[Трик] Лесно извлечете слики од Office документи

Здраво луѓе! Денес ви донесувам еден од оние корисни трикови што сите ни се допаѓаат и што може да н get извлече од неволја во повеќе наврати. Ако работите со пакетот Microsoft Office за време на вашиот работен ден во канцеларија, на училиште, на универзитет или дома, сигурно некогаш сте имале потреба да извлечете ги сликите од Word документ на пример, те прашувам: како го реши?

Првата опција што може да ви падне на ум е да направите слика од екранот со копчето «.Екран за печатење» (Print Screen) и потоа исечете го во Paint за конечно да го зачувате. Или ако сакате да автоматизирате, можеби сте отишле кај семоќниот Google да барате бесплатна програма што ја врши оваа задача, од кои има многу, но навистина не ви се потребни, ниту пак треба да печатите екран.

Како алтернатива предлагам 3 интересни методи дека одеднаш не знаете, но дека треба да се обидете што е можно поскоро и да го одберете оној што најмногу ви се допаѓа, без понатамошно воведување ќе се плеткаме 😉

Метод I - Променете ја наставката

Знаејќи дека документите на MS Office од верзијата 2007 се базираат на јазик за обележување XML, каде што продолжувањето на секој документ завршува со X -на пример, во случај на Word, вашиот документ има наставка .DOCX- willе го искористиме ова за да го доведеме до следниот трик што ви го прикажувам чекор по чекор во следното видео.


  
Дали сте го замислиле? Многу е лесно да се постигне, лично е мојот омилен и оној што го користам. Треба да се спомене дека трикот важи само за документи со наставка што завршуваат на Х, на пример: .XLSX, .PPTX, .DOCX и не за .XLS, PPT, .DOC. Причината е веќе објаснета

Метод II - Зачувај како веб -страница

Ако го имате документот отворен во MS Office, одличен начин да ги извлечете сликите е да ги зачувате како да е веб -страница. Направете резервна копија однапред.
Зачувај како веб -страница

Со ова, се постигнува дека датотеката со оглед на нејзината нова структура е поделена и во нејзината содржина ги наоѓаме извлечените слики недопрени и го одржуваат оригиналниот квалитет. На следниот гиф може да видите каков би бил конечниот резултат.

Извлечете документи од слики

Метод III - Копирајте во Power Point

Ова е уште една паметна опција што вреди да се разгледа, се состои од копирање на слики од документ во Power Point и таму едноставно десен клик на сликата и избор на опција «Зачувај како слика…".

Зачувајте како слика

Конечно, изберете го форматот со кој сакаме да ја зачуваме сликата во нашиот тим.

Power point зачувување слика

Тоа е се! Имате на сребрена чинија 3 начини како зачувајте слика од документ, кои претпочитаат? Ако сметате дека оваа информација е корисна, би ја ценел доколку можете да ја споделите на вашите омилени социјални мрежи или да оставите коментар


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.