[Трик] Преземање од MEGA со IDM побрзо и полесно

Многу добро! Како што сите знаеме, Мега.ко.нц Тоа е една од најдобрите (ако не и најдобри) услуги за хостирање датотеки во облак и затоа, омилена на многу корисници, бидејќи визуелно нема досадни реклами, имаме 50 GB бесплатна, безбедност, глобален пристап од кој било уред, меѓу други важни карактеристики што веројатно веќе ги знаете.

Сепак, и покрај фактот дека во MEGA се постигнува многу добра брзина на преземање, оние од нас кои сме навикнати да ги преземаме квалитетно Интернет Превземи менаџер (ИДМ за пријатели XD), ни недостасува моќта преземете од MEGA со IDM, бидејќи со менаџер за преземање секогаш ќе биде подобро.

Но, постои трик ...

Што ќе ни овозможи да се спуштиме од Мега со максимална брзина користејќи ја моќноста на ИДМ, Експлозивна двојка без сомнение. Ако с still уште не го знаете, кажете дека е прилично лесно да се примени, брзо и ефикасно, затоа внимателно следете ги чекорите што ќе ги опишам подолу со упатствата.

чекор 1.- Преземете го MegaDownloader, тој е менаџер за преземање за MEGA, бесплатен и на шпански.

Има пренослива верзија (се препорачува) и друга со инсталер. Внимавајте дека за време на инсталацијата инсталаторот на MegaDownloader ќе ви понуди промоции и дополнителни преземања. Ако не ги сакате, притиснете „Прескокни“ / „Одбиј“ кога ќе ве прашаат дали сакате да ги инсталирате.

чекор 2.- Стартувајте MegaDownloader и прифатете ги условите за користење.

(Изборно) Одете во општата конфигурација и додадете ја вашата MEGA сметка, односно вашите податоци за најава. Лично, го правам тоа без да се најавам.

Кориснички податоци

чекор 3.- Без да ја напуштите конфигурацијата, одете на јазичето 'Стриминг", штиклирајте го полето"Користете сервер за стриминг” и зачувајте ги промените.

Користете стриминг

чекор 4.- Откако ќе се направи ова, ќе се појави прозорец за предупредување за безбедност на Windows Firewall, таму едноставно овозможува пристап.

Добиен пристап

чекор 5.- Сега во главниот прозорец на MegaDownloader кликнете на 'Streaming' и 'Watch online'.

Гледај онлајн

чекор 6.- Ова е најважниот чекор, во овој нов прозорец што ќе се отвори, мора ставете го Линк за преземање MEGA. Веднаш во долната рамка што вели „Поврзување за стриминг“ ќе се генерира врска, копирајте ја новата врска за стриминг.

чекор 7.- Сега стартувајте го Менаџерот за преземање Интернет и кликнете на копчето „Додај URL“, залепете ја врската за стриминг од претходниот чекор и согласете се.

Додадете URL на IDM

чекор 8.- Тоа е се! Seeе видите дека веднаш во IDM ќе се појави прозорец за преземање на датотеката што е хостирана во MEGA.

Како пример на следната слика од екранот, ви ја прикажувам оригиналната датотека во MEGA и онаа што е поставена на IDM за соодветно преземање.

Преземете ја Mega IDM

Демо на трикот во работењето

ВАЖНО:
 • За време на преземањето, не треба да го затворате MegaDownloader, инаку ќе биде откажан.
 • За следните преземања што треба да ги направите, мора да започнете од чекор 5.
 • Се препорачува да се користи преносливата верзија на MegaDownloader.

Но, Марсело! зошто да користите IDM ако е доволно MegaDownloader 

Иако MegaDownloader е многу комплетен, знаеме дека Интернет менаџерот за преземање е на друго ниво, брзините на преземање се прекрасни, само споредете ги брзините 😉

Метод II

Како алтернатива на горенаведеното и за да избегнете колку може да биде бавна конфигурацијата и последователната употреба на MegaDownloader, подолу е едноставна и брза техника.

