Како да го видите времето на употреба и датумот на инсталација на Windows

Еј, како оди! Денес ќе споделам со вас неколку основни, но многу корисни совети, кои ќе ви овозможат, на пример, да го следите времето на употреба на опремата, особено ако имаме деца дома со свои компјутери, како и исто така можете да одредите колку е стар.компјутер, меѓу другите предности во зависност од приликата секако.

Лично, неодамна придружував пријател кој требаше да купи половен лаптоп, каде што сопственикот рече дека опремата е стара само 5 месеци и дека ја користи повремено. За да ги потврдам тие информации, она што го направив беше да извршите команда за да видам кога е инсталиран Windows и видете ја евиденцијата колку пати е вклучена опремата, податоци кои патем вклучуваат датум, време и времетраење. На наше изненадување, тој лаптоп беше стар повеќе од 1 година и се користеше неколку пати на ден XD

Во таа смисла, без сомнение како корисник ќе биде добро да ги знаете следните информации

Погледнете го времето на користење во Windows

Можеби треба да знаете колку пати бил вклучен вашиот компјутер, ако имате Windows 8 или 7, само треба извршете менаџер на задачи, со 1 десен клик од лентата со задачи или копчињата Ctrl + Alt + Del и кликнете на јазичето Перформанси.

Време на користење на Windows

Конечно, во делот Систем, ќе го видите искористете го времето.


Што ако имам Windows XP?

За жал, менаџерот за задачи во XP не ги покажува овие информации, но бидете сигурни, има лесен трик што треба да се примени. Стартувајте ја командната конзола со одење во менито за старт> Сите програми> Додатоци и отворете го Брза командаНа Како кратенка, исто така можете да притиснете Win + R, напишете cmd и притиснете enter.

Откако ќе се изврши, напишете или кликнете со десното копче на следнава команда:

systeminfo | најдете „Време“

Притиснете го копчето за внесување, почекајте неколку секунди и ќе го видите време на употреба во Windows XP.

Време на употреба XP

 

Погледнете го датумот на инсталација на Windows

Во овој случај, и во Windows 7 и во XP, повторно ја извршуваме командната линија и напишете или кликнете со десното копче на следнава команда:

systeminfo | најдете „Оригинал“

Варијанта за Windows 8:

systeminfo | Најди / i "Оригинал"

Го притискаме копчето за внесување, чекаме неколку секунди и ќе ни го покаже оригинален датум на инсталација, вклучително и времето како што се гледа во фаќањето.

Датум на инсталација

Доволно лесно нели? Патем, ако ја извршите само командата "systeminfo" (без наводници), ќе добиете поважни информации за системот и опремата воопшто.

Полесно! 2 во 1 со Спечи

Сите погоре што можете лесно да ги добиете со добриот производ од креаторите на CCleaner, за кои зборуваме Специфичност; алатка за преглед на хардверски и системски детали за нашата опрема. Ако го немате, што чекате? 😀 е бесплатно.

Кликнете на делот Система operativo, веднаш ќе ги добиете датумот на инсталација и времето на работа, како што е прикажано на следната слика од екранот на софтверот.

Специфичност

 

Тоа е се! Ако оваа информација ви беше корисна, не двоумете се да ја споделите на вашите омилени социјални мрежи и / или оставете коментар =)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Man. Мануел Мар Х. dijo

  колку е интересно, благодарам.

 2.   Роналд dijo

  Ви благодарам многу.

  1.    Марсело камачо dijo

   За тебе Роналд