Како да го исклучите часовникот на Apple

дигитален часовник

Ако имате Apple Watch, сигурно ви се случува истото како и со телефонот: не го исклучувате. Освен ако не ви згасне батеријата (и нормално она што го прави е да одите на спиење, ретко кога сакате. Но, тоа може да се случи. Сега, дали знаете како да го исклучите Apple Watch?

Ако штотуку ве фативме дека не знаете како да го направите тоа или барате како да го направите тоа за да ги подобрите перформансите на вашиот часовник, овде ќе ги најдете клучевите и чекорите што мора да ги направите за да го постигнете тоа. Да, лесно е, но „нешто“ е да работи добро.

Што е Apple Watch

Личност со дигитален часовник

Apple Watch, или можеби го знаете како iWatch, е всушност паметен часовник, односно паметен часовник, во случајов од брендот Apple.

Со нас е од 2015 година со ажурирања, како онаа што се случи во 2016 година со серијата 2 на Apple Watch. Да, Ова значи дека има неколку модели. кои се модифицирани со текот на времето и подобрување на прецизноста на различните капацитети што ги има овој часовник.

Всушност, имате се повеќе задачи или можности. Да навистина, траењето на батеријата е константно, само со вкупно 18 часа, иако ако е поставен „низок минимум“ би можел да ви издржи два дена (од друга страна има и други паметни часовници кои можат да траат и до 1-2 недели).

За што е

Ако носите паметен часовник од брендот Apple на вашиот зглоб, сигурно веќе знаете се што ви нуди. Обично, целта е да може да прима и одговара на известувањата што пристигнуваат на мобилниот без да мора да го користите ова. Но, можете и да остварувате и примате повици со часовникот, да имате низа медицински податоци, да ги гледате резултатите од физичките вежби што ги правите итн.

Покрај тоа, може да се инсталираат повеќе апликации од App Store, не сите, но некои.

Причини за исклучување на Apple Watch

часовник со јаболка

Иако тоа обично не е вообичаено, вистината е дека понекогаш, потребно е да го исклучите Apple Watch за да работи добро.

Има некои случаи или ситуации во кои едно од дадените решенија е да го исклучите часовникот некое време и потоа повторно да го вклучите за да се исчисти меморијата што ја има и повторно да работи 100%.

Но, во кои ситуации може да се случи?

 • Можеби е затоа што вашиот часовник замрзнал. Односно, екранот не работи, не можете да се движите од едно место на друго, не реагира итн. Во сите овие случаи, најдобро е да го исклучите, да го оставите да одмори неколку минути, а потоа повторно да го вклучите.
 • Затоа што не се поврзува со вашиот мобилен. Или и покрај тоа што сте поврзани, не примате пораки, повици итн.
 • има бубачка. Ова, верувале или не, е повообичаено отколку што изгледа и е поврзано со проблеми кои можат да предизвикаат одредени задачи да останат поправени и да спречат користење на часовникот за други работи.
 • затоа што сакате да го тргнете. На пример, затоа што одите на одмор на плажа и не сакате да го носите за да не се оштети.

Во сите овие случаи, исклучувањето на Apple Watch станува неопходност и во исто време начин за решавање на проблемот. Но, како го правите тоа? Ви објаснуваме подолу.

Како да го исклучите Apple Watch

Лице што исклучува часовник на Apple

Сега да, ќе разговараме со вас за тоа како се исклучува овој часовник. За ова, мора да знаете дека, ако се полни, нема да можете да го исклучите. Всушност, ако го исклучите и го ставите на полнење, тој автоматски ќе се вклучи дури и ако не сакате.

Затоа, кога станува збор за исклучување, мора да имате на ум дека мора да го наполните минимум за да не ви создава проблеми.

Ако веќе го имате, чекорите што треба да ги преземете се:

 • Притиснете го страничното копче. Чувајте го додека не ги добиете контролите во кои се појавува: исклучување, медицински податоци и итен SOS.
 • Преземете ја контролата додека уредот не се исклучи.

И voila, ќе се исклучи сам без да мора да правите ништо друго.

Што ако не можам да го исклучам Apple Watch

Може да се случи, дури и ако сакате да го исклучите и да ги следите чекорите, одеднаш вашиот часовник да не работи или да не се исклучи. Сакаш да кажеш дека е скршен? не многу помалку, можеби е поради некоја бубачка, затоа што е замрзнато итн.

Така, решението во овие случаи е принуден рестарт, односно принудувајќи го часовникот да се исклучи на еден или друг начин.

За да се заврши, ќе треба да држите две копчиња: на едната рака, страната, и, од друга, дигиталната круна. Погрижете се истовремено да ги притиснете.

Ќе мора да ги притискате цело време додека не видите дека екранот на Apple станува црн а неколку секунди подоцна се појавува симболот на каснатото јаболко.

На овој начин, дури и ако часовникот е заклучен, ова треба да биде доволно за да го „принуди“ системот да се исклучи. Иако во реалноста она што го прави не е исклучување туку рестартирање на целиот систем.

Да, би ве советувале, откако ќе добиете пристап, да го исклучите и да го оставите неколку минути за да го исчисти целиот систем и повторно да не прави проблеми.

Како да го вклучите вашиот Apple Watch

Ако штотуку сте го купиле овој паметен часовник или сте го исклучиле, сега ќе мора да знаете како да го вклучите. А вистината е дека е многу едноставно.

Сè што треба да направите е да го притиснете и задржете страничното копче додека не видите дека логото на Apple се појавува на екранот. Во тој момент можете да престанете да притискате и да почекате неколку минути (2 или повеќе) за целиот систем да работи на часовникот. На овој начин ќе спречите да падне или да има бубачка што може да ве принуди повторно да го исклучите.

Како што можете да видите, исклучувањето на Apple Watch е прилично едноставно, без разлика дали го правите тоа „со кука“ или „со крик“. Удобно е да се направи кога нема да го користите некое време или ако има проблеми, бидејќи, како и кај паметните телефони, служи за повторно прилагодување на целиот систем и дека процесорот „почнува од нула“. Дали имате повеќе проблеми со вашиот Apple Watch?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.