Како што добро знаеме, MEGAsync е официјален менаџер за трансфери на MEGA, па искористувајќи го фактот што повеќето корисници го имаат инсталирано и дека за наша корист има карактеристика да може да го изврши стриминг Со него, ние ќе го користиме вториот за да ја користиме нашата опрема како да е локален сервер (localhost) и да генерираме адреса, која ќе ја залепиме во IDM и на тој начин ќе можеме да ја преземеме со нејзината моќ.

Метод III

Тековниот проблем е што MEGA ги ограничува нашите дневни преземања на 1-2 GB, посебно зборуваме за надомест за трансфер, и ни кажува дека ако сакаме да продолжиме со преземање мора да станеме корисници на PRO, односно да платиме и да купиме премиум сметка, инаку чекаме одреден број часови за повторно бесплатно преземање.

Споменете дека оваа граница може да варира, динамична е и зависи од количината на неискористениот пропусен опсег што го имаме на располагање. Но, внимавајте, границата за слободен трансфер е доделена на IP адресата, токму таму мора да ја искористиме „бубачката“. сменете ја нашата IP адреса и продолжете со преземањето

Ограничување на бесплатни трансфери во MEGA

Снимајте преку: redeszone.net

Како да го прескокнете ограничувањето за преземање на MEGA?

Му оддавам признание на авторот на следното видео, Гик гванако, кој ги користи токму алатките што ги препорачувам, особено Псифон заедно со Преземач на врски MEGAНа како добра алтернатива на MegaDownloader.

Идејата на овој метод е да ја смениме нашата IP адреса само за момент, да ја залепиме URL -то на датотеката што сакаме да ја преземеме во менаџерот и штом започне преземањето, да се исклучиме од програмата Psiphon или SafeIP, за да ја користиме нашата врска така дека не е бавно како кога ја менуваме ИП.

 
Можеме да го сториме истото со IDM по промена на IP адресата, веднаш штом ќе ја надминам мојата квота за трансфер, ќе го снимам видеото од чекорите што треба да се следат

Метод IV

Неограничено преземање на МЕГА со Мега Дебрит

Мегадебрит

Мега дебрит е врвен генератор на врски преку Интернет што ви овозможува да преземате MEGA -датотеки веднаш и со најдобра брзина на Интернет од серверите MEGA.NZ со поддршка за продолжување и најдоброто нешто е што е 100% бесплатно без потреба да се регистрирате.

Кога MEGA ќе ви каже дека сте го достигнале ограничувањето за преземање, она што треба да направите е да ја копирате врската од MEGA -датотеката што сакате да ја преземете и да ја залепите во Mega Debrit. Кликнете на captcha (не сум робот), кликнете на зеленото копче Преземи и почекајте да се генерира врската за преземање; Кликни тука за да го симнете.

Преземете ја Мега Дебрит

Windowе се отвори нов прозорец со скратувач на реклами, каде што конечно ќе ја имате датотеката за преземање. Ако користите IDM како менаџер за преземање, тој ќе се преземе со него.

Преземете ги датотеките Мега Дебрит

Забелешка.- Мега Дебрит не поддржува врски до папки MEGA за преземање.

Може да бидете заинтересирани[Трик] Погледнете го квалитетот на видеата хостирани во MEGA со VLC


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

76 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марсело камачо dijo

  Здраво Воскресна, Јас само се обидов повторно и да работи, погледнете: http://i.imgur.com/a7flW8I.png

  Осигурајте се да го држите MegaDownloader отворен до IDM и правилно следете ги чекорите

  Во секој случај сега имаме MEGAsync, што с still уште е истовар на куршум и се препорачува highly

 2.   Воскресна dijo

  Не работи, дијалогот IDM никогаш не се менува, и ако кликнам на „започнете со преземање“, ми го кажува следново:
  Не може да се преземе оваа датотека.

  Детали:
  Врската е затворена од серверот.

