Како да го знаете IMEI на вашиот украден / изгубен Android

imei андроид

Секој мобилен телефон има однапред снимен единствен матичен број наречен IMEI, што во акронимот значи «Идентитет на меѓународниот мобилен систем«, Што во основа се состои од 15-цифрени броеви што можат да се користат за да се идентификуваат информациите на давателот, бројот на моделот, оригиналноста и другите податоци на мобилен телефон.

Телефонските оператори што го користат овој IMEI исто така можат да ги проверат деталите за уредот, статусот и локацијата. Обично бројот IMEI на телефонот може да се види со директно бирање * # 06 #На На уред со Android, може да се гледа и од Поставки и За уредот.

И ако веќе немате пристап до телефонот ...

Под претпоставка дека сте биле жртва на кражба (како на сликата) или можеби сте го изгубиле мобилниот / таблетот, во тој случај веднаш ќе треба да го контактирате вашиот телекомуникациски оператор за да го пријавите. Заедно со други лични информации, тие може да побараат од вас да го дадете и бројот IMEI на вашиот телефон, за да може операторот да го следи уредот, да ја запре услугата и да ја додаде на црната листа за да не може да се користи со други. На

Дека никогаш не сте го запишале вашиот IMEI? Не се грижи… Гугл на спасување!

Најдете го вашиот IMEI лесно

За среќа, лесно можете да го најдете бројот IMEI на вашиот телефон со Android, од Контролен панел на Google, што е место каде што многу податоци се прикажани помеѓу различните услуги на Google до кои имате пристап, и можете да ги видите, измените или избришете.

Ако сте најавени на уред со Android со вашата сметка на Google, односно вашиот gmail, уредот ќе се прикаже во делот „Андроид“, без разлика дали е исклучен, информациите за уредот остануваат регистрирани таму.

1. Пристап google.com/settings/dashboard и најавете се со е -поштата што сте ја користеле на мобилниот што сте ја изгубиле или украле.

2. Лоцирајте го делот "Андроид" и кликнете на него за да го проширите.

3. Откако ќе се прошири, листата на сите поврзани телефони со Android ќе се прикаже со детали за уредот и зачувани податоци по апликација.

4. Бројот IMEI ќе биде тука за да запишете =)

Се подразбира дека алтернативно можете да погледнете во телефонската кутија (доколку е достапна), инаку овој ефикасен метод го олеснува најдете IMEI на Андроид.

Запомнете дека исто така можете да пристапите до Управувач со уреди со Android, ако сте ја активирале таа опција, за да можете да ја лоцирате локацијата на уредот, да праќате пораки, да ringвони, да го заклучите и да ги избришете чувствителните податоци од далечина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   прирачник dijo

  Марко ело, како можам да најдам iPhone што го изгубив вчера на карневалот

  1.    Марсело камачо dijo

   Добро попладне Мануел, првото и најважно е тоа веднаш Сменете ја вашата лозинка Apple ID за заштита на вашите податоци.

   Ако претходно сте ја конфигурирале опцијата за локација, можете да се обидете да ја следите icloudНа Иако оваа опција не гарантира дека секогаш ќе работи.

   Во ова линк ќе најдете информации што ќе ви бидат корисни.

   Поздрав, се надевам дека ќе го вратите