Пет бесплатни алтернативи за Photoshop

Бесплатни алтернативи на Photoshop

За професионалците и љубителите на уредување слики, појавувањето за прв пат на програмата Adobe Photoshop значеше голема промена во начинот на уредување и креирање. Тоа ви даде можност да можете да работите низ слоеви, да додавате различни ефекти, да ретуширате без ограничувања итн. Накратко, сè што донесе Photoshop беше револуција на друго ниво.

Меѓутоа, во денешно време има голема побарувачка за уредување фотографии и барањата се сè поголеми и повисоки. Се прашуваме, дали е неопходно да се користи Adobe Photoshop? Зарем нема попристапни бесплатни алтернативи за Photoshop? Одговорот е убедливо да. Во оваа публикација, заедно со вас ќе ги анализираме различните бесплатни алтернативи на Photoshop што можеме да ги најдеме на пазарот.

Што е толку добро во користењето алтернативи на Photoshop?

уредување слики

Постојат неколку предности што можете да ги откриете кога користите бесплатни алтернативи на Photoshop за да постигнете професионален резултат, но Важно е да знаете како правилно да ги користите за да добиете уредување на сликата што ќе го привлече вниманието на различната публика.

Тогаш Ви укажуваме на некои од главните предности да ја донесеме оваа одлука и да се определиме за една од алтернативите што ќе ги спомнеме подоцна.

  • Нема потреба да го преземате софтверот на уредот. За некои луѓе, оваа точка е големо олеснување бидејќи заштедува трошоци, простор и потрошувачка на внатрешна меморија.
  • Не мора да добивате лиценца, па тоа значи заштеда. Во случај да не го користите многу, нема да биде потребно да се инвестира за да ја добиете лиценцата за програмата.
  • Алатки и карактеристики слични на Adobe Photoshop. Сите алтернативи што ќе ги именуваме имаат функции слични на Photoshop и се способни да дадат многу професионален резултат.
  • Вашиот бренд и вие како дизајнер се на проба. Мора да барате најдобар квалитет и резултат во алатките со кои ќе работите за да го привлечете вниманието на вашата публика преку вашата работа.

Откако ќе ги знаете некои од главните предности од изборот на бесплатна алтернатива на Photoshop, време е да научите за различни опции со кои сигурно ќе работите на удобен, достапен и брз начин.

Бесплатни алтернативи на Photoshop

Програмите што ќе ги најдете во овој дел, Тие се многу валидни опции за да можете да ги уредувате вашите фотографии или слики. Тие се потполно бесплатни алатки, иако може да има повисоки платени верзии во нив.

GIMP

GIMP

https://www.gimp.org/

Започнуваме со една од најпознатите и најистакнатите програми за уредување слики во последно време. Има, со различни алатки кои се сосема неопходни за да може да се изврши повеќекратно фотографско ретуширање. Интерфејсот што ќе го најдете во оваа алтернатива е многу сличен на оној на Adobe Photoshop.

Една од предностите на GIMP е тоа што, како бесплатна алтернатива, може да се смета за алатка со која можете да започнете во светот на уредувањето за оние луѓе кои немаат многу менаџмент или знаење. Нагласете дека имаат платена верзија која вклучува други напредни опции.

Нема потреба да се лажеме, затоа велиме дека Photoshop е бог на програмите за уредување слики, но Оваа прва алтернатива што ви ја донесовме не заостанува и може да ви даде многу добри резултати.

Фотопеја

Фотопеја

https://www.photopea.com/

Бесплатна апликација како сите што ќе ги видиме денес, со која ќе постигнете напреден процес на уредување. Photopea, тоа е ориентирана кон оние луѓе кои бараат професионален резултат во своите изданија. Има и такви кои го опишуваат како клон на Фотошоп.

оваа алтернатива, Ви нуди моќ да работите со датотеки од различни формати благодарение на фактот што работи со векторска и растерска графика. Исто така, не е неопходно да го инсталирате на уредот, едноставно можете да пристапите до неговиот веб-портал и да го започнете процесот на уредување онлајн.

Еден недостаток за кој мислиме дека треба да знаете е тоа одредени алатки што ги користи оваа апликација се под нивото на Adobe Photoshop. Но, од друга страна, мора да се каже дека алатките што ги има се за напредно уредување.

KRITA

KRITA

https://es.wikipedia.org/

Ако сакате да цртате, оваа алтернатива е особено насочена кон вас. Тоа е совршена опција за оние љубители и професионалци на цртање, но е и добра алтернатива за професионално уредување слики.

Интерфејсот KRITA е многу сличен на оној на Photoshop, така што може да биде многу валидна опција. за оние луѓе кои сакаат да стекнат знаење и да се развиваат на подобар начин во стручното издание.

Тоа е бесплатен и бесплатен софтвер. Во оваа алтернатива ќе можете да ги најдете сите потребни елементи за добро издание на фотографии. Ќе работите со слоеви, маски, палети на бои итн. Покрај асистент за цртање и менаџер за ресурси.

PIXLR

PIXLR

https://pixlr.com/es/

Уредник на мисли, за сите оние луѓе на кои не им пречи да работат онлајн. Погоден за фотографи, илустратори и дизајнери. Оваа алтернатива ви нуди ажурирана верзија со професионални алатки.

Работи правилно во кој било прелистувач бидејќи е базиран на HTML5, па дури ќе можете да работите со PIXLR на iPad. Кога ќе го започнете процесот на уредување, ќе најдете модерен и едноставен интерфејс со светли и темни бои.

Сите поставки што можеби ќе ви требаат се вклучени. во оваа бесплатна алтернатива и исто така има алатки за автоматска корекција кои ќе ви помогнат да ја забрзате работата.

Photoworks

ФОТОРАБОТИ

https://www.pcworld.es/

Ако сте корисник на Windows, оваа последна опција што ви ја донесуваме можеби е онаа за вас. Тоа е опција, Може да се користи и од почетници и од професионалци за уредување слики. Оваа платформа ви нуди различни суштински функции во однос на уредувањето.

Ќе откриете дека неговиот интерфејс е многу едноставен, како и многу интуитивен, така што ќе ви го олесни пребарувањето на алатките и работниот процес. Имајте предвид дека Photoworks има технологија за лесна препознавање и библиотека за прилагодување за разубавување на сликата.

Откако ги откривме овие пет прекрасни алтернативи, ви поставуваме прашање Дали Photoshop сè уште е ваша неопходна опција? Без сомнение, без разлика дали ќе се занимавате со професионална работа или за лична употреба, вреди да се разгледаат овие алтернативи.

Секако, за многумина Photoshop сè уште е крал на светот на уредувањето фотографии, но ние веруваме дека не е неопходно да се купи оваа програма за да се постигне професионален резултат, покрај која било од овие алтернативи можете да започнете во светот на уредувањето и оди стекнувајќи знаење малку по малку на најдобар начин.

Се надеваме дека оваа публикација ќе ви помогне и запомнете дека ако користите друга бесплатна алтернатива на Photoshop што сакате да ја споделите, не заборавајте да ни пишете во полето за коментари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.