Алтернативи на PayPal

Алтернативи на PayPal

PayPal, кога беше објавен, стана еден од најреволуционерните начини на онлајн плаќање до тоа време. Не само што ви овозможи брзо испраќање и примање пари помеѓу пријателите или семејството, туку гарантираше и дека испраќањето на тие пари е направено на сигурен начин, што го немаа многу други опции. Сигурно сите од нас ја видовме оваа опција за плаќање во одреден момент кога ќе направиме купување на одредена веб-страница, но Постојат достапни алтернативи за PayPal и тие сепак може да бидат интересни за вас.

Не само ова, туку овој начин на плаќање има солидна врска со електронските бизниси кога станува збор за обработка на плаќањето и подготовка на извештаи, еве што овозможува е да се прифаќаат плаќања за услуги и производи без никаков проблем. Сето ова го наведе да собере милиони корисници од целиот свет, со што оваа опција за плаќање стана една од најпопуларните.

Како што видовме, од областа на управувањето со плаќањата, како и на лично ниво при испраќање или примање пари, PayPal е една од најизбраните опции од различни корисници поради неговата леснотија на користење, брзина и безбедност.. И покрај ова, има уште еден голем број луѓе кои претпочитаат други типови на платформи кои нудат услуги поприлагодени на нивните потреби.

Што е PayPal и како функционира?

логото на пејпал

Станува збор за услуга преку која ќе можете да плаќате, да испраќате пари и да прифаќате други плаќања без да мора да внесувате финансиски податоци, секој пат кога ќе сакате да направите потег. Можете да платите со овој начин на плаќање брзо и пред се безбедно. Самите велат дека има околу 250 милиони луѓе распоредени во 200 земји кои ја користат својата платформа за финансиски движења.

За извршување на каква било активност, апликацијата користи технологија за шифрирање и алатки за спречување измами на тековна основа. Благодарение на неговата флексибилност, ќе можете да ја поврзете вашата банкарска сметка или вашата картичка со вашата лична сметка на PayPal. Покрај ова, платформата се издвојува и по својата практичност во однос на нејзината употреба, можете да испраќате пари на многу едноставен начин со само неколку кликања.

Алтернативи на PayPal

Како што ќе видиме подолу има голем број на алтернативи за PayPal, што може да биде малку поразително. Одредени корисници, кога користат една или друга опција, се одлучуваат за онаа во која повеќето онлајн продавници нудат да платат, и во оваа PayPal ја зазема позицијата број еден. Меѓутоа, во други аспекти како што се флексибилноста, заштитата на податоците или дури и ракувањето со апликацијата, има и други опции кои се подобри.

Било да е тоа поради една или друга причина, има неколку алтернативи достапни за PayPal, тие имаат разлики, но ја следат истата цел, да им овозможи на корисниците да вршат плаќања на едноставен начин. Следно, ќе ве именуваме кои се најрелевантните алтернативи денес.

Google Pay

Google Pay

https://pay.google.com/

Гигантот Google успеа да влезе и да остане во платежниот сервис преку мобилни уреди. Google Pay е втората апликација за плаќање што мултинационалната компанија ја разви за да врши електронски плаќања, бидејќи претходно го пробаа со Google Wallet.

Со оваа апликација, ќе можете да испраќате и примате пари користејќи адреса на е-пошта или личниот телефонски број на корисникот на кој сакате да го направите споменатото финансиско движење. Овие плаќања за кои зборуваме ќе имате можност да ги извршите лично или онлајн. Една од предностите што се издвојува во оваа прва алтернатива што ви ја пренесуваме е безбедноста, бидејќи е целосно солидна. Дополнително, мора да се нагласи дека нема такси и нема дополнителни трошоци за неговата употреба.

Skrill

Skrill

https://www.skrill.com/

Оваа втора алтернатива е многу слична на PayPal, па дури и може да изгледа исто. Она што се издвојува кај Skrill е неговиот припејд систем и неговиот чист и едноставен интерфејс. Од своето појавување во 2001 година, тој се позиционираше како добра опција за апликациите за брзо и безбедно испраќање пари.

Некои од предностите на Skrill се неговите лесна конфигурација, солидна безбедност, компатибилност со различни валути за да може да се користи во различни делови на светот. Покрај веќе споменатото, плаќањето ќе треба да го извршите или прифатите само со е-пошта или со личен број.

Јаболко Плаќаат

Јаболко Плаќаат

https://www.apple.com/

Алтернативата претставена од Apple против PayPal припаѓа на услугата за мобилно плаќање и е достапна само во најновите производи лансирани од овој бренд. Кога зборуваме за оваа опција, не се осврнуваме само на моментот на обработка на плаќањата при купување на одредена ставка, туку и на можност за испраќање и примање пари помеѓу корисниците на Apple.

Системот е како сите опции што ги споменуваме, многу едноставен за користење. Со само еден клик ќе можете да плаќате со вашиот уред под висока безбедност во процесот. Треба да се напомене дека е компатибилен со повеќето картички и платежни услуги.

Амазон плати

Амазон плати

https://pay.amazon.es/

Услугата за плаќање пар екселанс на компаниите за онлајн продажба на оваа платформа. Оваа опција за плаќање имате корист од добрата репутација на компанијата на интернет, иако и покрај ова, мора да се каже дека не е лидер во секторот.

Само, Потребна е адреса на е-пошта и лична лозинка за да се изврши процесот на купување.а. Со финансиските информации зачувани на сметката на Амазон, купувањето ќе биде завршено за неколку секунди. Компанијата Амазон станува посредник помеѓу клиентите и продавачот.

Кларна

Кларна

https://www.klarna.com/

ова име, светот ѕвони во сегашното сценарио и има многу компании кои ја презентираат оваа опција за плаќање во нивните онлајн продавници. Со Klarna, ќе можете да купувате токму сега, а да плаќате подоцна, а вкупните трошоци да ги поделите на три удобни рати.

Овие трошоци се без камата и ќе се наплаќаат на вашата кредитна или дебитна картичка секој месец. Таа е една од најдобрите алтернативи за плаќање и со која можете да ги поделите и помогнете да ги покриете трошоците на едноставен и удобен начин да добиете се што сакате.

Бизум

Бизум

https://bizum.es/

Конечно, ви ја пренесуваме една од најкористените алтернативи денес од илјадници корисници. Зборуваме за Бизум, апликација чија цел е непосредно, практично, брзо и безбедно плаќање. Главната цел на оваа платформа е да стане омилен начин на плаќање преку мобилен меѓу различни корисници.

За да го користите, само треба преземете ја апликацијата во соодветната продавница, внесете ги вашите онлајн банкарски податоци и пристапете без никаков проблем. Сега, ќе можете веднаш да испраќате или примате Bizum.

Некои од опциите што ги споменавме во оваа листа се разликуваат од PayPal поради начинот на кој испраќаат или примаат плаќање, додека други можеби се подобри во однос на нивната функционалност. Треба само да ги анализирате карактеристиките на секоја од нив и да го добиете најсоодветниот и најсоодветен за вашите потреби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.