God Mode во Windows 7 Што е тоа и што може да се направи со него?

God Mode, без сомнение, беше неверојатна опција за многу корисници. Затоа, тогаш во оваа статија ќе ви ги оставиме при рака сите најважни информации за да дознаете повеќе за Господ режим во Windows 7.

бог режим прозорци 7

Сите детали за Господ режим Виндоус 7

Господ режим во Windows 7

Дали го знаете значењето на Господ режим во Windows 7 или попознат како God Mode? Тоа е прекрасен трик за Windows со кој можете да креирате специјална папка која ќе се чува полна со кратенки, стратегии и многу напредни функции.

Господ режим во Windows 7 Активен е од Виндоус 7, а денес продолжува да биде достапен на Виндоус 10; Во случај да сте напреден корисник и сакате да чувате различни алатки за администрација на Windows на едно место, но не го знаете вистинскиот начин да го направите тоа, ве покануваме да продолжите да го читате овој напис.

Со помош на оваа статија ќе можете да уживате во секоја од предностите предложени од Господ режим во Windows 7 и благодарение на ова имаат неколку придобивки.

Сите детали

Името дадено на оваа папка Господ режим во Windows 7 Доаѓа од прилично класичен трик што се користи во некои игри (на пример, DOOM) во кој овој режим може да се активира така што корисникот ќе има бесконечен живот и ужива во секое од оружјето и муницијата.

Од друга страна, во Windows, секоја од овие суперсили е прикажана преведена во кутија со алатки работена со кратенки за различните опции за конфигурирање на Windows.

Иако можеби не изгледа така, навистина станува прилично едноставно, бидејќи не е ништо повеќе од обична папка, меѓутоа, кога внесувате одреден код во неговото име, тој ќе биде препознаен од Windows и ќе се трансформира во специјална папка.

Внатре ќе има повеќе од двесте кратенки за различни функции на Виндоус, исто така поделени во триесет и шест категории, иако е важно да се спомене дека бројот на опции може да зависи од одредени инсталации на Виндоус.

Како можам да имам своја папка?

Откако ќе се земе предвид функцијата на таквата папка, сигурно повторно ќе се најдете заинтересирани и сакате да можете да стекнете сопствена папка, меѓутоа, не знаете како да го направите тоа. Верувале или не, тоа е исклучително едноставна процедура која ќе биде објавена подолу.

Со цел правилно да се подготви папка со Господ режим во Windows 7 треба да се направи истата постапка како да е конвенционална папка. Од друга страна, во Управувачот со датотеки што припаѓаат на Windows, мора да кликнете на „Нова папка“ во лентата со алатки или да ја спроведете постапката под кратенката на тастатурата (Control + Shift + N), ако сакате.

Откако ќе се направи гореспоменатото, го започнуваме најважниот чекор: додавање име во папката. За да го направите ова, само ќе треба да го копирате и залепите кодот што ќе го споменеме подолу и да продолжите да го притискате копчето Внесете за да ги зачувате промените.

 • Код за режим на Бог во Windows 7: GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Содржината пред точката, односно GodMode може да се смени за нешто друго, но делот што се наоѓа во внатрешноста на заградата мора да остане точно на тој начин за да избегне какви било непријатности.

Господ режим во Windows 7: Што ни овозможува да правиме оваа папка?

Како што споменавме погоре, бројот на ставки достапни во ова Господ режим во Windows 7 Willе зависи од верзијата на Windows со која работите, како и од тоа како е хардверот на уредот. Покрај тоа, некои од опциите беа малку застарени во верзиите на Windows 10.

Сепак, тоа е с an уште одлична колекција на алатки и кратенки што, ако не, треба внимателно да се пребаруваат во Контролниот панел додека не ја пронајдете саканата опција.

Важно е да се спомене дека секоја од опциите се класифицирани во групи, на овој начин ќе биде уште полесно да се лоцира саканата опција. За правилно отворање и користење на која било од кратенките, треба само да кликнете двапати на неа; Подолу ќе споменеме некои од кратенките понудени во папката на Господ режим во Windows 7.

Некои од кратенките на папката Господ режим во Windows 7

За да не ја направиме оваа листа нешто огромно, решивме да земеме една или друга алатка предложена од оваа прекрасна папка, така што на тој начин корисникот ќе има идеја за функциите што секогаш ќе бидат при рака. Па, како што споменавме погоре, оваа папка на Господ режим во Windows 7 се фокусира на секогаш при рака секоја од алатките потребни за конфигурација на Windows.

Од друга страна, важно е да се запамети дека опциите што ќе ги претставиме подолу може да варираат во зависност од различни фактори, една од нив може да биде верзијата на Windows со која моментално работите, затоа избегнувајте да се грижите доколку некои од алатките што ќе објасниме подолу, не се во вашата папка Господ режим во Windows 7.