 3.   Даниел dijo

  Пријател, благодарам за упатството, работи чуда,
  благодарам уште еднаш

  1.    Марсело камачо dijo

   !Одлично Даниел! Голем поздрав и благодарам за коментарот

 4.   alfredo dijo

  и да одиме нагоре, побрзо?

  1.    Марсело камачо dijo

   Алфредо, можете да го користите самиот MEGAsync или Мега прикачувач, што е од ист креатор како Мега Превземач

 5.   Ernesto dijo

  Пријатели, Марсело Камачо се осврнува на фактот дека со IDM, освен неговата ефикасност како менаџер за преземање, можете исто така да го програмирате да го исклучи компјутерот кога ќе заврши и други опции што ги има интегрирано. Хахаха јас користам MEGASync преку ден и оставам IDM да работи цела ноќ xD!

  1.    Марсело камачо dijo

   HA HA JA точно Ernesto Clearly јасно кажавте, тоа е идејата да користите IDM за преземање од MEGA.
   Одлична недела!

 6.   цвеќиња на алекса dijo

  не, не ме зема, ми дава htlm ... мегадаундер повеќе не работи, па не можам да ја видам врската. Точно, сакам да се истоварат ноќе, во редица. ново решение? Благодарам

  1.    Марсело камачо dijo

   Здраво Алекса, јас лично користам MegaDownloader во неговата преносна верзија и работи добро. Само синоќа преземав нешто со истите чекори како во ова упатство, проверете дали MEGA врската е точна и обидете се да користите MegaDownloader без да се најавите и со преносната верзија

 7.   Цени dijo

  Здраво, како правите ако мега -врската за преземање што ја имам содржи неколку датотеки за преземање, бидејќи се обидов да ги преземам според упатствата и добивам само една датотека за преземање. ако го знаеш решението?
  Ви благодариме.

  1.    Марсело камачо dijo

   Здраво Фарс, коментирајте дека овој метод работи само за преземање датотека, но ако е папка - која содржи неколку датотеки - подобро е да го користите MegaDownloader директно, кој ќе ги преземе сите одеднаш и со добра брзина

 8.   Хулио dijo

  Здраво, би сакал да знам дали оваа постапка се користи и за преземање на датотеките на кои пишува: „датотеката повеќе не е достапна“ или има друго решение за овој проблем?
  Ви благодариме.

  1.    Марсело камачо dijo

   Здраво Хулио, кога датотеката повеќе не е достапна, тоа е затоа што е избришана од корисникот или MEGA. За жал ништо не може да се направи.
   Поздрав.

 9.   Матијас dijo

  ТИ СИ ГЕНИЈАЛ, ИСТО БЕЗ ШТО САКАШ ОТКРИЈА НАЧИН ЗА ПРЕЗЕМАЕ БЕЗ ГРАНИЦИ НА МЕГА!
  ТЕ САКАМ!

  1.    Марсело камачо dijo

   Благодарам Матијас, мило ми е што знам дека туторството ви беше корисно

 10.   Росангелика Пералта dijo

  Многу благодарам! За мене функционираше совршено

  1.    Марсело камачо dijo

   Мило ми е што ја слушам Росанзелика 🙂 благодарам за тебе за коментарот. Поздрав!

 11.   Аксел dijo

  Мене не ми оди. Ги правам сите чекори. Јас не користам пренослив мега симнувач, јас го користам нормалниот но не ми работи! Помогнете!

  1.    Марсело камачо dijo

   Здраво Аксел, штотуку тестирав и пробивањето с still уште работи. Дали добивате грешка? Запомнете дека URL -то мора да биде од типот https://mega.nz/#F!5hB2xD7b!TRINRtvP8g5XRk05 а не врска со папка. Исто така, треба да ја задржите врската Мега отворена, како и МегаДаундер и Менаџер за преземање Интернет.

 12.   Елен dijo

  Одличен пријател, ти си генијалец .. !!

