Ставете слика за позадина во Word

Главна страница на Word

Не знаете како да ставите слика за позадина во Word и ви треба? Многу деца, па дури и тинејџери, кога треба да презентираат труд, треба да постават корица и да напишат на неа. Или користете слика како позадина за да ја направите поелегантна и подобро претставена. Но, како се прави тоа?

Ако прв пат се соочувате и не знаете како да го направите тоа, тогаш Ќе ви ги дадеме сите клучеви за да не се спротивставите и немаат проблем да испорачаат работа со минимум дизајн дека, којзнае, можеби тоа ќе ви ја подигне оценката или тоа е особеноста што ќе ве направи да се издвоите од другите.

Зошто да ставите слика за позадина во Word

Без разлика дали имате академска работа, досие за компанијата во која работите, или дури и да се истакнете на вашата биографија, треба да знаете дека Поставувањето слика за заднина е ресурс што ја подобрува презентацијата на документите. Но, исто така, успева да ги персонализира, па дури и да ги заштити од плагијат.

На крајот на краиштата, зборуваме за подобрување на изгледот на вашата работа, дали за училиште, институт, универзитет или работно место. Ова се повеќе од доволно причини да го направите тоа, бидејќи ви овозможува да оставите подобар прв впечаток и полесно да добиете одобрение од оние кои ќе го разгледаат.

И тоа е дека, иако не е комплицирано да се направи тоа, треба да се земе предвид дека е потребно некое време, и резултатот ќе биде многу попрофесионален отколку да се презентираат некои едноставни бели листови со пишувањето.

Сега, како да ставите слика за позадина во Word?

Чекори за ставање слика во Word

Дизајн страница во Word

Како што знаете, Word е уредувач на текст. Не е фокусиран на уредување слики, а уште помалку на работа со нив. Но тоа не значи дека не дозволува да вклучите каква било слика. Всушност, ви овозможува колку што сакате, да можете да ја промените големината, локацијата итн.

Сега, ако само сакате да ја користите сликата како позадина на страницата, тогаш ќе треба да направите неколку различни работи.

Чекорите што треба да се следат се следниве:

 • Прво, отворете документ Word. Ве советуваме да го правите тоа во нова, а не во онаа каде што ја имате работата бидејќи, ако нешто се случи, секогаш ќе имате резервна копија.
 • Потоа одете на Дизајн. Ќе го најдете во лентата со задачи (во случај да не сте го користеле претходно). Кога ќе го дадете, десно, мора да означите „Воден печат“. Всушност, нема да избледувате или да ставате текст во средината на страницата, туку ќе вметнете слика што ќе се користи како позадина на страницата. Затоа, кога ќе кликнете на воден жиг, одете до дното на тоа паѓачко мени и кликнете на Прилагодени водни жигови.
 • Кога ќе го направите тоа, ќе добиете нов прозорец со наслов Printed Watermark. Ќе видите дека имате три опции: нема воден печат, слика и текст воден печат. Да направиш? Означете го вториот.
 • Сега Т.Ќе треба да ја прикачите сликата што сакате да ја ставите во позадина а во размер ви препорачуваме да го оставите автоматски. Поени обезбојуваат. Зошто? Затоа што ако не го означите, боите ќе бидат многу силни и тоа може да направи текстот да не се чита добро.
 • Ако кликнете Примени, ќе ви покаже како изгледа во преглед за да можете да измените сè што ви треба. Ако е во ред, притиснете ОК..

Како да ја измените сликата за позадина

Страница за воден печат за слика во заднина

Мора да го знаете тоа сликата на позадината во Word може да се промени во однос на локацијата и големината. Сепак, тоа всушност не се прави на истиот екран, туку напротив мора да го направите во менито Заглавие и подножје. Таму можете да ја изберете сликата и, со неа вака, да ја модифицирате колку сакате. Затворањето потоа ќе ги задржи поставките што сте ги направиле.

Што ако сакам да ставам позадинска слика во Word на една страница

Можно е да не сакате целиот документ да биде исполнет со слика, туку само да го користите, на пример, за различни точки на делото, да разликувате делови од него итн. Дали ви се случило? Тоа може да се направи и со Word, само што, во овој случај, тоа се прави на поинаков начин.

За да го направите ова, и во документ Word со повеќе страници, Мора да отидете во табулаторот Вметни и да кликнете на Слики. Ве советуваме, ако прв пат ќе го направите тоа, да го направите во документ кој не ви служи многу за да избегнете проблеми.

Откако ќе бидете во Слики можете да го посочите оној што го сакате како позадина. Кога ќе ја видите на страницата, кликнете на горниот десен квадрат ќе излезе зад аголот. Тие се дизајнерските опции и тука ќе почнеме да работиме со сликата.

Primero, ние треба да одите зад текстот. Покрај тоа, треба да ја спуштите бојата, па ако одите на ниво на транспарентност ќе ја добиете.

Сега ни овозможува да ја промениме локацијата и големината. На овој начин, ќе се вметне само на страницата што ја сакате. Сега, проблемот е што правејќи го вака, ќе треба рачно да ја вметнете сликата на сите страници што сакате, не автоматски.

Препораки кога ставате слика за позадина во Word

Страница со слика во заднина

Вистината е дека поставувањето позадина во Word може да го направи документот попривлечен. Но и потешко за читање. Затоа, еве неколку препораки што треба да ги земете предвид кога работите со слики во позадина:

 • Изберете слики со нежни тонови, или размислете да користите транспаренти за да го постигнете тоа. На овој начин ќе ја омекнете бојата.
 • Дури и така, изберете позадини што не го натрупуваат текстот премногу. Можете да ги направите сликите кон работ за да добиете добар ефект.
 • Не полнете премногу. Поставувањето цела слика не е исто како да се повторува во шема. Всушност, тоа може да предизвика текстот да го изгуби вниманието и сликата да се подобри.

Ако ги следите правилните чекори за поставување на позадина на сликата во Word и препораките, сигурно нема да имате проблем дека резултатот е најдобар за прикажување. Дали имате сомнежи? Кажи НИ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.