Бесплатни оперативни системи 10 што сигурно не сте ги знаеле!

Бесплатниот софтвер ни помага да ги развиеме нашите работни места и секојдневни задачи надвор од колото на големите корпорации и без никакви нивни ограничувања. Ајде да испитаме овде десет бесплатни оперативни системи за ваша лична употреба.

бесплатни оперативни системи-1

Бесплатни оперативни системи: против корпоративна хегемонија во областа на информатичката технологија

На бесплатни оперативни системи тие имаат секаква смисла во светот ако ја земеме предвид моменталната состојба на нашето дигитално постоење. Никогаш не било толку обемно и разновидно како што е сега: практично сите наши сценарија за работа, од трговија со стоки, преку дизајн и пишување, до новинарство, се извршуваат преку дигиталниот универзум. Но, овој свет се движи контролирани од неколку корпоративни раце, сумирани во името Мајкрософт или Епл, без многу друго за истражување.

Но, постои свет надвор. Алтернативните оперативни системи се фокусираат на давање можност на корисникот да дејствува автономно и креативно за да ги постигне своите цели. Неговите цели не се доведуваат во прашање, изворниот код на системот е отворен за модификација според неговите интереси, а потоа модификаторот е подеднакво слободен да ги дистрибуира изменетите копии на оние кои сметаат дека е корисно.

Преземањето на системот е бесплатно или ефтино, а неговата флексибилност е исто така екстремна. Ништо подобро за некој кој бара целосна независност од доминантни производители. Се разбира, тоа ќе бара одредена експертиза во управувањето што е донекаде забрането за обичниот корисник.

Во следното видео можете да видите прецизно објаснување за овој тип на бесплатен софтвер.

некои бесплатни оперативни системи

Постојат неколку опции од овој тип оперативни системи далеку од вообичаеното програмирање на дигиталниот свет. Иако овие опции се ретки, тие с exist уште постојат и обезбедуваат интересно бегство за iousубопитниот корисник. Ајде да погледнеме некои од овие системи, без разлика дали се цели замени за традиционалните или додатоци за специфични задачи.

Ако сте особено заинтересирани за историјата на компјутерските оперативни системи, можеби ќе ви биде корисно да ја посетите оваа друга статија на нашата веб -страница посветена на Windows 1.0 оперативни системи. Следете ја врската!

Оперативен систем за истражување AROS

Willе започнеме со AROS, бесплатен, отворен код и високо пренослив оперативен систем кој го користи програмскиот интерфејс на стариот систем Amiga OS 3.1 за да се справи со функциите фокусирани на мултимедијалното поле. Може да се преземе како самостоен производ или како дел од пакет за дистрибуција, како што е Icaros Desktop. Како што веќе беше кажано, тој е пренослив систем и може да работи и по природен пат на компјутери од типот x86 и како домаќин на Linux, Windows и FreeBSD системите.

FreeBSD

Бидејќи го споменавме FreeBSD (Berkeley Software Distribution), мора да кажеме дека е солиден конкурент на тријадата Windows, Mac и Linux. Со многу заедничко со последниот систем и континуиран развој триесет години, овој бренд со логото на отворено е со отворен код и има голем капацитет да нуди мрежни услуги, дури и супериорни во одредени детали од вообичаените корпоративни системи. Неговото присуство на пазарот е доста широко, дури и во парчиња што завршија со користење на Mac или конзоли за видео игри.

FreeDOS

Ако барате системи за стартување на стари виртуелни DOS игри, FreeDOS треба да биде наш избор. Работејќи како бесплатна верзија со отворен код на MS DOS системот, се ракува со методот на старата школа, со интерфејс на командна конзола со преведувач FreeCOM. Обично е автоматски вграден во пакети за програмирање машини MSI, кои не доаѓаат со вграден Linux или Windows.

Силабичен

Syllable е бесплатен и со отворен код оперативен систем кој се базира на стариот систем AtheOS, друг систем од ист стил кој исто така се базираше на оперативниот систем Amiga, како AROS. Syllable нуди прелистувачи и апликации да управуваат со вашата е-пошта, а најголемата предност е екстремната леснотија на неговиот производ: целосно инсталирањето ќе покрие само 250 MB од вашиот компјутер и ќе бара RAM меморија од само 32 MB. Вистинско системско пенкало.

Хаику

Хаику е уште еден бесплатен систем создаден на почетокот на векот по наследството на неуспешниот проект BeOS (Биди оперативен систем). Системот е толку јасен и елегантен во својот интерфејс како што сугерира неговото поетско јапонско име. Неговиот фокус е на модули создадени за справување со 3D анимација, видео, графика, аудио и мултимедијални елементи.

бесплатни оперативни системи-2

ReactOS

ReactOS е еден од бесплатни оперативни системи повеќе чудно, поради неговата компатибилност со дел од програмите наменети за Windows, како што се драјвери и апликации. Без всушност да го користи самиот код на Виндоус, постигна еден вид хибриден простор помеѓу повоспоставените механизми и бесплатниот експеримент, без својство, но со комплементарност. Овој неформален Виндоус без Мајкрософт може да користи програми Adobe или Firefox без проблеми.

МениОТС

MenuetOS е уште еден бесплатен оперативен систем од средината на 2000 година. Тоа е прилично лесен систем, може да се зачува на едноставен флопи диск од 1,44 MB, програмиран на монтажен јазик и со капацитет за 32 GB RAM меморија. Содржи преводи на ориентални јазици и е способен да управува со употребата на аудио, видео, печатачи, тастатури и USB воопшто.

Висопсис

Visopsys е уште еден бесплатен софтверски систем развиен од 1997 година како личен проект на Енди Меклафлин и, за разлика од повеќето опишани системи, не се базира на ниту еден претходен систем. Сепак, сличностите може да се видат со јадрото на интерфејсот Линукс и графичките икони. Неговото пишување е развиено на C и асемблерски јазик за x86 платформи.

Dex OS

DexOS е мал систем кој исто така се вклопува целосно на старомодна дискета, напишана с in во асемблер и позната по својата брзина. И покрај леснотијата на играчките, може да биде корисно за играње мултимедија, водење основни игри или командни линии и управување со ZIP -датотеки.

Илумус

Системот Илумос е бесплатен софтвер базиран на претходниот систем Отворен Соларис, всушност развиен од некои негови инженери. Неговата главна цел е да му даде на корисникот основен код од кој ќе може да создаде своја верзија на оригиналниот систем Соларис, ослободувајќи ги неговите можности во независно поле со повеќе можни дистрибуции.

Досега нашата статија за бесплатни оперативни системи. Се гледаме наскоро.

бесплатни оперативни системи-3


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.