  1.    Марсело камачо dijo

   Благодарам Елен! 😀

 13.   декстро dijo

  Доброто нешто е препознаено, јас сум доживотен корисник на ИДМ од логични причини, но кога ќе се појави мега, се чини дека бев ограничен, но со овој трик работи добро, многу благодарен. Одлично

  1.    Марсело камачо dijo

   Благодарам декстро, Задоволство ми е да споделам ваков тип на информации
   Можеби овој друг трик исто така ќе ви биде корисен:
   https://vidabytes.com/2015/12/ver-calidad-videos-mega.html

 14.   Дагон Етернус dijo

  Сине на твојата кучка! функционира!! ти си ебен генијалец, те сакам.

  1.    Марсело камачо dijo

   ха ха Фала Дагон! 😎

 15.   Орландо dijo

  Одличен поздрав Пријателе, работи совршено !!!

  1.    Марсело камачо dijo

   Мило ми е што го слушнав Орландо, со почит назад back

 16.   Дтрунс dijo

  Работи, благодарам братуче (Y).

  1.    Марсело камачо dijo

   До вас за коментар Дтрунс

 17.   Грегорио dijo

  Одлично упатство, ми работеше 100%

  1.    Марсело камачо dijo

   Мило ми е што работеше правилно за тебе Грегорио 😀
   Поздрав.

 18.   Карлос dijo

  Многу добро, се чини дека с fine работи добро до моментот кога датотеката треба да се преземе. Таму добивам порака за корупција на податоци во IDM и датотеката почнува да се презема од почеток со многу побавна брзина.

  Можам да го надминам дневното ограничување за преземање на МЕГА, но тежок е што сите датотеки кога треба да се преземат почнуваат да се преземаат од почеток со побавна брзина додека преземањето всушност не заврши. Дали постои начин да се поправи ова? Јас го користам преносливиот MegaDownloader 1.7.

  1.    Марсело камачо dijo

   Здраво Карлос, запомнете дека мора да го држите јазичето MEGA отворено во прелистувачот, како и програмите MegaDownloader и Internet Download Manager, за да не се прекинуваат преземањата.

   Лично, секој ден преземам MEGA со овој трик без проблеми, исто така користејќи MegaDownloader 1.7 Portable. Можеби тоа се должи на некој проблем со самиот ИДМ, обидете се да го ажурирате.

   П.С. Се обидувам со друг метод за преземање од МЕГА без ограничувања, наскоро ќе го објавам :)

 19.   aza dijo

  уфф минатото туто. Ви благодарам..!!

 20.   Одметник dijo

  Фала за советот ... работи чуда

  1.    Марсело камачо dijo

   Делукс Маверик, благодарам за коментарот.

 21.   Мигуелио суми dijo

  поздрав Марселино тава и вино лице на алвино гг од каде да го најдам (IDM да со MegaDownloade)

 22.   Ти следиш dijo

  27/01/2017. Работеше совршено за мене, побрзо од MegaDownloader

 23.   Купер dijo

  Фала, ми помогна многу, но во мојот случај користев Jdownloader 2

 24.   Алекс dijo

  Брилијантно.! Пријателе, многу ти благодарам што го сподели знаењето, поздрав.

  1.    Марсело камачо dijo

   Ви благодарам многу Алекс, наскоро повеќе корисни туторијали

 25.   Дарку dijo

  Ми помогна да го скокнам ограничувањето за преземање, ви благодарам многу

  1.    Марсело камачо dijo

   Одлично Дарку, благодарам за коментарот!

 26.   следбеници на инстаграм тука dijo

  Многу добро објаснето.

 27.   Таннер dijo

  Што е со Марсело, направете ги чекорите како што се, детали дека при додавање на URL -адреса и давање прифаќање, полето за информации за преземање датотеката што треба да се преземе се појавува како празен лист наместо .rar датотека

  Може ли да ми помогнете и се надевам дека оваа комбинација на програми го прескокнува новиот мега лимит поради промените на серверот

  Благодарам поздрав !!

