Како да ја отстраните лозинката од PDF

Како да ја отстраните лозинката од PDF

Или затоа што мораше да заштитиш PDF документ или затоа што ти го префрлиле и заборавиле да ти ја дадат лозинката. Има многу ситуации во кои можете да се најдете на Интернет барајќи како да ја отстраните лозинката од PDF.

Всушност Постојат многу начини да го направите тоа, некои корисни и други кои не се во можност да ја отстранат таа заштита, но еве неколку начини да го направите тоа што можеби ќе ви се најдат.

Заштитете PDF-формат знаејќи ја лозинката

Начини за отстранување на лозинката во PDF

Ајде да размислиме за претпоставката дека ја имате лозинката на тој PDF, но не сакате да ја испратите со неа. Со други зборови, сакате таа дополнителна заштита да не е овозможена за секој што ќе ја отвори да може да пристапи до информациите внатре.

Верувале или не, тоа е понормално отколку што мислите, бидејќи тоа се прави пред се со приватни информации кои се пренесуваат меѓу колегите или дека не сакате да падне во „лоши раце“.

Може да се отстрани? Се разбира, и постојат неколку начини да го направите тоа.

Со самата програма што ја стави лозинката

Ако имате дозволи 100% да го допирате документот, можно е, користејќи ја програмата со која е креирана, можете да ја исклучите таа функција. За да го направите ова, ќе треба да погледнете во менито и да видите дали тоа ви дозволува да пристапите до шифрирањето или заштитата на документот.

Ако е така, сигурно ќе стигнете до екранот што ви овозможува да ја поставите лозинката или дури и да ја промените. Но ќе имаш и опција да го пуштиш, односно дека нема потреба да ставаш ништо за да ја видиш таа документација.

Со Google Drive

Трик, ако ја немате таа програма или не можете да и пристапите во тој момент, е да се користи Google Drive. Не е тешко, сосема спротивното, а вистината е таа многумина го користат како „вајлд-карта“.

Чекорите се многу едноставни и започнуваат со поставување на документот во облакот. Тоа е, на Google Drive. Овој документ ќе биде поставен таков каков што е, односно за да го отворите ќе ви биде побарана лозинката. Значи, првиот пат кога ќе го отворите ќе мора да го ставите. Но, откако ќе го отворите, можете да притиснете „Зачувај како“ и да побарате да го направи тоа во PDF (или ако сакате во друг формат, имате можност да го направите тоа).

Добрата работа е тоа тој нов документ што ќе го зачувате веќе нема да ја има лозинката. Со други зборови, ќе биде отклучен, па можете да го испратите на кој сакате без да морате да му дадете лозинка за да го прочитате.

онлајн програми

Друга можност што треба да ја отстраните лозинката од PDF е користејќи онлајн алатки. И тоа е дека можете да најдете многу веб-локации кои можат да ја прескокнат таа заштита.

Еден од нив може да биде Отклучи PDF. За да го направите ова, мора да го поставите вашиот PDF на серверот на таа веб-локација. Потоа мора да кликнете на копчето Отклучи PDF и тука ќе ја побарате лозинката (запомнете дека треба да ја знаете за да работи). Откако ќе го ставите, ќе го отклучи документот и ќе можете без проблем да го преземете за да го испратите на кој сакате без да ја користите таа дополнителна заштита.

Што ако ја немам лозинката?

PDF датотека

Можеби на документот што го имате му треба лозинка, а вие немате. Дали тоа значи дека никогаш нема да можете да го отворите документот? Се разбира дека не, не е тоа.

Сепак, иако ќе ви кажеме за некои програми и веб-локации што можете да ги користите, тие нема секогаш да ја постигнат таа цел, отклучете го документот. Точно е дека ја заобиколуваат заштитата, но во зависност од тоа како тој PDF е создаден, тие ќе имаат подобар или полош успех.

Друга точка што треба да ја имате на ум пред да направите нешто е разбирање на ризикот вклучен во поставувањето документ на Интернет кои можат да содржат приватни информации. Откако ќе го оставите на серверите од трети страни, навистина не знаете што може да се случи со овој документ. Значи, ако е доста важно, прво треба да пробате други опции.

Ако нема проблем, овде ви оставаме неколку веб-локации за отклучување на PDF.

ILOVEPDF

Ова е еден од првите резултати кога пребарувате на Google начини за отстранување на лозинки од PDF. Тој е доста моќен и единственото нешто што ќе ве праша е да ја подигнете датотеката на нивните сервери за потоа да работат со него и да ја отстранат лозинката.

Ако е успешен, ќе врати отклучен документ. Ако не, ќе ви каже дека не успеал да го отстрани.

Слободен софтвер за отклучување PDF

Можеме да го кажеме тоа Тој е еден од најкористените од многумина. А тоа е што има плус што на другите страници нема да можете да го најдете: можноста авторот на тој PDF да ги задржи своите интелектуални права.

За да разберете; оваа програма ќе го отклучи документот за да можете да видите што има внатре. Можете дури и да го уредите. Но, правата на тој PDF сè уште ги има авторот.

Мал пад

Друга веб-локација што можете да ја користите за да ја заобиколите лозинката за PDF е оваа. Се разбира, тие веќе предупредуваат на нивната страница дека, иако можат да ги отклучат повеќето PDF, кога има доволно силна енкрипција тоа е невозможно да се направи, и ќе треба да ја знаете лозинката.

И како функционира? Слично на сите други, односно, треба да го поставите PDF-от и да го штиклирате полето „Ветувам дека имам право да ја уредувам оваа датотека и да ја отстранам нејзината лозинка“. Давате отклучување PDF и по неколку секунди или минути (во зависност од големината на документот) ќе можете да преземете бесплатна верзија.

PDF Crack / сода PDF

3 датотеки

Овде имате друга можност. Тој е доста ефикасен бидејќи алгоритмите што ги користи се обидуваат да го принудат отклучувањето, и освен ако документот е многу добро шифриран, вистината е дека ќе го прескокне.

Ако забележавте, ставивме две имиња и тоа е дека го смени името и наместо првото по кое беше познато, сега е „друго име“ но со иста алатка.

Всушност, има многу страници со кои можете да се обидете да „пробиете“ лозинка за PDF. Во зависност од тоа колку е цврсто заштитен, ќе ви служат или не. Но, погодно е да се знаат различни начини за отстранување на лозинката во PDF. Дали знаете нешто поефективно и тоа никогаш не ве изневерило?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.