Menaxheri i fjalëkalimeve

logoja e menaxherit të fjalëkalimit të mbajtësit

Po nëse emaili (ose disa), çka nëse rrjetet sociale, po sikur uebsajti juaj... Jemi të rrethuar gjithnjë e më shumë me fjalëkalime dhe një nga rregullat e para është të mos përdorim të njëjtin në të gjitha faqet. Por mësoni secilin prej tyre përmendsh, duke e përdorur me të vërtetë me mbrojtjen e tij maksimale, mund të jetë shumë, shumë e vështirë. Kjo është arsyeja pse përdoret një menaxher fjalëkalimi.

Por a e dini se çfarë është një menaxher fjalëkalimi? Dhe cilat janë më të mirat për t'u përdorur? Nëse si shumë ju keni shumë fjalëkalime dhe dëshironi t'i mbani të sigurta, kjo ju intereson. Dhe shumë.

Çfarë është një menaxher fjalëkalimi

Mund të themi se një menaxher i fjalëkalimeve është një sistem, aplikacion, në të cilin ruhen të gjithë fjalëkalimet që përdorni, qoftë për email, për rrjetet sociale, për aksesin tuaj në kompjuter, etj. Qëllimi i këtyre është të mbani mend, në vend të jush, të gjitha ato fjalëkalime.

Në fakt, ju tashmë mund të përdorni një prej tyre pa e kuptuar se jeni. Për shembull, kur hyni në Facebook. A duhet të futni gjithmonë fjalëkalimin tuaj apo shfletuesi e mban mend atë? Dhe kur shkoni në Gmail?

Shfletuesit kryesorë kanë menaxherët e tyre të fjalëkalimeve që kërkojnë t'i mbajnë mend ato për ju dhe madje ju japin sugjerime kur regjistroheni në një sajt të ri (dhe i ruani automatikisht te menaxheri juaj).

Megjithatë, përtej këtyre, duhet të dini se ka edhe aplikacione të palëve të treta, falas ose me pagesë, që bëjnë të njëjtën punë: ruani fjalëkalimet tuaja dhe madje të lajmëroj kur dikush është përdhunuar ose nëse është shumë e dobët për t'ju mbrojtur.

Përdorimi i këtyre menaxherëve nuk është i komplikuar, larg kësaj. Në shumicën prej tyre do të duhej të regjistroheshe në mënyrë që gjithçka të jetë 100% e mbrojtur dhe më pas të shtosh fjalëkalimet e të gjitha vendeve që dëshiron, duke i dhënë emrin e faqes në mënyrë që, kur të duhet të kërkosh fjalëkalimin, të japë për ju më lehtë.

Pasi të futni dhe verifikoni se jeni ju që dëshironi të aksesoni ato të dhëna, ju vetëm duhet të gjeni faqen e internetit dhe të shikoni fjalëkalimin për të të lënë të hysh.

E mira është se këto aplikacione mbahen në celular, kështu që ju do të keni akses në çdo kohë.

Cilët janë menaxherët më të mirë të fjalëkalimeve

Ne nuk duam t'ju bëjmë të prisni më dhe kjo është arsyeja pse më poshtë do të mësoni për disa nga menaxherët më të mirë të fjalëkalimeve që do t'ju ndihmojnë të keni siguri shtesë në llogaritë tuaja pa pasur nevojë të mbani mend dhjetëra apo qindra fjalëkalime të ndryshme. për çdo faqe (sepse, siç e dini, nuk është mirë të përdorni të njëjtin fjalëkalim për të gjithë).

Varet nga ju të përdorni njërën ose tjetrën.

1Password

1Menyja e Menaxherit të Fjalëkalimit të Fjalëkalimit

Ne fillojmë me një nga menaxherët më të njohur të fjalëkalimeve. Ky është 1Password dhe Përveçse njihet, rekomandohet shumë, veçanërisht për iOS dhe Mac.

Kjo nuk do të thotë që ju nuk e keni atë në Windows ose Android; po, edhe pse cilësia bie pak.

Ka të gjitha funksionet që kërkoni, megjithëse është me pagesë dhe do t'ju duhet të shpenzoni rreth 3 dollarë për të marrë aplikacionin e plotë.