  1.    Марсело камачо dijo

   Здраво Танер, некогаш ми се случи истото, но тоа беше кога мојот Интернет менаџер за преземање беше застарен или беше папка. Ако сакате, можете да ја споделите врската Мега што се обидувате да ја преземете, за да го направам тестот и да видам што ќе се случи

   Во врска со новото ограничување за преземање, со овој метод немав никакви проблеми во моментов.
   Честитки!

 28.   Таннер dijo

  Здраво повторно! Сигурно изгледа ова
  https://mega.nz/#!dMF2yCIJ!rTwCodoMYduwfIQyigD_limAzRcVYsLqwhzDrHE5nuY

  Верзијата на Internet Download Manager што ја имам е 6.28 „според“ конечната досега, а MegaDownloader е 1.7 непреносливата инсталација.

  Се надевам дека можеш да ми помогнеш
  Благодарам Брат што одговори на поздравот !!

  1.    Марсело камачо dijo

   Добар Танер, успеав да ја преземам оваа датотека без никаков проблем, како што можете да видите на оваа слика од екранот. За овој случај користев IDM 6.28 Build 12 во неговата пренослива верзија и MegaDownloader v1.7 пренослив.

   Проверете дали сте ги следеле правилно сите чекори на упатството. Во секој случај, ги споделувам и верзиите на двете програми што ги користам: Преземете IDM + MegaDownloader

   Имај добар викенд.

 29.   Таннер dijo

  Како си! Goingе кажете колку е досадно, поправете ги чекорите и во ред, преземете ги програмите што ги користите и јас ја откривам датотеката во ред. Но, додавам нов URL на idm како што е во упатството, му давам да прифати и повторно не ја препознава датотеката, останува празна или тежината ништо ...
  Имам Windows 7 Ultimate SP1
  Оневозможете го заштитниот allид и мојот антивирус Каперски и без успех
  Добро брат, се надевам дека не се мачиш и можеш да ме водиш за ова последно
  Но, одлично за правење на овие 2 комбинации преземете чудо!
  Честитки!

  1.    Марсело камачо dijo

   Што е со Танер, направив брзо видео за да покажам како функционира трикот и се применував. Можете да го видите во истиот пост или во мене YouTube канал.

   Се надевам дека ќе ви помогне, бидејќи ќе видите дека понекогаш се појавува датотеката за преземање.
   По ваша наредба, поздрав

 30.   Таннер dijo

  Здраво повторно! Навистина, потребно е малку додека не го надмине ограничувањето, не можев да скокнам, па ја сменив IP адресата за да можам да продолжам со преземање без ограничувања и да ја препознаам датотеката, користев jdownloader, но се преземаше бавно, но со вашата комбинација веќе преземете побрзо, многу добро вашето откритие +10 !!!

  Ви благодариме за придонесот и поддршката !! Навистина многу за с everything

  До друг ...!

  1.    Марсело камачо dijo

   Одличен Танер, моментално тестирам некои работи со MiPony + MEGA, да видиме дали ќе испадне како што се надевам дека ќе го споделам овде на блогот.
   Одлична недела пријателе! 😀

 31.   фанкен dijo

  Ова е најдобриот трик што сум го видел. Супер функционален. Мега мега
  Благодарам благодарам благодарам

  1.    Марсело камачо dijo

   Фала ти фанки за коментарот

 32.   калиполидоро dijo

  фантастичен трик. Работи од десет, благодарам пријателе

  1.    Марсело камачо dijo

   Одлично калиполидорио, благодарам

 33.   Пакето dijo

  Срање! Срање! Срање! Да, работи! Ти си ебаниот „ПРЕЗЕМАЈ МАСТЕРОТ“
  Работи од 1000.

  Мои верзии:
  IDM v5.19 (инсталиран)
  MegaDownloader v1.6 (пренослив)

  Сериозно, благодарам за информацијата, брат. Прегратка

  1.    Марсело камачо dijo

   Благодарам Пакето! Убавица да знаеш дека работела за тебе, има прегратка назад.

 34.   Нечистотија dijo

  Останува во „поврзување“ ништо не се намалува.