бог режим прозорци 7

Прва група

 • Управување со бои: Оваа опција ви овозможува да ја калибрирате бојата на екранот.
 • Менаџер за акредитиви: Оваа друга опција вклучува две совршени алатки за да можете да управувате со ингеренциите на Windows и на Интернет.
 • Ленти со задачи и навигација: Вклучува неколку опции со кои можете да ја прилагодите лентата со задачи на Windows и неговата работа.
 • Работни папки: Оваа друга опција ви овозможува да управувате со работните папки.
 • Центарот за пристапност: Исто така, вклучува неколку кратенки со кои можете да ги измените опциите за пристапност.
 • Центар за мобилност на Виндоус: Вклучува и две кратенки за различни опции поврзани со мобилност (лаптопи).
 • Центар за мрежа и споделување: Оваа друга опција вклучува неколку кратенки за управување со вашите мрежни конекции и слично.
 • Центар за синхронизација: Од друга страна, оваа друга опција ви овозможува да управувате со датотеки офлајн (за жал, не е достапен во Windows 10).

Втора група

 • RemoteApp и десктоп конекција: Продолжуваме со оваа неверојатна опција, која ви овозможува пристап до оддалечени работни површини.
 • Поставки за таблет компјутер: Ова друго вклучува неколку кратенки за компјутери со екран на допир.
 • Резервна копија и враќање (Windows 7): Од друга страна, ова ви овозможува да управувате со бекап со алатката Windows 7.
 • Кориснички сметки: Ова вклучува неколку алатки за управување и креирање кориснички сметки на Windows
 • Уреди и печатари: Вклучува различни опции поврзани со уреди, Bluetooth, печатачи и камери.
 • Простори за складирање: Ова ви овозможува да управувате со просторите за складирање на вашиот уред, односно надворешни хард дискови каде што Windows зачувува резервни копии.
 • Дата и време: Овој друг има неколку опции за поставување датум и време на системот.
 • Windows Defender Firewall: Ви овозможува да го проверите статусот и да ги измените поставките на заштитниот allид на Windows.

Трета група

 • Фонтани: Оваа опција вклучува неколку пристапи поврзани со фонтови.
 • Административни алатки: Ги прикажува сите напредни алатки за управување со опремата.
 • Историја на датотеки: Со овој друг можете целосно да управувате со историјата на датотеките на Windows.
 • глувчето: Овој друг вклучува неколку делови за да може да се измени однесувањето на глувчето.
 • Опции за напојување: Во оваа друга, секоја од опциите за управување со потрошувачката на енергија во Windows се групирани.
 • Опции за индексирање: Можете да промените како функционираат пребарувањата на Windows.
 • Опции за Интернет: Има неколку опции за Интернет, но повеќето од нив влијаат само на Internet Explorer.
 • Опции за истражувач на датотеки: Со овој друг можете да го прилагодите управувачот со датотеки на Windows.

Четврта група

 • Програми и одлики: Во оваа опција има неколку алатки за деинсталирање и додавање програми.
 • Препознавање на говор: Работи со три алатки за да ја измени употребата на препознавање говор на Windows.
 • Регион: Овде можете правилно да ја прилагодите вашата локација и соодветните опции.
 • Репродукција автоматика: Кога работите со ова, можете да ја изберете операцијата за автоматска репродукција кога вметнувате ДВД или поврзувате уред.
 • Безбедност и одржување: Секоја од опциите за безбедност и одржување на Windows се групирани овде.
 • систем: Таа е една од најголемите групи бидејќи оди рака под рака со не повеќе и не помалку од 21 елемент. Овие ставки вклучуваат различни функции како што се создавање точка за враќање или проверка на брзината на процесорот.
 • Смена на проблеми: Во оваа друга опција се групирани неколку алатки за решавање проблеми со Windows.
 • звук: Ова се кратенки за да можете да ја смените јачината на звукот и да ги промените звуците на системот.
 • Тастатура: Конечно, тука можете да ја промените брзината на трепкање што одговара на курсорот и исто така да ја проверите работата на тастатурата.

Се надеваме дека сите информации споделени во оваа статија навистина ви помогнаа и дека покрај тоа, вие сте целосно способни да имате своја папка при рака Господ режим во Windows 7 Така што на овој начин можете да заштедите време затоа што секогаш ќе ги имате при рака сите опции.

Ако информациите споделени во оваа статија ви беа од голема помош, ве покануваме да го погледнете овој друг Колку трае SSD?, таму ќе дознаете поинтересни факти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.