна за да ја побараме листата на папки за онаа наречена „Административни шаблони“ и кога ќе се прикаже оваа опција, ќе кликнеме на „Компоненти на Windows ».

Кога ќе ја изберете таа папка, ќе се отвори список и меѓу оние што се појавуваат ќе бараме „Windows Update“. Откако ќе го избереме, ќе ни ја покаже содржината што се наоѓа во папката од десната страна.

чекор 5: Во содржината што е внатре во „Windows Update“, двојно ќе кликнеме на онаа што вели „Конфигурирај автоматски ажурирања“ и веднаш ќе се отвори нејзиниот прозорец. Откако ќе влеземе, ќе ја смениме опцијата од „Овозможено“ во „Оневозможено“, а потоа ќе кликнеме на „Примени“ на дното за да ја направиме таа промена.

Со ова, можеме да ја затвориме папката „Уредувач на локална политика на група“, но има уште неколку чекори пред да го завршите овој процес што ќе ви помогне да го забрзате интернетот на вашиот Windows 10.

чекор 6: Одиме директно во папката на нашиот тим и на врвот, веднаш до „Отвори поставки“, ќе видите мала листа со три опции, мора да кликнете на третата што вели „Управување“.

Она што ќе го направиме следно е да ги прекинеме задачите што ги извршува Windows без да знаеме, што предизвикува постојано ажурирање на оперативниот систем.

чекор 7: Откако ќе се отвори прозорецот „Управување со компјутери“, одиме на левата страна и избираме „Тимови и задачи“, потоа во „Библиотека на програми“, а потоа во „Мајкрософт“; откако ќе се прикаже, ќе одиме таму каде што пишува „Windows“.

Кога ќе се прикаже „Windows“, ќе се појави долга листа која е по азбучен ред, но ние сме заинтересирани само да кликнеме на онаа што вели „Windows Update“ и, како и досега, ќе ни ги прикаже различните конфигурации од десната страна На

чекор 8: Има две работи што треба да ги оневозможите, една од нив е „Windows Update“, а другата „закажан почеток“. Овој процес може да се направи многу лесно, само треба да кликнете со десното копче на името и потоа изберете „Оневозможи“.

чекор 9: Сега, без да ја напуштиме прикажаната папка „Windows“, ќе ја бараме од левата страна онаа наречена „Update orchestrator“. Willе го направиме истиот процес како порано и ќе оневозможиме: „Одржување“, „Рестартирање“ и „Асистент за ажурирање“, покрај ова ќе кликнеме со десното копче на „Распоред на скенирање“, но наместо да кликнеме на „Оневозможи“, ќе кликнеме на "Заврши»; потоа завршете го ова, сега можеме да го затвориме прозорецот на кој работевме.

чекор 10: Ова е еден од најважните чекори. Прво за почеток, ќе кликнеме на иконата за мрежа што се наоѓа во долниот десен агол.

Откако ќе се отвори прозорецот, ќе одиме на мрежата на која сме моментално поврзани и ќе ја избереме, веднаш под името на мрежата, каде што пишува „Карактеристики“. Folderе се отвори папката за конфигурација, каде што ќе ја активираме опцијата што вели „Воспостави како врска за средна употреба“.

Откако ќе завршиме, ќе се вратиме на: "Поставки на Windows", а потоа одиме на "Ажурирање и безбедност". Кога сме внатре, ќе кликнете на „Напредни опции“ и ќе ги деактивирате сите опции без исклучок; штом ова е направено, слезете таму каде што пишува „Оптимизација на дистрибуцијата“ и кликнете на неа.

Кога сте внатре, мора да ја изберете опцијата "Компјутерот во мојата локална мрежа", а потоа да ја деактивирате каде што пишува "Дозволи преземања од други компјутери". Конечно, го завршивме процесот на оневозможување на автоматските ажурирања за Windows 10.

Ако сакате да знаете повеќе информации за Windows 10, ве покануваме да ја прочитате следната статија: Надградете на Виндоус 10 .

Windows-10-1

Автоматско ажурирање во Windows 7

Овој проблем со автоматско ажурирање не е ограничен само на Windows 10, се јавува и со Windows 7, и повторно, ова може да стане многу досадно. Следно, ќе ви објасниме чекор по чекор како да ги оневозможите автоматските ажурирања Windows 7:

чекор 1: Willе започнеме со кликнување на иконата на Windows во долниот лев агол, а потоа со избирање на „Контролен панел“ во прозорецот што ќе се појави.

чекор 2: Откако ќе се отвори прозорецот "Контролен панел", ќе ја избереме опцијата наречена "Систем и безбедност" и еднаш внатре, ќе најдеме "Ажурирање на Windows". Меѓу опциите што може да се видат, ќе кликнеме на „Активирај или деактивирај го автоматското ажурирање“.

чекор 3: Кога сме внатре, ќе видиме дека таму каде што пишува „Важни ажурирања“, опцијата „Инсталирај ажурирања автоматски“ е однапред одредена, она што ќе го направиме е да ја смениме во „Не барај ажурирања“. Покрај ова, ќе ги деактивираме опциите на дното наречени „Препорачани ажурирања“ и „Кој може да инсталира ажурирања“; кога ќе го завршиме тоа, ќе кликнеме на „Прифати“.

Откако ќе заврши овој процес, Windows 7 ќе престане да бара ажурирања и досадниот проблем што го имавте претходно, отворен исчезна.

Ако сакате повеќе информации како да ги отстраните автоматските ажурирања, не само во Windows 7, туку и во Windows 7, 8, Vista и 10, ве покануваме да го погледнете следното видео:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.