  1.    Марсело камачо dijo

   Здраво Филт, во кој момент од процесот се „поврзувате“?

 35.   eli dijo

  Здраво, преземам нешто што не може да се отвори или ништо, преземањето е веднаш, но пишува дека е оштетено. Едно прашање, кога го копирам и залепам "Streaming link" и го преземам во IDM, се појавува прозорец со наслов: Информации за датотеки за преземање, има јазиче што означува категорија, опциите се: општи, компресирани, документ, музика, програми, видеа. која одбирам Тоа е филм што сакам да го преземам.

  1.    Марсело камачо dijo

   Здраво eliВо реалноста, треба само да ја видите датотеката за директно преземање. Имајте на ум дека овој трик не работи за преземање од папките MEGA, ве молиме, ако сакате, можете да ја споделите врската MEGA за да можам да ги направам тестовите и да видам што се случува

 36.   Габриел dijo

  Еј пријателе, не работи за мене,

  https://mega.nz/#!zdBDVDhD!174PoChdYNKUV-voo8Rdm3dgYERuynw-WlrI3025hMI

  Тоа е серија што сакам да ја преземам
  Имам испукан IDM 6.27
  и преносливиот Magadowloader 1.7
  Ги следам чекорите и ништо, не ја открива датотеката за преземање, постојано размислува

  1.    Марсело камачо dijo

   Здраво Габриел, трикот повеќе не работи во моментов поради ограничувањата на квотата за трансфер на МЕГА, па тестирам како да го заобиколам ова ограничување или да најдам алтернативи што продолжуваат да користат ИДМ. Се надевам дека деновиве ќе го ажурирам постот

 37.   допскрат65 dijo

  мени се надевам дека ажурирањето на објавата порано дали може да се преземе со овој метод без ограничување, но сега кога ќе го поминете ограничувањето на квотата, таа повеќе не ја вчитува врската за стриминг idm

  1.    Марсело камачо dijo

   Како оди допскрат65, ве молиме проверете го постот, го ажурирав со уште 2 методи, се надевам дека ќе ви помогнат

 38.   Луис dijo

  брат линковите што се зачувани во мега облак работат и со финтата?

  1.    Марсело камачо dijo

   Можеби Луис, треба да ги испробаме 4 -те методи достапни во овој пост и да видиме кој од нив функционира најдобро.

 39.   Јулиус серано dijo

  Еј Марсело, кога ќе ја залепам врската Мега во Megadownloader и потоа ќе ја залепам во Интернет менаџер за преземање, добивам празна страница, веќе чекам некое време и ништо, што можам да направам?

  1.    Марсело камачо dijo

   Здраво Хулио, тоа се случува кога ќе се надмине ограничувањето на квотата за трансфер на MEGA. Simplyе треба да почекате неколку часа едноставно, за да можете повторно да преземете со овој метод.

   Поздрав.

 40.   прирачник dijo

  Ми помогна, она што го имав за да креирам сметка во мега за да можам да се најавам на мегадомватер, без да се најавам, не ја добив врската што ми рече да ја дадам во стриминг, го направив и излезе веднаш она што ме загрижува е делот што не ми дозволи да ја преземам целата датотека, дали ќе има проблем? она што го симнувам тежи 1.29 GB, се надевам дека не, поздрав и ви благодарам многу

 41.   Кристијан dijo

  Многу е добро и оди побрзо со IDM отколку со мегадаундер, само ја сакав таа функција, благодарам и добар пост

 42.   Хуан Санчез dijo

  Добро утро.
  Не знам, дали моето прашање одговара тука, но не можам да најдам страница во која се означени форматите поддржани од Мега.
  Ве молиме. Дали би бил толку kindубезен што би ме советувал?
  Ви благодарам многу и извинете што се мачите.

 43.   Ноа Армира dijo

  Завршува 2019 година и работи 100, благодарам.

  1.    Марсело камачо dijo

   Одлично, потврдувам, и понатаму го применувам 😀