Еве ги чекорите за враќање на сметката на TikTok

Вратете ја сметката на TikTok ако не се сеќавате на лозинката

Замислете ја следнава ситуација. Го земаш телефонот, одиш во апликацијата TikTok, влегуваш и наеднаш ти ја нема сметката. Мора да се вратиш. Но, не се сеќавате на вашите податоци, дали знаете како да ја вратите сметката на TikTok? Што да се прави во тие случаи?

Не грижете се, имате ние да ви дадеме водич на некои претпоставки во кои можете да се пронајдете за да можете да го решите најдоброто можно.

Зошто треба да повратам сметка на TikTok?

Сметка на TikTok

Ако сте како 99% од луѓето, сигурно ќе ја имате сесијата TikTok отворена на вашиот мобилен цело време за да не мора да ги внесувате вашето корисничко име и лозинка секогаш кога сакате да се најавите во апликацијата.

Сепак, може да се случи да смените телефони, апликацијата да добие големо ажурирање и да ви ја затвори сесијата или, уште полошо, вашата сметка да биде блокирана или суспендирана.

Во овие случаи, враќањето на сметката на TikTok е важно и вистината е дека можете да го решите. Но, сè ќе зависи од тоа што се случило.

Вратете ја сметката на TikTok ако сте блокирани

Ајде да го решиме првиот случај. Односно, сте влегле во вашата апликација TikTok и одеднаш се појави известување кое вели „Трајно ја блокиравме вашата сметка на TikTok“.

После стравот што ќе го добиете, што ќе го добиете, треба да размислите дали сте објавиле нешто што ги прекршило правилата за користење. Еве две претпоставки:

Тоа што си го нанел: т.е. дека сте направиле нешто што не било дозволено во апликацијата. Ако е така, жал ни е да ви го кажеме тоа Ќе ви биде речиси невозможно да го вратите. Може да се обидете, но ако TikTok видел дека сте ги прекршиле правилата веројатно е дека нема да ви дозволи да ја вратите таа сметка (иако нормално ќе бидеш суспендиран и, ако пак ги прекршиш, тогаш трајно го губиш).

Дека не сте направиле ништо: во овој случај тоа би било грешка на TikTok и имате шанса дека повторно ќе го вратите пристапот.

Што да направите ако сакате да се преиспита одлуката? Па, прво мора Кликнете на „Барање за преглед“. Ова ќе отвори серија екрани што ќе треба да ги следите за да обезбедите податоци и за TikTok да провери дали сте направиле грешка. Обично се потребни околу 24 часа за да се одговори. Затоа бидете трпеливи.

Друга опција, ако претпочитате да го правите тоа онлајн, е пристапете до контактот на TikTok во ова линк. Ќе треба да ја пополните е-поштата (ставете ја онаа што сте ја поврзале на мрежата) и опционално корисничкото име.

После мора да изберете „Блокирај / суспендирање на мојата сметка“. Сега мора да напишете каков проблем имате во делот „Дали можеме да ви помогнеме?“. Обидете се да бидете директни, но да давате детали. Можете исто така да прикачите мултимедијални датотеки за да го поддржите она што го кажувате.

Конечно, кликнете Испрати и почекајте да одговорат по некое време.

Како што ви кажуваме, последниот збор го има TikTok. Со други зборови, дури и ако мислите дека не сте направиле ништо, тие можеби нема да сакаат да се вратат на одлуката што ја донеле.

Вратете ја сметката на TikTok ако не се сеќавате на лозинката

логото на апликацијата

Друг случај во кој може да се најдете е дека ќе се најавите и не се сеќавате која е лозинката што ја има сметката. Почеста е отколку што мислите бидејќи, како што обично ја имаме отворената сесија на мобилни телефони и компјутери, кога менувате не се сеќавате каква лозинка сте имале (особено ако поминало долго време).

За среќа ова е многу лесно да се поправи бидејќи само треба кликнете кога се најавувате на прашањето што доаѓа веднаш подолу каде ја ставивте лозинката: „Ја заборавивте лозинката?“.

Откако ќе го дадете таму ќе бара да го ресетирате се додека му го дадете телефонскиот број или е-поштата што сте го поврзале со сметката.

Сега, ако сте се приклучиле на TikTok преку друга социјална мрежа, внимавајте, затоа што тогаш ќе треба да отидете на таа друга мрежа за да можете да ја ресетирате лозинката (Затоа се препорачува секогаш самостојно да се регистрирате). Тоа е затоа што многумина се придружуваат со податоци на Фејсбук или Инстаграм без да сфатат дека тоа подоцна го компромитира понатамошниот влез во мрежата независно.

Вратете ја сметката на TikTok што сте ја избришале

Друга ситуација што може да ја доживеете е дека, поради испад, или превид, сте ја избришале вашата сметка (кога не сте сакале). кога го правиш тоа, се претпоставува дека е дефинитивна акција, но во реалноста не е и секогаш постои решение).

И тоа е дека, дури и ако побарате да ја избришете сметката на TikTok, компанијата не го прави тоа веднаш, но потребни се околу 30 дена за да се направи дефинитивно. Затоа, ако во текот на тие 30 дена, секогаш кога ќе се најавите на вашата сметка, можете повторно да ја активирате. Ова е практично исто како на Инстаграм, што исто така може да се случи.

И што ќе се случи ако поминат 30-те дена? Па, ќе биде потешко да се опорави, но секогаш можете да се обидете да разговарате со поддршката за TikTok во ова линк  да видат дали можат да направат нешто за да ја вратат сметката.

Вратете сметка на TikTok без да знаете лозинка, корисничко име, е-пошта или телефон

логото

Постои четврта претпоставка која исто така треба да ја земете во предвид, иако во овој случај Веќе ве предупредивме дека ќе има многу негативен резултат.

И тоа е дека ако имате сметка на TikTok, но не се сеќавате на лозинката, ниту корисничкото име, ниту е-поштата со која сте се регистрирале или вашиот телефон, тогаш го имате многу црно. И тоа е тоа, ако барем еден или два од тие податоци, нема да можете да направите ништо.

Забележете го и тоа Тоа е начин да ја заштитите вашата сметка од кражба. Ако немате ниту еден од тие податоци, единственото нешто што можете да го направите е да пробаш со телефоните што ги имаш или со мејловите во случај еден да е тој што сте го дале за сметката. Да, ќе биде потребно време, но со малку среќа можеби ќе го добиете.

Сега ги знаете сите начини на кои треба да ја вратите сметката на TikTok, дали некогаш сте наишле на друга ситуација? Како го решивте?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.