Решението кога компјутерот не го препознава Kindle

решение компјутер не препознава поттикне

Сè повеќе луѓе имаат Kindle. И многу пати, покрај книгите што може да се купат преку Амазон, исто така имате можност за вметнување книги со поврзување на уредот со компјутер. Токму во тој момент кога можеш да го најдеш проблемот тој не те препознава. Дали го сакате решението кога компјутерот не го препознава Kindle? Ќе ви кажеме подолу.

Откријте ги сите решенија што можете да ги примените за да го решите проблемот и, на овој начин, можете да го поврзете вашиот Kindle со компјутерот без да се грижите дали нешто ќе се случи со еден од двата уреди.

Решението кога компјутерот не го препознава Kindle

Да имате Kindle и да го поврзете со кабелот со компјутерот не е тешко да се направи; токму спротивното. Проблемот е што понекогаш овој едноставен гест не е толку лесен како што изгледа. и може да ни даде резултати кои не ги очекуваме: дека Kindle не го препознава компјутерот, дека ништо не се појавува на екранот, дека Kindle се фаќа...

Сигурно одвреме-навреме сте се сретнале со овој проблем и затоа ги составивме различните решенија кои може да бидат достапни за да го решите. Еве ги оставаме сите.

Обидете се со друга USB порта

Поттикне

Верувале или не, Губењето USB порти на вашиот компјутер не е толку тешко како што мислите. Тоа всушност може да се случи, или затоа што нешто се скршило, па дури и внатрешно. Нормално, кога има некој што си оди, со тек на време и другите одат по истиот пат.

Значи, ако се најдете дека се обидувате да го поврзете вашиот Kindle со вашиот компјутер и се чини дека не се препознава и нема предупредување или звук дека е поврзан Најдобро е да пробате друга USB порта за да исклучите дека проблемот е во тоа.

Сепак, ако го прочитате со друга порта Ви препорачуваме да пробате други работи на таа порта за да потврдите дали е навистина оштетена или, напротив, тоа е што не го прочитал поради некој проблем.

проверете дали кабелот е во ред

Понекогаш, за да ги складираме каблите, не сфаќаме колку се кревки и ги виткаме на тој начин што филаментите завршуваат да се скршат внатре. Тоа значи дека, при неговото користење, пристигнува или помалку енергија отколку што треба, или ништо не пристигнува директно, што ни остава неупотреблив кабел.

За да проверите дали кабелот е проблемот би препорачале да пробате друг кабел, па дури и да го користите тој сомнителен кабел со други уреди за да видите дали е навистина оштетен (и време е да го фрлите) или има проблем што може да се реши.

Исклучете го и вклучете го Kindle

Решението за компјутер не препознава поттикне

Кога вашиот Kindle старее, честопати постојаното вклучување значи дека понекогаш кога се обидувате да го вклучите, компјутерот не го препознава Kindle и не е виновен кабелот, ниту компјутерот, ниту ebook.

Само обидете се да го исклучите целосно или да го рестартирате, за да биде целосно ресетиран и да може да ги има сите функции од нула. Често ова е најефективното решение.

Други дури и дозволија да се полни малку пред да ја пробаат среќата повторно да го поврзат со компјутерот.

користи мерач

Како што знаете, а ако веќе не ви кажавме, Caliber е една од програмите што е најтесно поврзана со Kindle бидејќи ви овозможува да го промените форматот на книгите во оној што го користат е-книгите од Амазон да може да ги стави внатре и да бидат прочитани од читателот.

Зошто повеќето од оние кои го користат имаат калибар поврзан со Kindle. И зошто ви го кажуваме ова?

Ако во моментот на поврзување компјутерот не го препознава Kindle, она што можете да направите е да ја отворите програмата калибар и да се обидете да ја поврзете таму за да се отвори и да пристапите до него. Во повеќето случаи работи добро (освен ако проблемот не е кабелот или портите (или PC или Kindle).

Инсталирајте Kindle Driver

Можеби не го знаете, но во Windows 10 има Kindle поврзани драјвери кои можете и треба да ги инсталирате. Меѓу другото, тие се одговорни за откривање на читачот на е-книги со што може да биде решението зошто вашиот компјутер не го препознава Kindle.

И како знаеш дали тоа не е во ред? Во Управувачот со уреди ќе видите извичник во жолт круг, или црвен извик што покажува дека има проблем.

Ова е речиси секогаш затоа што треба да го ажурирате двигателот на Kindle или да инсталирате нови. Но, не грижете се, нема да биде тешко бидејќи Windows речиси секогаш се грижи да го бара на мрежата, да го инсталира и да го направи оперативен.

И да, ако мислите дека ги имате возачите и се чини дека сè уште не оди, друго решение може да биде да ги отстраните и повторно да ги инсталирате. Понекогаш ажурирањето што предизвикало проблем генерира загуба на податоци што може да предизвика тие да престанат да работат правилно.

Претворете го вашиот Kindle во камера

Е-книга

Не, не полудевме. Тоа е едно од бизарните, но ефективни решенија на Интернет. Сè што треба да направите е да отидете во Опции за поврзување и да притиснете Поврзи се како камера. Ако не го гледате, прво одете во Поставки и складирање на уредот за да го најдете и да го овозможите за вашиот Kindle.

Верувале или не, ова реши многу проблеми и може да ви помогне барем да пристапите до уредот, иако подоцна со повеќе време пробај да видиш каков проблем има.

Како што можете да видите, наоѓањето решение кога компјутерот не го препознава Kindle можеби на почетокот не е лесно, но ако ги исклучите ситуациите кои можат да ви предизвикаат проблеми, сигурно на крајот ќе дојдете до вашиот конкретен проблем и на тој начин резолуција на тоа. Дали некогаш ви се случило да го поврзете вашиот Kindle со компјутерот и да не работи? Што направи за да го натераш да го препознае тоа? Ако сте пробале друго решение што ви помогнало, ве молиме споделете го во коментарите за да им помогнете на другите кои може да се најдат во иста ситуација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.