Што е IMEI и како лесно да го проверите?

Со сигурност во повеќе наврати сте слушнале за IMEI на мобилен телефон, затоа што ви го споменуваат кога купувате нов уред, кога одите да го регистрирате во вашата телефонска компанија или во најлош случај, кога губите крадат, бидејќи токму тие податоци се тие што ги пријавуваш за да ги блокираат. Сепак, добро е што знаете малку повеќе за тоа што е IMEI, за што служи и како можете лесно да го проверите.

Марсело, што е IMEI?

Да почнеме со значењето на неговиот акроним на англиски јазик, IMEI (Iмеѓународна Mдебели Eпратка Iстоматологија), нејзиниот еквивалент на шпански е Меѓународен идентитет за мобилна опремаНа Тоа е нумерички код составен од 15 цифри, кои се однапред снимени во мобилните телефони и им овозможува да бидат единствено идентификувани во светот. Оваа IMEI Тоа не се повторува, единствено е, како и вашата лична карта, регистарската табличка на вашето возило, вашиот отпечаток од прст или вашиот сопствен телефонски број.

Што е IMEI

Технички гледано, ние ќе го поделиме на четири дела:

 1. Првите шест цифри (Код за распределба на тип (TAC)), ја означуваат земјата во која е создаден.
 2. Следните два (Завршен код за склопување (FAC)), го означува производителот.
 3. Сериски број (SNR)
 4. Цифра за проверка (не секој ја има).

Како да добиете IMEI?

Постојат многу начини да се види IMEI од вашиот мобилен телефон, да ги сумираме на едноставен начин:

 • Бирајте го кодот * # 06 #
 • Можете да го најдете во кутијата за мобилен телефон.
 • Проверете под батеријата или на задниот дел од мобилниот телефон.
 • Оди на Поставки> Генерално > информации.

За што е IMEI?

Па, сега кога знаеме повеќе за IMEI и како да го добиеме, исто така треба да знаете дека можете да го користите за следниве ситуации:

 • Пријавете го, во случај на кражба или загуба. Контактирајте со вашата телефонска компанија за да ја блокирате.
 • За да го отклучите. Ако го пронајдовте / пронајдовте вашиот мобилен телефон, обезбедувајќи го вашиот IMEI повторно во вашата телефонска компанија, го отклучувате.
 • Да го ослободи. Во случај, на пример, сакате да го користите вашиот мобилен телефон со друга телефонска компанија.

Лесно проверете го IMEI

Во случај да ви треба проверете го imei на мобилен телефон, para verificar si un teléfono ha sido incluido en la lista negra, es decir, reportado como perdido o robado, на овој линк на пример можете да го добиете неговиот статус. Ова може да биде од помош si vas a comprar un teléfono móvil de segunda mano.

Проверете го imei на мобилен телефон бесплатно

Obteniendo así además, una lista de especificaciones exactas e información sobre tu dispositivo, la marca, el modelo y si se encuentra o no en la lista negra.

Значи, сега кога знаете што е IMEI, како да го добиете и проверите бројот IMEI и неговата важност за сите корисници, кажете ни кој е бројот IMEI на вашиот мобилен телефон? ... Споделете го со нас во коментарите. Лага, тоа е шега, Се надевам дека оваа информација ви беше корисна, оставете ни коментар сега 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Manuel dijo

  Ви благодариме за написот

  1.    Марсело камачо dijo

   Ви благодарам за коментарот Мануел, прегратка!