Видови компјутерски вируси штетни за системот

Експертите за сајбер -безбедност дефинираат дека компјутерскиот вирус е вид на малициозен софтвер, како и црви, кои можат да се размножат со цел да оштетат што е можно повеќе системи. Во оваа статија, ги опишуваме типови компјутерски вируси штетни за системот. Се надеваме дека е корисно.

видови-на-компјутер-вируси-1

Видови компјутерски вируси

Видовите на компјутерски вируси се во основа малициозни програми што ги оштетуваат или менуваат датотеките или другите системи. Споменатите вируси дејствуваат на следниов начин: тој го вметнува своето злонамерно кодирање во внатрешниот дел на датотеката, така што, од тој момент, споменатата датотека, која станува извршна, останува како носител на овој вирус, а со тоа и репликатор на ова.

Еве ги различните типови компјутерски вируси што може да ги измени или оштети системите:

малициозен софтвер

Тоа е технички компјутерски термин што произлегува од спојувањето на зборовите: злонамерен софтвер или злонамерен софтвер. Овие типови компјутерски вируси, наменет е да се прикраде и оштети компјутер или датотеки без дозвола од неговиот сопственик.

Значи, малициозен софтвер е измислен главно за да се однесува на каква било закана од компјутер. Во рамките на овие типови компјутерски вируси, постојат неколку подетални категории според секоја закана како што се црви, тројанци, компјутерски вируси, adware, spyware или ransomware.

Компјутерски вирус

Ова е класа на малициозен софтвер, чија функција е да влијае на правилното функционирање на системот. Начинот на заразување е преку злонамерен код, а неговата особена карактеристика е дека му треба учество на корисникот на системот за да работи, и во тој момент, контроли за да го оштети компјутерот со ширење.

Постојат различни типови компјутерски вируси, оние што се направени само да нервираат, но има и други што сериозно го оштетуваат компјутерот, елиминирајќи ги датотеките важни за системот и неговата работа.

Општо земено, тие немаат тенденција да се кријат, туку изгледаат како извршни датотеки, на пример: Windows .exe.

Компјутерски црв

Ова е друг вид компјутерски вирус, еден од најчестите малициозен софтвер, а разликата со вирусите е во тоа што не е неопходно корисникот или која било датотека да се смени за да го заразат компјутерот. Како и вирусот, може да се реплицира и да се шири.

Кога влегува во компјутер, црвот се обидува да ги добие адресите на другите компјутери преку списоци со контакти, да испрати копии и да ги зарази.

Тие можат да ги направат вообичаените компјутерски задачи претерано бавни, а исто така го тера вашиот компјутер да испраќа пораки без овластување преку е -пошта или која било социјална мрежа.

видови-на-компјутер-вируси-2

Тројанец

Тројанец се обидува да остане незабележан додека влегува во компјутерот за да преземе активности за да се обиде да го отвори системот за други малициозни програми што може да влезат во него.

Една од заедничките карактеристики помеѓу различните класи на малициозен софтвер е тоа што тие се обидуваат да влезат во системот како да се правни датотеки. Овој малициозен софтвер влегува во вашиот компјутер како легална програма и додека е внатре, прави простор помеѓу одбранбениот систем за да влезат и заразат други датотеки со малициозен софтвер. Тројанците не можат сами да се шират.

Spyware

Овие други типови компјутерски вируси може да се инсталираат на вашиот компјутер, тие работат тајно, трајно се кријат, така што вашата одбрана не се активира.

Неговата цел е да ги собере сите информации за корисникот, дејствата извршени на компјутерот, содржината на хард дискот, инсталираните апликации и програми и сите дејствија извршени на Интернет.

Adware

Овие типови компјутерски вирусиТоа е еден вид програма што е комплицирано да се класифицира, бидејќи не влијае на компјутерот, туку има единствена цел да влезе во него и да предава реклами, додека е на Интернет кога работи програма.

Овој вид на софтвер е инсталиран во програми што подоцна се шират бесплатно, што е начин за заработка на програмерите.

Ransomware

Овие типови компјутерски вируси, е одговорен за киднапирање информации од компјутерот и барање паричен откуп со цел да ги објави информациите. Ова е еден од малициозен софтвер што бележи најголем подем во последно време, затоа се препорачува трајно ажурирање на антивирусот.

видови-на-компјутер-вируси-3

Други видови компјутерски вируси

Постојат и други видови или класи според нивните карактеристики, најважните се опишани подолу:

Резидентни вируси

Овој тип компјутерски вируси се кријат во RAM меморијата и оттаму, тие постигнуваат пресретнување на сите дејства што се извршуваат во системот, оштетувајќи ги сите програми или апликации што се извршуваат.

Вирус со директно дејство

Главната цел на овој вирус е да се размножи и кога ќе ја достигне својата идеална состојба, успева да се активира и оди на програми и апликации за да ги зарази.

Презапиши вирус

Овие вируси имаат особеност да ја оштетат заразената датотека, бидејќи пишуваат во нејзината содржина, успевајќи да ја направат практично целосно оштетена.

Подигање вирус

Овие типови компјутерски вирусиТие не заразуваат датотеки или програми, туку хард дискови што ги има компјутерот. Тие прво ја инфицираат областа за подигнување на уредите за складирање или хард дискови.

Кога компјутерот ќе се вклучи со уред за складирање, вирусот за подигнување ќе го зарази овој диск. Овој вирус не му штети на компјутерот се додека не се подигне, така што најдобриот начин е да ги заштитите сите уреди за складирање од пишување

Директориум вирус

Овој вирус ги менува адресите што означуваат каде се зачувани датотеки или програми. На овој начин, кога работи програмата, вирусот всушност работи. И кога се генерира инфекцијата, невозможно е да се најде, а уште помалку, да може да се користат папките.

Полиморфни вируси

Дали некои типови компјутерски вируси дека секој пат кога ќе заразат, тие се различно кодирани, со што се развива голем број копии, спречувајќи антивирусот да ги лоцира.

Повеќепартитни вируси

Овие прават синџир на инфекции, нивната основна функција е да заразат било која компонента, датотека или програма.

Вирус на датотека

Овој вирус инфицира извршни програми или папки. При извршување на програмата што ја содржи, продолжува да се активира.

FAT вирус

Овој вирус ги напаѓа основните елементи во компјутерот, запирајќи го влезот во одредени области на дискот, каде што е можно да се зачуваат основните папки или оние од критична состојба за оптимално функционирање на компјутерот.

Ако ви се допаднаа овие информации, ве покануваме да ги прегледате овие други врски од интерес:

Видови автобуси по информатика и нејзината функција

Задача менаџер и неговата функција во Windows


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.