Како можам да преземам аудио за WhatsApp?

Преземете аудио за whatsapp

Гласовните пораки станаа суштинска опција за многу корисници кога станува збор за комуникација. Сигурно, многу од нив вклучуваат важни информации што сакаме да ги зачуваме. Тоа е поради тоа, Во овој пост денес, ќе ви кажеме како можете да преземате аудио за WhatsApp на вашиот мобилен уред или компјутер.

Луѓето кои го користат овој начин на комуникација го прават тоа за да испратат порака до друг корисник каде што имаат многу да кажат, бидејќи им се брза и не можат да пишуваат или едноставно за погодност. Сепак, има и такви луѓе кои треперат кога ја отвораат апликацијата и наоѓаат неколку аудио пораки и повеќе ако се многу долги.

Не е важна причината зошто сакате да го имате зачувано тој аудио на вашиот уред, со овие методи што ќе ви ги именуваме, тоа ќе биде многу едноставен процес. Само треба да следите неколку чекори и ќе го имате зачувано аудиото во меморијата на вашиот уред.

whatsapp аудио

whatsapp разговор

Уште откако се појави оваа апликација за инстант пораки, им понуди на своите милиони корисници различни начини за меѓусебна комуникација. Без разлика дали преку текстуални разговори, емотикони или аудио. Како што посочивме на почетокот на оваа публикација, аудио белешките се една од најкористените и најфункционалните форми на комуникација во апликацијата.

Максималното времетраење на аудиото што можете да го испратите преку оваа апликација, во своите почетоци имаше максимум 15 минути, кои подоцна се зголемуваа со текот на годините. Во моментов, апликацијата за пораки им овозможува на своите корисници да испраќаат аудио до 30 минути на iPhone. Во случајот со Android, во зависност од моделот, аудиото ќе има едно или друго времетраење.

Преземете аудио на WhatsApp на Андроид

преземете аудио андроид

Ќе започнеме со објаснување како корисниците на Android можат да почнат да преземаат аудио датотеки од WhatsApp. Како што ќе видиме во следниот случај, процесот на преземање е многу сличен помеѓу Android и IOS.

Првата работа покрај отворањето на апликацијата и разговорот каде се наоѓа аудиото што сакате да го преземете, е изберете ја датотеката, ќе го држите прстот притиснат на неа додека не се појави означена.

Кога ќе се појави пораката со изборна боја, кликнете на опцијата за споделување во лентата со алатки на горниот дел од екранот. Во случај некој да не знае, опцијата за споделување е претставена со две линии споени со три точки или во менито со три точки.

Со избирање на опцијата за споделување ќе се прикаже мени со опции за споделување на таа датотека. Веднаш, Мора да го изберете истражувачот на датотеки на вашиот уред за да го зачувате звукот во внатрешната меморија.

Сега Време е да ја изберете папката каде што ќе се зачува аудиото во вашиот истражувач на датотеки. Кога ќе ја имате избраната папка, аудиото ќе се зачува и ќе може да се слуша кога и да посакате.

Преземете ги аудио-снимките на WhatsApp на IOS

Следно, ќе објасниме како Корисниците на IOS можат да ги преземат своите омилени аудио за WhatsApp на нивниот мобилен телефон. Отворете ја апликацијата на вашиот мобилен уред и одете на разговорот што го содржи аудиото што сакате да го преземете.

Изберете, како и во претходниот случај, аудио со држење на прстот притиснат на наведената порака. Кога ќе се појави како избрано, тогаш ќе се отвори мени каде што се појавуваат различни опции, во овој случај Ќе кликнете на „напред“.

Со кликнување на оваа опција се избира аудио пораката. потоа на вашиот екран Ќе се појави ново поле со опции и мора да ја изберете опцијата „Зачувај во датотеки“, со ова, датотеката ќе биде зачувана во внатрешната меморија на уредот. Многу е веројатно дека ќе треба да го лизгате екранот за да го најдете.

Во тој момент, ќе се отвори истражувачот на датотеки на вашиот уред за да можете да ја изберете папката во која сакате да ја зачувате споменатата аудио датотека. Дополнително, можете да го преименувате како сакате за подоцна полесно да го најдете.

Со овие едноставни чекори, Веќе го имате процесот на преземање и зачувување на омилените аудио за WhatsApp на вашиот уред. Кога ќе ја зачувате датотеката, знаете дека можете да ја репродуцирате и препраќате онолку пати колку што сакате.

Преземете ги аудио-снимките на WhatsApp на мојот компјутер

преземете аудио од компјутер

Двете опции за преземање аудио на нашите мобилни уреди, како што можевте да прочитате, се многу едноставни, па дури и речиси ги делат истите чекори. Но, што се случува, ако наместо да ги преземам на мојот мобилен, сакам да го направам тоа на мојот компјутер преку Web WhatsApp.

Овој процес на преземање е многу поедноставен отколку на мобилните уреди. Сè што треба да направиме е, поставете го курсорот на глувчето над аудиодатотеката што сакате да ја преземете.

Откако ќе го направите, кликнете на иконата со стрелка надолу што се појавува во горниот агол на гласовната порака. Како што ќе видите кога ќе кликнете на ова копче, се прикажува мени каде што се појавуваат различни опции за пораката. Во оваа листа што ви е прикажана, мора да ја избереме опцијата што ни кажува да преземеме за да продолжиме да ја држиме таа аудио датотека.

Кога ќе ја изберете оваа опција за преземање, таа ќе се отвори, како и во претходните случаи, иl мајчин истражувач на датотеки на нашиот компјутер. Едноставно ќе треба да ја изберете папката каде што сакате да ја преземете и подоцна да ја зачувате. Останува само да кликнете на копчето за зачувување и сè е подготвено.

Кога и да посакате, можете да ја пребарувате и отворате датотеката во прелистувачот за да ја отворите, репродуцирате или преместите од патеката доколку е потребно.

Се проценува дека повеќе од 7 милиони аудио се споделуваат дневно на WhatsApp. Со овој голем број на датотеки, само аудио датотеки, апликацијата се обидува да најде подобрувања во нејзината репродукција и начини на споделување секој ден. Новитетите пристигнуваат во секое негово ажурирање, некои се видливи како новиот начин на репродукција на аудио во кој е многу полесно да се слушаат, а други незабележливи.

Денес, WhatsApp не само што ви овозможува да репродуцирате аудио со три различни брзини, што е добро кога ќе примите аудио од повеќе од пет минути, туку сега во неговото последно ажурирање можеме да го репродуцираме аудиото надвор од разговорот од кој е испратен. да може да користи која било друга апликација или со заклучен екран.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.