Игри во шах

игри во шах

Играта шах, во класична игра на табла која низ годините успеа да ја задржи популарноста на своите почетоци. Да, точно е дека со растечкиот развој на технологиите и појавата на мобилни уреди или машини за видео игри, класичните игри малку губат од пареата кај помладата публика, која е повеќе навикната на интеракција и интеракција преку видео игрите. . Има алтернатива за оние љубители на оваа класична игра меѓу класиците, уживајте во неа, играјќи преку апликации на нашиот мобилен или компјутер.

Шахот е игра на табла каде стратегијата и концентрацијата се два основни аспекти за да се игра добра игра, па дури и да се победи. Со текот на времето, сè поретко е да се најдат луѓе на која било возраст кои уживаат во оваа игра во соби или паркови. За оние кои сакаат да продолжат да уживаат во оваа игра на поинаков начин, во овој пост ќе ги именуваме најдобрите шаховски игри и за компјутер и за мобилен.

Шаховски игри за мобилни уреди

Во следната листа, ќе можете да најдете некои од оние кои се сметаат за најдобри шаховски игри достапни за вашиот мобилен уред. Ако сте еден од луѓето кои уживаат во оваа игра, не двоумете се да ги задржите нивните имиња. Ќе најдете достапни и за Android и за IOS.

Лишаши

Лишаши

https://play.google.com/

Во оваа прва опција за вашите мобилни уреди, ви носиме отворен код и потполно бесплатна игра шах. Во рамките на оваа апликација, ќе можете да најдете различни начини на игра, шах со куршуми, класична игра, преку кореспонденција или Блиц. Покрај ова, ќе можете да играте турнири во арената, да пребарувате, следите или предизвикувате други корисници.

Играјте Магнус

Играјте Магнус

https://play.google.com/

Со оваа апликација, ќе можете да ги истакнете вашите најдобри вештини во оваа игра. Можете да ги тренирате вашите движења или дури и да научите да играте од нула за да станете најдобри. Веќе знаете дека и физички и играјќи преку направа, шахот бара желба и време за да се научи што подобро. Играјте Magnus, ви нуди не само неверојатни игри, туку и совети, трикови за тактики и стратегии.

Шах

Шах

https://play.google.com/

Ако барате бесплатна апликација за игра која ви нуди и различни режими на игра, оваа опција е онаа за вас. Со шах, ќе можете да уживате во игра шах и онлајн и офлајн. Исто така, ви овозможува да играте и со онлајн и со локални корисници.

Судир на кралевите

судир на кралеви

https://play.google.com/

Оваа игра е достапна за преземање на вашиот iPhone или iPad и со неа можете да играте во секое време, каде било. Има десет нивоа на тежина што ги вклучува, а кои ќе треба да ги надминете за да стекнете знаење и вештини. Можете преку неговата конфигурација да активирате опција за да се појават совети за движење во текот на играта. Тоа е совршена апликација за игри за учење и подобрување малку по малку.

Вистински шах

Вистински шах

https://play.google.com/

Класична шаховска игра, со многу напредна 3Д графика, со која ќе можете да играте и онлајн и офлајн. Има совршена графика како што наведовме, но не само тоа, туку и неговата репродукција е совршена. Со преку 10 милиони преземања распространети низ целиот свет, Real Chess ви овозможува да ги најдете и да играте против нив во една игра.

Шаховски игри за компјутер

Во мала листа, ќе ги посочиме најдобрите шаховски игри, според наше мислење, кои ќе можете да ги најдете за да уживате на вашиот компјутер, тие ќе се појавуваат и бесплатни и платени.

Шах Ултра

Шах Ултра

https://store.steampowered.com/

Графички, оваа шаховска игра за компјутер навистина не изненадува. Играта има 4K слики со навистина добра резолуција. Chess Ultra, има режим за корисникот да игра сам или режим на игра каде што можете да најдете ривал за неколку секунди со кои може да се игра, во овие два режими има подмодови на игра.

Шаховски титани

Шаховски титани

https://www.maestrodeajedrez.com/

Целосно бесплатна опција за нашиот компјутер и многу играчи ја истакнуваат за неговиот технички дел. шаховски титани, Ви нуди висок степен на детали и во дизајнот на таблата и во неговите парчиња. Тоа е многу популарна апликација за игра меѓу љубителите на шах во бесплатна верзија. Има различни нивоа на тежина, па можете да почнете да уживате во него дури и ако сте почетник, па се прилагодува на секаков тип на играч.

Шах Фриц

Шах Фриц

https://account.chessbase.com/

Фокусирана игра, за оние корисници кои не се толку искусни и кои сакаат не само да се подобрат, туку и да уживаат во секоја игра и движење. Позитивна точка на оваа опција е тоа што го анализира стилот на игра што секој корисник го има преку рангирање и исто така одговара на играчи од слично ниво за да играат нова игра. Има форум каде што можете да дебатирате или разговарате со други играчи.

Лукас Шах

Лукас Шах

https://chessionate.com/

Една од нејзините главни карактеристики е тоа што е компјутерска игра со отворен код, па затоа е потполно бесплатна. Има вкупно 40 режими, така што ви овозможува да играте нула ниво или професионални игри. Благодарение на употребата на вештачка интелигенција, играта ги прилагодува игрите на нашето ниво на тежина. Chess Fights, нуди мултиплеер режим со кој ќе можете да играте со корисници од целиот свет. Преку неговите поставки и опции за конфигурација, можете да ја прилагодите играта како што сакате.

Шах за уништување

Шах за уништување

https://www.shredderchess.com/

За оние корисници кои сакаат да започнат во светот на шахот, оваа опција е совршена. Тоа е програма која не само што е моќна, туку и многу комплетна и многу лесна за употреба. Тоа е мултиплатформска игра за да можете да уживате во неа и на компјутери и на мобилни уреди.

Ќе можете да ги тестирате вашите вештини и стратегии со која било од овие опции за шаховска игра, и за компјутери и за мобилни уреди. Меѓу нив, ќе можете да најдете од најкласични до помодерни опции поради нивната графика и режими на игра. Како што ве потсетуваме во многу наврати, имате можност да ни пишете било каков предлог за игрите во шах во полето за коментари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.