Како функционираат онлајн каталозите

онлајн каталог

Досега сите знаеме дека употребата на дигитални медиуми постојано се зголемува. Во моментов, според HubSpot, е-трговијата достигнува 4,5 милијарди американски долари и откако Covid-19 онлајн купувањата вртоглаво се зголемија. Затоа, ако сте претприемач или сакате да започнете свој бизнис, онлајн продавница не може да пропушти. За ова, од суштинско значење е да имате онлајн каталози.

Правењето онлајн каталог е полесно отколку што мислиме дека можете да го направите инстант каталози и по ваша мерка тоа нема да ви одземе многу време. Сепак, во текот на овој пост ќе ви кажеме како функционираат онлајн каталозите за да можете да започнете да создавате свои.

Што е онлајн каталог?

Онлајн каталог е адаптација на традиционалниот комерцијален каталог на виртуелен формат. Со други зборови, тоа е колекција што ги групира стоките, производите или услугите што ги нуди брендот, така што потрошувачите можат лесно да набљудуваат што сакаат да стекнат, како и неговите карактеристики, опис и цена.

како да направите онлајн каталог

За разлика од печатените каталози кои обично ги добиваме дома или ги наоѓаме во физички продавници, виртуелната верзија беше дизајнирана да ја олесни визуелизацијата на производите. Со материјалот достапен онлајн, вашите клиенти можат да пристапат до него од каде било, само треба да бидат поврзани на интернет.

Предности на онлајн каталог

1. Зголемете ја видливоста на вашите производи

Тоа е затоа што дистрибуцијата и размената на материјалот станува попрактична. На овој начин вашите написи може да ги видат поголем број луѓе.

2. Го олеснува препознавањето на брендот

Донесете ги вашите производи во виртуелната средина исто така ќе придонесе за позиционирање на вашиот бренд. Дополнително, со добрите стратегии за рекламирање на социјалните мрежи, вашата продавница ќе добива се повеќе озлогласеност. Ќе генерирате поголема продажба на краток рок.

3. Елиминирајте ги трошоците за печатење и грижете се за животната средина

Со изборот на онлајн каталог, ги елиминирате трошоците за печатење и во исто време придонесувате за грижата за животната средина. Бидејќи дигиталната верзија е хостирана во целосно виртуелно опкружување, вашата инвестиција ќе биде фокусирана исклучиво на создавање и хостирање на материјалот.

 4. Подобрете ја стапката на конверзија

купи во онлајн продавница

Каталогот е а одличен визуелен ресурс за прикажување на вашите производи и услуги на креативен и атрактивен начин.

Преку ова, можно е да ги претставите потребните детали за да ја придобиете вашата публика, правејќи го овој ресурс суштински дел од стратегиите за конверзија на вашата продавница.

5. Задржување на клиентите

Чувајте го Навиката за ажурирање и создавање добри виртуелни каталози може да ја натера вашата публика често да ја проверува вашата страница за нови понуди и изданија.

Ова е интересен начин да се задржат клиентите, со што потрошувачите кои веќе купиле се враќаат на вашата страница често барајќи вести.

Совети за креирање онлајн каталог

1. Користете респонсивен дизајн

Половина од интернет сообраќајот доаѓа од мобилните уреди, така што е Неопходно е вашата страница да нуди добра навигација и на мобилен и на компјутер.

Затоа, при креирањето на вашиот каталог, имајте на ум дека мора да развиете слики што се добри за двете платформи.

2. Користете контрастни бои

Пример за онлајн каталог

Користењето бои со многу контраст е начин да го привлечете вниманието на јавноста кон вашиот каталог.

Затоа, обидете се да користите повпечатливи бои за копчињата и CTA во вашите каталози, привлекувајќи го вниманието на потрошувачите кон овие точки.

3. Оптимизирајте ја големината на сликата

Un Важен аспект за резултатите од навигацијата и оптимизацијата е брзината на вчитување на страницата.

Вообичаено е корисниците да ги напуштаат страниците што бавно се вчитуваат, затоа оптимизирајте ја брзината на вашата страница.

Неопходно е сликите што се користат на вашата страница и каталозите да имаат правилна големина и се оптимизирани за подобрување на корисничкото искуство.

4. Направете видеа за истакнати производи

Интересен начин да го истакнете вашиот бизнис и да го привлечете вниманието на потрошувачите е да користите видеа од истакнатите производи во вашиот каталог.

5. Напишете добри описи

Конечно, напишете добри описи за вашите каталози. Ова е процес кој му помага на вашиот сајт да се истакне во пребарувачите.

Ако сè уште немате онлајн каталог, сега е совршено време да го креирате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.