Како да ја исчистите конзолата Xbox One без да ја оштетите

Еден од најважните делови за поседување Xbox е да го одржувате чист и работен, особено за да избегнете оштетување на внатрешноста од натрупување прашина. Овде ќе ве научиме како да го исчистите Xbox One:

За чистење на надворешноста на Xbox One, користете микрофибер крпа за да отстраните отпечатоци од прсти, нечистотија или други дамки. Ова, исто така, треба да отстрани голем дел од прашината што често се акумулира на електронските уреди, особено оние што се чуваат во кабинети или под телевизиски штандови.

Покрај надворешниот изглед, може да забележите дека вентилаторот на конзолата прави повеќе бучава по многу часови употреба. За некои, оваа бучна операција дури резултира со бавна игра или други проблеми.

За да го поправите ова, користете конзерва со компримиран воздух за да ја отстраните прашината. Бидете сигурни да го исклучите апаратот од струја пред да започнете со чистење за да избегнете дополнителни оштетувања или повреди.

Мајкрософт не препорачува да се обидете да ја отворите конзолата за игри и ве повикува да побарате стручна помош за какви било внатрешни поправки. За разлика од Xbox 360, Xbox One нема отстранлива заштитна плоча. Мајкрософт, исто така, предупредува да не се користи секаков вид течен чистач, бидејќи дури и внимателната употреба може да доведе до оштетување на влагата во системот за вентилација на конзолата.

Совети за тоа како да го исчистите Xbox One

Еве како да го исчистите вашиот Xbox One, заедно со залихите што ќе ви требаат за да го направите тоа.

 1. Исклучете го вашиот Xbox One.
 2. Започнете со користење на микрофибер крпа да се исчисти целата надворешност. Ова често се истите ткаенини за објективи што се користат за очила. Други верзии за чистење се нарекуваат крпи за прашина.
 3. Користете крпа за внимателно чистење на надворешноста на вашата конзола, вклучувајќи го и горниот, долниот, предниот, задниот и страничните страни на уредот. Рутинското чистење ќе спречи акумулација на многу прашина, што може да бара неколку крпи за темелно чистење на уредот. Користете кружни движења за да триете отпечатоци од прсти или дамки на пластичните делови на вашиот уред, вклучувајќи го и предниот и горниот дел.
 4. Откако ќе ја исчистите надворешноста на вашиот Xbox One, користете конзерва со компримиран воздух за внимателно да издувате дополнителна прашина во внатрешноста на приклучоците. Овие лименки може да се купат во поевтини или поскапи сорти.
 5. Без оглед на видот што го користите, користете кратки рафали за да ги отстраните натрупувањата на задните порти и отворите на вашата конзола. Проверете дали сте го исклучиле уредот од струја пред да ги исчистите задните порти.
 6. Одете преку надворешноста повторно со крпа за да отстраните прашина што се наталожила на вашиот уред.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.