Нас оперативни системи Кои се главните?

Следно, во оваа статија ви ги даваме сите детали што треба да ги знаете за Нас оперативни системи, така што на тој начин сте во можност да ги знаете сите мали детали за овој оперативен систем како што се неговите типови, разлики и многу повеќе.

nas-оперативен систем

Сите најрелевантни информации за Нас оперативни системи

Нас оперативни системи: Што е Нас?

На Нас оперативни системи Тие се сервер кој продолжува да работи 24 часа на ден, 365 дена во годината за да може да ви обезбеди голем број услуги; тие се генерално зачувани услуги и мора да се чуваат поврзани со Интернет мрежа.

Една од најчестите употреби е онаа задолжена за извршување резервни копии, меѓутоа, тоа не е нејзината главна цел, бидејќи покрај тоа може да инсталира во него, стилот на Хотмаил или Гугл и да работи со вашата пошта, уредувач на текст, облаци и многу повеќе. Пример би бил да се развие мултимедијален центар сличен на Netflix, чувајќи сопствена содржина; постојат милиони можности.

Различни видови НАС и нивните разлики

Досега само три различни типа на Нас оперативни системи, и секој од нив има серија од различни особености; подолу ќе ги споменеме трите вида:

# 1 Нас изработен за складирање

Тоа е хард диск кој работи благодарение на помал софтвер, за да може да се вчитаат или синхронизираат видеа, слики или нашата музика.

Од друга страна, овие Нас оперативни системи Тие им овозможуваат на своите потрошувачи да инсталираат апликации или некои други работи, бидејќи нивната единствена функција е складирање.

#2 NAS работи со специјализиран хардвер

Во оваа втора опција можеме да ги лоцираме Synology или QTS, за кои се знае дека се еден од најголемите провајдери и во основа кој е одговорен за извршување на развојот на софтверот и негово подобрување за да го имплементира заедно со вашиот хардвер. Ова е направено така што можете да исцедите сто проценти од овие Нас оперативни системи додека работите со контрола и безбедност, благодарение на ограничениот хардвер.

Од друга страна, нешто што го прави овој тип на Нас оперативни системи е дека е несомнено најскапата од трите опции.

# 3 Целосно прилагоден Нас

Во следната група ќе најдеме две опции: првата би била Специјализираниот хардвер за Нас, но изведена од неговиот сопственик; а втората опција би била онаа на Рециклиран Нас, кој е задолжен да го чува на заеднички компјутер и да го натера да се посвети на споменатиот процес.

Во двете опции, Специјализиран софтвер не е пронајден, и затоа бесплатниот софтвер се изведува за да работи како FreeNas, Openmediavault и други.

Нас оперативни системи

Откако ќе знаете што е и како Нас оперативни системи, покрај тоа што знаете малку повеќе за неговите различни типови (споменати погоре), време е да научите за некои од неговите најрелевантни оперативни системи. Подолу ќе донесеме кратка листа со најрелевантните типови на оперативни системи заедно со краток опис на истите:

Оперативни системи: # 1 Openmediavault

Тоа е решение за складирање кое е постојано поврзано со мрежата, оваа опција останува закотвена со оперативниот систем GNU Kinux Debian, каде што е дозволено графички управување со NAS со само два клика; Исто така, ќе можете да креирате контејнери за Докер, мултимедијални медиуми, клиенти за е -пошта и многу повеќе.

# 2 бесплатни

Оваа друга опција е позната по тоа што е оперативен систем кој може да се инсталира на скоро сите хардверски платформи, така што податоците потоа може да се споделуваат преку Интернет мрежа. FreeNas работи на едноставен начин за да создаде централизирано место до кое е исто така лесно достапен за сите податоци; во исто време, ги складира, заштитува и прави резервни копии на податоци.

Оперативни системи: # 3 DSM или Synology Exclusive System

Тоа е сопственичко решение кое им овозможува на своите потрошувачи да имаат апсолутна контрола врз целиот Nas со само неколку кликања; Најдобро од с,, не ви треба претходно знаење за да го користите.

# 4 QTS или Синолошки ексклузивен систем

На ист начин како што е споменато погоре, оваа друга опција ни овозможува да имаме подеднакво добро искуство бидејќи тие работат со истиот сегмент од претходно конфигурирани комерцијални NAS. Од друга страна, најголемата разлика со двата системи споменати погоре во оваа листа е нивната цена.

Ако сакате да знаете други оперативни системи, ве покануваме да ја внесете следната статија за Фредос оперативен систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.