Што е далечински пристап? Колкав е вашиот профит во бизнисот?

Научете во оваа статија благодарение на сигурни и детални информации Што е далечински пристап?Која е нејзината голема придобивка што им ја носи на компаниите? Откријте овде, ако сакате да знаете кои се придобивките од користењето на овој тип апликација, дознајте овде.

Што-е-далечински-пристап-2

Што е далечински пристап?

Пред целосно разбирање на терминот „далечински пристап“, важно е да се разбере неговата етимологија. Во овој случај, можеме да бидеме сигурни дека ова е оној со двата збора што му даваат облик:

Accesso е именка изведена од латински, поточно од значењето на „accessus“, што може да се преведе како чин на пристигнување. Тоа е резултат на збирот на два различни дела: префиксот „ad-“ (синоним за „кон“) и придавката „cessus“ (т.е. „до“).

Од друга страна, далечински е придавка, а неговата етимологија е исто така изведена од латински. Поточно, тој е изведен од „далечински“ и може да се преведе како далечински.

Идејата за далечински пристап се користи во областа на компјутерите за да укаже на можноста за извршување на одредени задачи на компјутер без физички контакт со уредот. Ова е благодарение на компјутерските програми што ви овозможуваат да го користите компјутерот од далечина.

Затоа, Што е далечински пристап? ова вклучува пристап до компјутер преку друг компјутер. На овој начин, операциите извршени на еден компјутер, исто така, ќе се изведуваат на друг компјутер.

Алатките на Што е далечински пристап? Тие често се користат за решавање на технички проблеми без потреба од експерти за патување. Експертите можат да работат во канцеларија и да „контролираат“ компјутери оддалечени илјадници милји за да видат различни проблеми и да ги најдат и решат; за тоа да биде возможно, потребно е да се овластат други за пристап од компјутерот што ќе биде „далечински управуван“.

Со обезбедување на најдобра услуга за клиентите, многу ИТ компании нема да се двоумат да користат далечински пристап. Со помош на овој ресурс, вашите техничари можат да решат одредени проблеми, па дури и проблеми со системот, без да губат време или пари.

На овој начин, клиентите се среќни бидејќи нивните проблеми можат да се решат речиси веднаш, додека работниците се среќни затоа што не мора да го преместуваат работното време од едно на друго место и компанијата успева да заштеди пари.

Важно е да се напомене дека далечинскиот пристап бара двата компјутери да имаат ист софтвер за далечинско управување. Ова е во прилог на системот за дозволи и овластувања, што ја прави задачата можна и безбедна.

Што-е-далечински-пристап-3

придобивките

Знаеме дека тие даваат многу придобивки за различни компании, ајде да видиме:

 • Поголема ефикасност и флексибилност при работа.
 • Подобра безбедност од крај до крај.
 • Користете BYOD за да ги намалите трошоците.
 • Подобар бизнис континуитет.
 • Исто така, подобро регрутирање на таленти.

Овој е идеален за патници, изведувачи, луѓе кои работат од дома или луѓе кои ја напуштаат канцеларијата поради природни катастрофи или други ситуации. Ова е многу вредно за компаниите кои имаат политики што овозможуваат далечински пристап до нивните корисници, доколку вработените не можат да стигнат до канцеларијата за време на природна катастрофа, тие имаат флексибилност да работат од дома или да прават планови.

Како тоа им користи на компаниите

Ова може да донесе многу придобивки за вашиот бизнис, од намалување на трошоците до зголемување на задоволството и продуктивноста на вработените.

Подобра работна продуктивност и флексибилност

Вработените мора да бидат ослободени од физичката канцеларија за да останат продуктивни, бидејќи можат да ги балансираат потребите за работа и семејство. Како што границите меѓу двете стануваат с less помалку дефинирани, на вработените с increasingly повеќе им е потребен безбеден пристап однадвор од мрежата на компанијата.

Што е далечински пристап? Дајте им на работниците алатки што им се потребни за да ги произведат насекаде. ИТ администраторите можат централно да управуваат со апликации преку повеќе платформи, со што се минимизира сложеноста на администрацијата и се максимизира продуктивноста на мобилните телефони.

