Како да ги скриете сликите и видеата на WhatsApp на Android [Лесно]

Многу добро за сите! По скоро еден месец неактивност на блогот, се враќам денес со целосно наполнети батерии за да споделам интересен запис за заштита на приватноста на Андроид, па ако сте корисник на WhatsApp, бидете сигурни дека ќе ви биде добро да ги знаете овие информации , затоа што веројатно во некоја прилика примената ќе ве извлече од неволја.

Како што добро знаеме, кога ја отвораме галеријата на нашиот мобилен, можеме да ги видиме албумите со фотографии и видеа од камерата, Фејсбук, Месинџер, преземање, слики од екранот, Слики / видео на WhatsApp, меѓу многуте други што сме ги складирале. Токму во папката со слики и видеа на WhatsApp обично имаме содржина што не сакаме да ја гледаат трети страни, поради оние iousубопитни погледи кои некако успеваат да пристапат до нашиот уред. Во оваа смисла, денешниот пост е насочен кон „криење“ на овие чувствителни податоци за сите корисници.

Скријте слики / видеа на WhatsApp од вашата галерија

1 чекор. Стартувај го твојот менаџер на датотеки, за овој пример ќе користам ES File Explorer кој е бесплатен, на шпански и поцелосен од оној што стандардно доаѓа на нашите мобилни телефони.
2 чекор. Отворете ја папката со име „медиумитесе наоѓа во директориумот WhatsApp. Најчесто се наоѓа во Дома> SD картичка> WhatsApp> Медиуми.
3 чекор. Во папката Медиа ќе најдете неколку подпапки, но бидејќи сакаме да ја скриеме содржината на сликите, потоа ја избираме папката "Слики од WhatsApp“и продолжуваме да го преименуваме како што е прикажано на следната слика од екранот. 
4 чекор. Едноставно, ставаме точка напред, на таков начин што името е како што следува: .WhatsApp слики, ги зачувуваме промените и тоа е тоа.
5 чекор. На ист начин, ако сакате да ги скриете видеата, чекорите што треба да се следат се исти, со таа разлика што мора да ја преименувате папката WhatsApp Video во . Видео WhatsApp.
Откако ќе ги следите овие чекори, можете да ја отворите галеријата и ќе забележите дека сликите и видеата на WhatsApp повеќе не се видливи. Во случај да се уште се гледаат, одете до менаџерот на апликации и во општиот дел (Сите), отворете ја галеријата и кликнете на копчето 'Избриши кеш".

Како работи ова?

Бидејќи оперативниот систем Андроид се базира на Linux јадро, ако додадеме интерпункциски знак (.) пред папката, таа ќе стане целосно невидлива. 
Се надевам дека оваа информација ви беше корисна, без разлика дали е или не, би сакал да ги знам вашите коментари и да ги споделам на вашите омилени социјални мрежи

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.