Како да инсталирате Google Translate на лентата со алатки?

Како да инсталирате Google Translate на лентата со алатки? Преведувачот на Google има повеќе од 200 милиони корисници и е тотално бесплатен повеќејазичен систем преку кој можете да преведувате аудио, документи, слики и, се разбира, страници.

Ако постојано наидувате на страници или вести на англиски или друг јазик и преведувачот не се активира веднаш, Willе ви го покажеме начинот да го имате во лентата со алатки за да имате кога сакате.

Инсталирајте го Google Translate лесно

Преведувачот на Google има наставка во веб -продавницата на Chrome, и за да пристапите до него, процесот е прилично едноставен и каменлив:

чекор 1.

На главната страница на Chrome ќе ја видите иконата и името на веб -продавницата на Chrome, кликнете на неа и ќе најдете неколку екстензии лоцирани на главната страница.

 ● чекор 2.

Одете до пребарувачот лоциран на левиот панел и таму напишете Google Translate. Откако ќе го извршите вашето пребарување, ќе ја видите иконата google translator, кликнете на неа.

чекор 3.

Откако ќе влезете во страницата на Google Translate кон дното, ќе можете да ги видите и прочитате карактеристиките, прегледите, функциите, како и условите за политика и приватност што ви ги нуди екстензијата, а на врвот опцијата Додај во Chrome.

чекор 4.

Со избирање на опцијата Додај на Хром, преземањето на инсталацијата ќе започне веднаш, а подоцна, ќе добиете предупредување за потврда за започнување на инсталацијата на програмата.

чекор 5.

За да потврдите дека екстензијата е успешно инсталирана одете во папката со екстензии.

Автоматски поставете го Google Translate за сите страници

 1. По додавањето на наставката во прелистувачот, ќе ја видите иконата на Google Translate што се наоѓа во горниот панел
 2. Ако кликнете на иконата, ќе го видите тоа постои опција која вели „преведи страница“ И иако ова е она што го сакаме, ние ќе ви дадеме подобра идеја.
 3. Одете до иконата на Google Translate и кликнете на десната страна од глувчетоОткако ќе го извршите ова дејство, ќе видите мала листа на опции, вклучувајќи ја и конфигурацијата на наставката, кликнете таму.
 4. Е бидете испратени на нов таб каде што ќе се појави мала кутија со следниот наслов: Опции за екстензии на Chrome и таму мора да го изберете вашиот главен јазик (шпански) и да кликнете на зачувај.
 5. Ако откако ќе го направите ова, одете на саканата страница, без оглед дали е на англиски, француски или кинески, со кликнување на иконата и избор на превод на страницата, тоа ќе го направи на шпански, или можеби дури и не треба да ја притиснете иконата, бидејќи страницата автоматски ќе се преведе. Исто така, можете да го смените текстот на неговиот оригинален јазик.

Без сомнение, со оваа екстензија можете брзо да преведувате која било веб -страница каде што се наоѓате на кој било јазик по ваш избор.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.