Подобра безбедност од крај до крај

Денешните крајни корисници имаат потреба од лесен пристап до нивните веб, облак или SaaS апликации преку повеќе уреди и врски. За да се обезбеди висококвалитетно корисничко искуство при одржување на безбедноста и контролата, ИТ тимот мора да им обезбеди на корисниците еднократно пријавување за сите апликации, користејќи ја контролата на контекстуален пристап и автентикација. Преку повеќе фактори, ИТ може да одржува следење од крај до крај и продуктивноста на целиот сообраќај на апликации.

Пониски трошоци со BYOD

Денешната високо мобилна работна сила овозможи продуктивноста да ја надмине физичката канцеларија и традиционалното работно време. Со имплементација на програмата Bring Your Own Device (BYOD), компанијата им овозможува на вработените да користат технологија за далечински пристап за да работат на која било локација и на кој било уред по нивен избор.

Преку далечински пристап, податоците може да се чуваат безбедни, а персоналот може да врши производство насекаде. Со дозволување на вработените да користат сопствена опрема, компаниите можат експоненцијално да ги намалат трошоците за набавка и управување со опрема во сопственост на компанијата.

Подобар бизнис континуитет

Бизнис континуитетот е способноста на организацијата да ги одржува критичните функции за време и по големите нарушувања. Овие прекини може да ја чинат организацијата време, пари и продуктивност, од природни катастрофи до прекини, доколку вработените си заминат поради нарушувања на континуитетот во работата, тие можат да користат безбедна конекција за далечински пристап за да останат продуктивни.

Може да се обезбеди и далечинска техничка поддршка на барање за да се скрати времето на одговор и да се помогне бизнисот да работи.

Најдобро стекнување таленти

Со дозволување на членовите на тимот да работат од далечина, компаниите можат да најдат талент кај поголемите луѓе насекаде во светот, Што е далечински пристап? Ова им овозможува на вработените да работат од каде било, така што менаџерите за вработување повеќе не се ограничени на географски локации. Ова и овозможува на компанијата да ги ангажира најдобрите кандидати без ограничување, давајќи им на менаџерите најголема шанса да победат во војната за таленти.

Што е Citrix далечински пристап до компјутер?

Ова е решение кое може да постигне локални перформанси и беспрекорен пристап од кој било уред без инсталирање или поставување VPN. Многу бизниси бараат далечински пристап до компјутерите на компанијата како форма на работа дома, обновување од катастрофи или „VDI“.

Еднократно пријавување од кој било уред

Може лесно да пристапи и да имплементира едно искуство за пријавување и слично на локално ниво на постоечки компјутери од каде било. Со користење на Smoothroaming, создаваме сесија која беспрекорно се најавува со следниот корисник.

Перформанси на корисничко искуство со висока дефиниција (HDX)

Нема губење на квалитетот при пристапување до работната станица на овој начин. Пристапот до компјутер поддржува 4k и 8k прегледи и 3D репродукција. Нашите незаменливи HDX производи можат да обезбедат висококвалитетно видео, мултимедија и пренасочување на глас за постоечките работни површини, VDI и виртуелни апликации и ефикасно да користат ширина на опсег.

Мрежна безбедност и анализа

Со Citrix Networking и SmartAccess, организациите можат да ги следат печатачите, клиентските уреди, сесиските врски и да одговараат на безбедносниот статус. Администраторите исто така можат да ја користат целосната функционалност на Citrix Analytics за да соберат податоци за да ги подобрат перформансите на апликацијата, да поддржат континуирано работење и да ја подобрат безбедноста.

Покрај техничката поддршка, далечинскиот пристап нуди и други можности. Останувачите можат да користат дозволи за далечински пристап за пристап до нивните домашни компјутери и читање на нивните е -пошта.

Се разбира, не смееме да заборавиме дека има многу претприемачи кои имаат специјални програми за далечински пристап. Благодарение на нив, дури и ако не се во вашата компанија, тие можат од далечина да пристапат до извештаите и датотеките на проектите во кои работат компанијата и нејзините вработени.

На овој начин, клиентите се среќни бидејќи нивните проблеми можат да се решат речиси веднаш, додека работниците се среќни затоа што не мора да го преместуваат работното време од едно на друго место и компанијата успева да заштеди пари.

Продолжете да читате со оваа интересна статија која ви овозможува да го проширите знаењето поврзано со веб: Карактеристики на веб сервер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.