Каков тип на хард диск имам?

Каков тип на хард диск имам?

Купуваш компјутер, го вклучуваш и работи одлично. Но, по некое време, во разговор со пријателите или семејството, може да се запрашате каков хард диск имам... Можеби затоа што ви кажале дека купиле компјутер со многу брз SSD или затоа што се расипал. истото треба да го купите (затоа што ако не можете, машината нема да го прифати).

Во секој случај, важно е да се знае типот на хард дискот што го има вашата машина затоа што на тој начин се уверувате, прво, да знаете какви карактеристики има, и второ, затоа што можете да дејствувате во случај да не ви успее. Можеме ли да ви дадеме рака во тој аспект?

Каков хард диск имам во Windows 10

Тип на хард диск

Да почнеме со најкористениот оперативен систем, а тоа е Windows. Ако вашиот компјутер го користи овој систем, тогаш за да дознаете кој хард диск го имате Мора да отидете кај менаџерот на задачи.

Таму ќе се појави екран и, едно од табовите, ќе пишува Performance. Кликнете на неа.

Тогаш мора да го изберете дискот 0 што, нормално, е дискот C и дискот на компјутерот. Ако погледнете внимателно, ќе ви покаже поголем графикон десно и на истото место, брендот и моделот на вашиот хард диск, заедно со други информации како што се колку е стар или типот на хард дискот.

Но, што ако тие податоци не излезат? Ништо не се случува, има и други начини да ги добиете тие информации:

Отворете го управувачот со уреди и под Дискови, изберете го оној што одговара на дискот C. Таму ќе ви покаже и податоци за хард дискот.

каков хард диск имам на линукс

HDD

Можеби сте еден од оние кои користат Linux и отишле од Windows. Ако е така, постои и начин да се знае типот на хард дискот што го користите.

Исто така, треба да се забележи дека, како има многу видови на Linux, секој може да има различни форми да го направи тоа Го пребаравме Linux Mint и, во овој случај, во неговото мени, имаме опција за Дискови, каде што сите оние кои се поврзани.

Првиот би бил хард диск C, каде што ви го покажува брендот и моделот на ова.

И како да знам дали е SSD или HDD? Потоа стрЗа ова, најдобро е да се користи финишот бидејќи со едноставен параметар ќе не извади од сомнеж.

Мора да го отворите терминалот (кој е како MS-Dos во Windows) и да ставите:

cat /sys/block/sda/queue/rotational

Ова треба да ви врати број: Ако е 1, имаш HDD.; ако е 0 тоа е SSD.

И ништо друго, па знаеш се.

Каков хард диск имам на Mac

Хард диск

Конечно, би ја имале опцијата Mac.И во овој случај да знаете каков хард диск има вашиот компјутер само треба да отидете во менито на Apple и да изберете „За овој Mac“.

Таму ќе се рефлектираат разни податоци поврзани со хард дискот, но за да истражувам уште подлабоко, ништо подобро отколку да одите во Системски извештај.

Во делот Хардвер, мора да изберете Диск и кога ќе излезам, притиснете Macintosh HD. Тоа ќе ви отвори екран веднаш доле каде што можете да го добиете моделот и многу повеќе податоци поврзани со тој диск (ако е HDD или SSD, каква марка...).

Како и со Linux, исто така тука можете да користите терминатор. За да го направите ова, користете ги овие две команди:

system_profiler SPSerialATADataType

system_profiler SPStorageDataType

Ќе ги добиете речиси истите податоци како да го правите рачно.

Која е разликата помеѓу HDD и SSD

Сега кога го знаете типот на хард дискот што го имате, време е да ги научите разликите. И дали ако имаш HDD знаеш какви карактеристики има? Што ако е SSD?

Поради оваа причина, ние ќе коментираме малку за секој од хард дисковите што постојат во моментов.

SSD хард диск

Исто така наречен погон со цврста состојба. Се карактеризира со користење на флеш меморија кој е тој што ги зачувува и податоците и датотеките. Затоа, тоа е електронски диск (бидејќи работи со мемориски чипови).

Вистина е дека тие се многу поскапи од хард дисковите, но, исто така тие се многу побрзи и поефикасни кога станува збор за „барање работи“.

На пример, при вклучување. На компјутерот со HDD може да му треба подолго време за да се подигне машината отколку SSD (зборуваме за разлики од секунди, да, но доволно за да се забележи разликата).

ХДД хард диск

Во случајот со овие, тие се механички хард дискови. Тие се карактеризираат со зачувување на податоци и датотеки на стандарден начин (механички) и, иако се постари и побавни, се почести кај компјутерите.

Да, тТие се и многу поевтини, иако моментално исчезнуваат Бидејќи SSD-дисковите се докажани како поефикасни и самите машини, поради програмите за работа и истовремените задачи, потребен ви е хард диск што може да се справи со тешки товари и да реагира брзо.

PATA

Иако кога барате хард дискови, одлуката да се донесе е помеѓу SSD или HDD, вистината е дека има и други видови, како оваа, ПАТА, или што е истото, Прилог за паралелна напредна технологија.

Тие се меѓу првите што се направени (создадени во 1986 година) и Моментално не се користат многу, но се на пазарот.

Тие имаат еден ниска стапка на пренос на податоци, 133MB/s и поврзете максимум 2 уреди на погонот.

SATA

Тие се сериски ATA дискови за складирање и тие се тие што ја презедоа претходната ПАТА.

Неговиот начин на поврзување е ист како и другите, но сменете го интерфејсот. Покрај тоа, ги наоѓате со различни простори и капацитети.

SCSI

исто така, познат како мал компјутерски системски интерфејс или мали компјутери. Овие тие се побрзи, флексибилни, се прилагодени за преместување на големи количини на податоци и можат да работат 24 часа (7 дена во неделата).

Сега кога го решивте прашањето каков тип на хард диск имам и кога ви кажавме за типовите на хард дискови што ги наоѓате на пазарот, дали тој што го имате на вашиот компјутер навистина е оној што треба да го имате или размислуваш да го смениш?за друг? Кажи НИ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.