Како правилно да инсталирате Linux чекор по чекор?

Од 1.991 година, Линукс успеа да се позиционира меѓу најкористените оперативни системи во светот, меѓутоа, многу луѓе с still уште не се свесни Како да инсталирате LinuxНа Во следната статија ве покануваме да ги знаете чекорите што треба да ги преземете за да ја инсталирате на вашиот компјутер.

Linux е оперативен систем сличен на Unix.

Како правилно да инсталирате Linux чекор по чекор?

Прво, мора да знаеме дека Линукс е развиен од Ричард Сталман за различни платформи. Дизајниран е во тип Unix, со повеќе задачи, софтвер со отворен код и мултиплатформа за повеќе корисници, што ја прави одлична опција за оние луѓе кои се уморни од Виндоус или сакаат нешто повеќе.

Linux е еден од наједноставните оперативни системи на пазарот, но за да се инсталира на традиционален компјутер, мора да ги исполнува следниве услови:

 • Имајте 32 или 64 бита на вашиот компјутер.
 • 2 GB достапна RAM меморија.
 • Инсталирајте или поседувајте диск за подигање како Unetbootin или YUMI.
 • Преземете ја ISO -датотеката, како што се Ubuntu или Elementary OS Freya.
 • Процесор Pentium II или Intel Celeron со 256 MB RAM меморија.
Како-да-инсталирате-Linux-правилно-чекор-по-чекор-2

Убунту.

Чекори што мора да ги примените за правилно инсталирање на Linux

1.- Изберете ја дистрибуцијата што ја сакате за Linux

Linux има три опции: апликациите што се дистрибуираат во оперативниот систем, нивоата на знаење што ги има корисникот и специфичната цел за која Linux е инсталиран на компјутерот.

2.- Изменете го редоследот за подигнување на компјутерот (Bootear)

Откако ќе ја изберете дистрибуцијата што сакате да ја користите, мора да влезете во веб -страницата на дистрибуцијата и да преземете на USB -уред со помош на ISO формат. Следно, ќе треба да ја поправите надворешната меморија за да ја поврзете со компјутерот.

На овој начин можете да го инсталирате од стартување на оперативниот систем. Но, за да го активирате BIOS -от, мора да ги завршите следниве чекори:

 • Ставете го USB -то во компјутерот.
 • Кликнете на опцијата "изберете", потоа "Отвори".
 • Следно, изберете ја опцијата "старт" и прифатете ги условите.
 • Притиснете ги опциите "Напиши во режим на слика на ISO (се препорачува)" и "во ред".
 • Конечно "прифатете" го целиот процес и voila.

3.- Рестартирајте го компјутерот:

Откако ќе го стартувате или рестартирате компјутерот, изберете диск што е поврзан со Bios што го има вашиот компјутер или меморијата каде што се наоѓа Linux. Конечно, само кликнете на "Внесете" за да го завршите процесот.

4.- Конфигурирајте го Ubuntu

По изборот на уредот за подигање и означувањето на Ubuntu, ќе треба да притиснете F2 за да го изберете јазикот што сакате да го содржи во вашата конфигурација. Проверете ја опцијата "Start Ubuntu".

Конечно, мора да почекате да започне оперативниот систем преку USB -то што го внесовте на компјутерот, а потоа ќе можете да видите датотека на работната површина за да ја стартувате апликацијата.

5.- Инсталација на Linux

 • Кликнете на оваа датотека, потоа ќе видите како системот ќе ве пречека на Ubuntu.
 • Изберете јазик и кликнете на „Следно“.
 • Означете ја локацијата преку програмираната „Зона“ и „Регион“.
 • Изберете „Следно“ за да ја изберете конфигурацијата на тастатурата.
 • Одете во „Партиции“ и притиснете ја опцијата „Избриши ги сите“. На овој начин можете да го имате оперативниот систем Линукс на вашиот компјутер, елиминирајќи го секој друг.
 • Притиснете «Следно» за да ја завршите инсталацијата.

Мора да имаме на ум дека главните дистрибуции дизајнирани врз основа на Ubuntu се: Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, меѓу другите.

Ако сакате да дознаете повеќе за Верзии на Линукс што постојат денес на технолошкиот пазар, ве покануваме да ја посетите нашата статија.

https://www.youtube.com/watch?v=ai4iem9dGKM


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.