Како да го поправите мојот компјутер е премногу голем?

Како да поправам дека екранот на компјутерот ми е преголем? Ова е многу барано прашање. Но, во основа тоа е проблем на резолуција на екранот, кога иконите и прозорците во pc изгледаат екстра големи и ја надминуваат големината на следење можно е да ги намалите и поставите во нивната вообичаена големина.

Решавањето на овој проблем е многу едноставно, само сменете го резолуција на екранот, можеме да кажеме вака: вредноста на резолуцијата на екранот е обратно пропорционална со големината на сликите во следење, односно со други зборови, колку се повисоки вредностите во резолуцијата на екран толку помали ќе изгледаат сликите. Како да ги смените ќе зависи од Платформа се користи

Чекори што треба да се следат за да ја конфигурирате резолуцијата на екранот во Windows 7

 1. Притиснете го десното копче на непокриена област на работната површина на компјутерот. Изберете "Својства".
 2. Одете на препечатување "Поставување", притиснете на изјавата "Прикажи ги својствата".
 3. Лизгајте ја контролата кон изјавата "Резолуција на екранот" десно. Како што веќе рековме, колку е поголема резолуцијата, толку е помала големината на иконите.
 4. Притиснете «Применуваат»При изборот на новата поставка за резолуција.
 5. Имате можност да го видите екранот. Можете да го потврдите вашето прифаќање со притискање „Да“ во мала кутија наведено „Поставување монитор“И потоа притиснете "Да се ​​прифати". Оваа операција може да се направи колку пати сакате.

Можете исто така да ја промените големината на иконите на работната површина

 1. Мора да ја внесете работната површина на вашиот компјутер.
 2. Десен-клик на работната површина
 3. Вие избирате „Преглед“ и изберете ја големината на иконата по ваша желба

Постапка на Mac

Во случај на компјутери Mac резолуцијата на екранот ја регулира количината на информации што може да се прикажат истовремено на мониторот. Истиот принцип работи како во pc што користат Windows колку е поголема резолуцијата, толку помали се појавуваат елементите во екран а спротивен ефект ќе се произведе при примена на намалување на споменатата вредност.

Се разбира, тоа ќе зависи од тоа кој го користи компјутерПрашање на претпочитање е, кој има визуелни дефекти ќе претпочита да работи со поголеми елементи за цели на помалку визуелни форми и на тој начин ќе може подобро да ги визуелизира. Серијата Mac OS има контроли на резолуција вграден за да може побрзо да се прилагоди резолуцијата на екранот.

Постапката за компјутерите Mac е следна, чекор по чекор:

 1. Изберете го логото на Apple лоцирано во горниот лев агол на екранот.
 2. Кликнете на изјавата "Преференци на системот", потоа изберете „Екрани“.
 3. Кликнете на изјавата „Екран“ доколку сеуште не е избрана.
 4. Избери едно резолуција од кои се присутни во листа на резолуции од списокот на резолуции алатки. Свесни сме дека најчесто користена резолуција на екранот е X 1280 1024 за стандардизирани дисплеи и X 1280 800 упатено до екрани панорамски тип. Во компјутерите Mac OS X новата конфигурација работи веднаш.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.