Телемедицина: Технологијата ги зближува лекарите и пациентите поблиску од кога било досега

медицина

La Технологијата сега го приближи здравствениот сектор до луѓето од кога било досега.. Пред извесно време, многу граѓани мораа да се задоволат со пристап до здравствени услуги што им беа блиски. Сега, сепак, поврзувањето на Интернет ги доближи лекарите секаде поблиску до пациентите.

Од друга страна, мобилни, како и паметните телефони, им овозможија на сите да имаат уред способен за поврзување на Интернет каде и да се. Нов интерфејс лекар-пациент. Имате дури и на располагање мноштво апликации од секаков вид за да внимавате на вашето здравје.

Како паметните телефони го трансформираат здравството

медицинска технологија

Иако револуцијата на паметните телефони имаше позитивно влијание на многу сектори, јасно е дека имаше трансформативен ефект врз здравствениот сектор. Ајде да погледнеме некои од начините на кои паметните телефони го трансформираат здравствениот сектор:

 • Поголемо учество на пациентите: Зголемувањето на мобилните уреди доведе до поголема употреба на мобилните апликации за здравствени услуги. Многу луѓе сега активно користат здравствени апликации за да го следат нивното здравје. Ова доведе до повисок степен на вклученост на пациентите, што пак им помогна на давателите на здравствени услуги да ја подобрат својата продуктивност.
 • Поголема пристапност до здравствените услуги: Ширењето на интернетот доведе до поголем пристап до здравствените услуги. Луѓето сега можат лесно да се консултираат со лекар преку Интернет преку здравствен портал или услуга за видео консултации.

И сето тоа без движење, од каде сакаш. Нешто што овозможи да се грижиме за пациентите од секаков вид за време на затворањето и што не би било можно без сегашната технологија.

компаратори за осигурување

Во моментов имате на дланка начин да имате поголема разновидност на мислења и специјалисти, а можете дури и да заштедите на здравствено осигурување благодарение на a компаратор на осигурување он-лајн. Со компараторите можете да анализирате што може да ви обезбеди секоја услуга, да ги изберете најевтините и да ја изберете онаа што најмногу одговара на вашите медицински потреби или на вашето семејство.

Санитарни апликации

на здравствени апликации тие се критичен дел од револуцијата на паметните телефони. Тоа се мобилни апликации кои нудат информации поврзани со здравјето, обезбедуваат проверка/дијагностика на симптомите и/или ја олеснуваат комуникацијата помеѓу давателите на здравствени услуги и пациентите.

Постојат неколку видови здравствени апликации кои се појавија благодарение на технолошката револуција. Ајде да погледнеме некои од најважните здравствени апликации:

 • следење на здравјето: Се користи за следење на податоците поврзани со здравјето, како што се отчукувањата на срцето, крвниот притисок, нивото на гликоза, квалитетот на спиењето, преземените чекори и потрошените калории.
 • следење на здравјето: Се користи за следење на одредени симптоми како што се главоболка, треска, запек, дијареа и други симптоми.
 • Далечинско следење на пациентот: Се користи за следење на податоци поврзани со здравјето како што се отчукувањата на срцето, крвниот притисок, нивото на гликоза итн.

Телемедицина и нега на далечина

дијагноза

Еден од најзначајните начини на кои мобилниот телефон ја трансформираше здравствената заштита е преку пораст на телемедицината. Телемедицината е размена на медицински информации помеѓу пациентите и давателите на здравствени услуги олеснета преку Интернет. Ова ја вклучува онлајн комуникацијата помеѓу пациентите и лекарите, како и употребата на компјутери за анализа на медицинските слики и пренесување на овие информации меѓу давателите на здравствени услуги.

Револуцијата на паметните телефони значително придонесе за подемот на телемедицината и далечинска помош. Ова главно се должи на фактот што мобилните уреди станаа вообичаена алатка за комуникација и пренос на податоци. Како резултат на тоа, пациентите сега може да се лекуваат од далечина со едноставен видео повик, овозможувајќи поголема пристапност до претходно недостижните здравствени услуги и медицинските специјалисти.

Паметните телефони како алатка за откривање болести

Мобилната револуција, исто така, доведе до зголемено усвојување на мобилни телефони како алатка за откривање болести. Тоа значи дека смартфоните се повеќе се користат за откривање на болести и состојби. А благодарение на новата ера на вештачка интелигенција (Вештачка интелигенција), во иднина ќе може попрецизно да се дијагностицира благодарение на биометриските сензори на еден од овие мобилни уреди. Сето ова е комбинирано со развојот на биометрија за да се добие телеметрија на пациентот без потреба од здравствен работник да биде со пациентот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.