Како да го смените јазикот на прикажување во Windows 10?

Во оваа статија објаснуваме подетално Како да го смените јазикот на приказ во Windows 10 на едноставен и прилично брз начин.

како-да-смени-јазик-да-се прикажува во Windows 10

Чекор по чекор за да се запознаете како да го смените јазикот на екранот во Windows 10

Како да го смените јазикот на прикажување во Windows 10?

Откако ќе направите измена на јазикот, целиот Оперативен систем ќе се смени во јазикот што сте го одлучиле да го изберете, покрај тоа што сите програми што го содржат и имаат превод, исто така, сами ќе го разменуваат својот јазик.

Во претходните години, менувањето на јазикот на Windows не беше многу едноставен процес, бидејќи беше направено со пристап до автономни пакети и други опции или елементи што го отежнуваа процесот; сепак во Windows 10, процесот се подобри и е многу полесен отколку порано. Само со неколку кликања работата ќе биде завршена.

Чекори за да знаете како да го смените јазикот на приказ во Windows 10

Следно, ќе ве оставиме при рака чекор по чекор за да ја добиете точната форма на Како да го смените јазикот на приказ во Windows 10 на лесен, ефикасен и многу брз начин.

Првиот чекор

Прво, започнуваме со внесување на менито за поставки на Windows 10, за да го направите ова мора да го отворите менито за старт и во колоната што е од левата страна, кликнете на навртката. Од друга страна, истото копче ќе се појави на ист начин ако го отворите панелот за известувања.

Втор чекор

Откако ќе се најдете во менито за поставки на Windows, ќе видите голем број опции; ќе се движите низ нив и ќе ја изберете опцијата што вели Време и јазик што ќе се појави помеѓу опцијата Сметки и игри. Има икона за часовник придружена со две букви.

Трет чекор

Бидејќи сте во рамките на варијантите Време и јазик, во левата колона мора да ја изберете алтернативата што вели Регион и јазик за да внесете поспецифични алтернативи.

На левата страна, но во долната област, кога ќе се спуштите надолу, ќе наидете на делот Јазици и ќе биде таму каде што ќе го изберете јазикот што сакате да го поставите во вашиот Windows 10.

Четврти чекор

Кога ќе го изберете саканиот јазик, автоматски ќе се појави мени со повеќе опции за јазикот. Во ова мени мора да кликнете на опцијата Постави како стандардно, така што саканиот јазик ќе остане трајно предефиниран во Windows.

Од тој момент, целиот оперативен систем, плус апликациите што ги има вашиот компјутер, ќе почнат да се гледаат со новиот избран јазик.

Правилен начин за додавање нов јазик во Windows 10

Откако ќе го знаете вистинскиот начин за Како да го смените јазикот на приказ во Windows 10, тоа е совршено време да научите правилен начин за додавање нов јазик во оваа верзија во случај јазикот што го барате да не се појави во стандардните опции.

Чекори што треба да ги следите за да додадете нов јазик во Windows 10

Подолу ќе ви оставиме кратка листа на чекори што треба да ги следите за да го спроведете овој процес лесно, брзо и целосно успешно.

Првиот чекор

Останувајќи во менито Регион и јазик, ќе биде совршено време да внесете нови јазици во листата, за да можете да го изберете како Јазик воспоставен кратко потоа; За да го направите ова, с you што треба да направите е да кликнете на копчето наречено Додај јазик што се појавува со симболот плус (+).

Втор чекор

Anotherе се појави друг екран со список со бесконечен број изненадувачки јазици, тој е таму каде што ќе го изберете јазикот што толку сакате да го додадете. Многу е можно при изборот на јазик да мора да ја наведете локацијата; на пример, Шпанците од Шпанија, Колумбија, Мексико или која било земја во Латинска Америка.

Трет чекор и податоци

Доколку сакате, можно е и да го избришете јазикот или некој друг од листата, само треба да кликнете на јазикот што сакате да го избришете и штом ќе се појават пониските алтернативи, ќе го притиснете копчето наречено Отстрани за трајно отстранување тоа е од списокот.

Заклучоци

Благодарение на новите модификации што се направени за најновите верзии на Windows, можно е оваа промена на јазикот да се направи на многу полесен начин; Покрај тоа, му овозможува на корисникот да се чувствува попознат со својот компјутер, бидејќи му ги покажува датотеките на специфичниот јазик во неговата земја.

Ако ви се допадна оваа статија, ве покануваме да ја прочитате оваа друга за Застарени компјутери Знаци за предупредување! за да можете да ги препознаете знаците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.