LastPass

Nëse preferoni një alternativë që është gjithashtu falas në çdo gjë që ju intereson, atëherë ky është ai që kërkoni. Është një menaxher fjalëkalimesh me vlerësime shumë të mira, edhe pse disa aludojnë për faktin se ka probleme sigurie. Por koha e reagimit të tij në ato raste është e shpejtë.

Kalimi Nord

Nëse flasim për një menaxher fjalëkalimi me kriptim të nivelit të lartë, ky është ndoshta një nga aplikacionet që duhet marrë parasysh. Sigurisht që paguhet, kujdes.

Ndër avantazhet që ju ofron është krijimi i kopjeve rezervë automatike, autentikimi me shumë faktorë, ruajtja e fjalëkalimeve dhe importimi i tyre në shfletues, sinkronizimi i tyre, etj.

Kaspersky Manager Manager

Menuja e aplikacionit Kasperky

Kompania Kaspersky Është i njohur në mbarë botën dhe një nga më të lidhurat me sigurinë nga një kompjuter. Pra, ndoshta ajo që ju nuk dini është se ka menaxherin e vet të fjalëkalimeve, Kaspersky Password Manager, si për Windows ashtu edhe për Mac, Android dhe iOS.

Ju mund të ruani adresat, fjalëkalimet, shënimet private, kartat bankare, etj. Përveç kësaj, ju lejon të keni gjeneratorin tuaj të fjalëkalimeve, të kyçni aplikacionin, të sinkronizoni ose plotësoni automatikisht fjalëkalimet.

Portier

logoja e menaxherit të fjalëkalimit të mbajtësit

Po flasim për një nga menaxherët më të njohur, të rekomanduar dhe më të vlerësuar në të gjithë botën. Është një aplikacion falas dhe ju lejon të kontrolloni fjalëkalimet tuaja, por edhe të ruani skedarë konfidencialë. Gjurmët e gishtave ose njohja e fytyrës mund të përdoren për ta zhbllokuar dhe gjithçka do të jetë e sigurt.

SafeInCloud

Menyja e aplikacionit

Në këtë rast, ky menaxher i fjalëkalimeve punon me një bazë të dhënash të koduar AES-256. Kjo tregon se është një siguri e lartë dhe se vetëm ju do të keni akses në të dhënat që ruani, në këtë rast fjalëkalimet që dëshironi.

Përveç kësaj, ai ka funksione të tjera si plotësimi automatik, sinkronizimi, lexuesi i gjurmëve të gishtërinjve, etj. Dhe më e mira nga të gjitha, cKur do të krijoni një fjalëkalim, mund ta analizoni atë për të parë nivelin e sigurisë ai ka dhe ju ofron alternativa që e bëjnë më të vështirë për robotët dhe hakerët ta hamendësojnë atë.

Nje portofol

Ky është një nga më pak të njohurit, por ka diçka që shumë të tjerë nuk e kanë: aftësia për të grupuar dhe renditur fjalëkalimet bazuar në atë që janë. Për shembull, për dyqanet online, për emailet, për faqet e internetit, për të hyrë në kompjuter...

Duke i pasur në këtë renditje e bën shumë më të lehtë gjetjen e tyre kur duhet t'i kërkosh.

roboform

Nëse ajo që kërkoni është diçka shumë elementare për të mos u komplikuar, atëherë opsioni që ju propozojmë do t'ju vijë në ndihmë. Është një aplikacion që mund të përdoret si në desktop ashtu edhe në celular. Problemi është se ai nuk sinkronizon fjalëkalimet dhe nuk do të keni funksione të avancuara. Të paktën falas.

Aplikimi i plotë (me të gjitha funksionet) kushton rreth 23,88 euro në vit.

Siç mund ta shihni, ka shumë opsione për të përfshirë një menaxher fjalëkalimi në celularin tuaj dhe në këtë mënyrë të menaxhoni dhe të siguroheni që qasja në faqet dhe rrjetet tuaja sociale të jetë vetëm e juaja. Ato nuk janë magjike, domethënë, gjithmonë mund të ketë disa hakerime dhe mund t'ju duhet të vazhdoni t'i ndryshoni ato herë pas here, por të paktën do t'i keni të siguruara. A dini ndonjë gjë tjetër që nuk e kemi përmendur? Na rekomandojeni!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.