Создадете нови чекори за десктоп Windows 10!

Со лансирањето на новиот Windows 10 доаѓаат бесконечен број на нови функции што ќе ви помогнат да ги визуелизирате и креирате виртуелните задачи и десктоп компјутери, затоа подолу ви ја нудиме статијата взаден нов десктоп Windows 10 Чекори! натоварени со најдобри информации за оваа нова функција, како и чекор по чекор да се спроведе во пракса.

Креирај-нова-работна површина-Windows-10-чекори-1

Новите и иновативни карактеристики на Windows 10.

Како да креирате нова работна површина Windows 10?

Од создавањето во 1985 година, Мајкрософт доби задача да им ги понуди најдобрите и најиновативните програми на своите корисници, барајќи удобност и напредок во личната и работната област што ги извршува секој од нив.

Така, за новиот Виндоус 10, Мајкрософт ги бараше и ги создаде прецизните функции што ги бараше секој човек што го користи својот интерфејс. Некои од овие нови карактеристики се:

 • Снимка на екранот
 • Затворете ги сите апликации што се во позадина.
 • Алтернативно мени за стартување.
 • Минимизирајте ги прозорците.
 • Ставки со кратенки на тастатура.
 • Го означува просторот што го заземаат апликациите.
 • Асистент за концентрација.
 • Прескокнете ги рекламите.
 • Виртуелна работна површина.

Генерирањето виртуелна работна површина е една од новите аквизиции на Windows 10 во лентата со задачи, каде што не само што ќе имате опција да генерирате, туку ќе можете да управувате со работните површини што ги креирате.

Оваа опција е исклучително лесно да се визуелизира со помош на кратенката «Ctrl + Windows копче + D» на вашата тастатура, можете да креирате онолку прозорци колку што сакате со едноставно притискање на овие копчиња постојано.

Како да го видам секој создаден прозорец?

По креирањето на нова работна површина со Windows 10, тоа е исклучително едноставно, бидејќи имате три опции што можете да ги примените, првата е со одење до иконата за задачи што се наоѓа во долната лента во близина на менито, кликнете на неа и ќе можете погледнете ги сите ваши прозорци.

Втората опција е преку кратенката "Windows key + tab" и конечно со притискање на "Windows key + Ctrl + лева или десна стрелка" за да се преместите од еден прозорец во друг и да го изберете оној што го сакате.

Како да преместите прозорец на друга работна површина?

 • Опција 1: Кликнете на иконата за задача и доведете ја стрелката на мусот над неа, притиснете и преместете се до прозорецот каде што сакате подоцна да ја видите.
 • Опција 2: Ако ги гледате вашите прозорци, кликнете на десното копче за да отворите мени со опции во кое мора да пребарувате за „префрли се“, почекајте да се појави уште едно мало мени со опции и изберете ја работната површина што сакате да ја испратите на вашиот прозорец На

Од друга страна, ако сакате да затворите некоја од работните површини што сте ги создале, само треба да отидете на иконата за задачи и да кликнете на „Х“ од прозорецот што сакате да го затворите.

Ако сакате да дознаете повеќе за Windows 10 Ве покануваме да ја посетите нашата веб -страница, каде што можете да најдете с everything, како да го смените јазикот до тоа како лесно да го решите секој проблем во вашиот Windows 10.

https://www.youtube.com/watch?v=QpqUQfO5O5k


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.