Како да го испразните OneDrive

Лого на OneDrive

Како што знаете, кога имате е-пошта како Gmail или Hotmail, таа доаѓа со услуга „облак“. Односно, со можност за индивидуално користење на личен облак наречен Drive или OneDrive соодветно. Но, ако ви снема простор, мора да го испразните. Дали знаете како да го испразните OneDrive?

Следно ќе ви подадеме рака за да знаете навистина како се празни и колку простор имате на располагање за да го пополните (и да го испразните ако е потребно).

Колкав е капацитетот на OneDrive

Почетна страница на апликацијата

Ако сте тука во моментов, тоа е затоа што точно знаете што е OneDrive и често го користите, толку многу што сте останале без капацитет на него и не можете да зачувате друг документ. Но, дали некогаш сте се запрашале каков капацитет имате во овој личен облак?

Како што видовме, OneDrive ви нуди бесплатна сметка од 5 GB. Но, тоа не значи дека тоа е граница. Тоа се навистина само бесплатните гигабајти, но ако ви треба повеќе, секогаш можете да купите или да се претплатите на други услуги, како што е Microsoft 365 кој ви дава повеќе простор.

Како да го испразните OneDrive

Ѓубре за да се исчисти просторот

Ако со текот на времето, или поради различните датотеки што сте ги ставиле во облакот на OneDrive, ви снема простор (или сакате да избришете сè трајно), треба да знаете дека можете да го направите тоа.

Всушност, тоа не само што може да се направи на компјутер, но тоа би можеле да го направите и со мобилниот. Сега, во секој случај, треба да се следат низа чекори кои ќе направат сè брзо и лесно. Дали сакате да знаете што се тие? Одете по тоа.

Испразнете го OneDrive од вашиот компјутер

Почнуваме со компјутерот. Не, ние не се однесуваме на компјутер за да влеземе во прелистувачот и од таму во OneDrive. Ако имате Windows 10, најнормално е тоа што во рамките на истражувачот на датотеки, имате папка што вели OneDrive. Ова е директен пристап до облакот што го имате во вашиот прелистувач, само што не е неопходно да ја внесете сметката за да знаете што има внатре.

Овој метод е најлесниот од сите бидејќи откако ќе кликнете на папката ќе се појават сите датотеки што ги имате и, ако ги изберете сите, само треба да кликнете на десното копче на глувчето и Избриши (Избриши).

Меѓу предностите што ги нуди овој метод е да може да означи сè одеднаш и да избрише без да мора да влезе внатрено направете го тоа однадвор. Секако, внимавајте што бришете бидејќи можеби нема да ви се врати.

Ова ќе ви овозможи целосно да го исчистите складирањето на облакот, или, со други зборови, ресетирајте го. Со други зборови, повторно ќе го имате целиот достапен простор што го имавте на почетокот кога ја креиравте сметката.

Испразнете го OneDrive во прелистувачот

Ако немате Windows 10 или не сакате да го правите тоа на претходниот начин што го споменавме, следната опција што ја предлагаме е да го користите прелистувачот. Со други зборови, пристапете до вашата сметка на OneDrive од прелистувачот за да ја избришете содржината што ја имате во неа.

За ова, мора најавете се на вашата сметка на OneDrive за да можете да пристапите до вашата лична папка каде што ќе ги најдете сите датотеки што ги имате.

Откако ќе го направите, Можете да ги означите сите папки и/или датотеки што сакате да ги избришете. Ќе мора да одите еден по еден покажувајќи кон нив бидејќи нема копче што ги избира сите документи што ги имате во облакот. Иако всушност можеме да ви дадеме мал трик.

И тоа е дека, ако направите круг додека го држите левото копче на глувчето, можете да изберете неколку или, ако сакате сите, само притиснете CTRL + A.

Ако веќе сте ги одбрале, сега можете да направите две работи:

  • Ставете го курсорот на една од наведените папки и притиснете го десното копче на глувчето, од таму за бришење.
  • Друга опција е стрКликнете на копчето „Избриши“ што се појавува на врвот. Ако го удриш, ќе го направи истото, ќе го тргне се што имаш од „видот“.

Сега, треба да знаете дека овие документи што ги бришете не се целосно избришани, туку напротив одат во корпата за отпадоци и додека не ја испразните не се сметаат за целосно избришани.

Избришете ги датотеките на OneDrive од мобилен телефон

Лого на OneDrive

Конечно, имаме опција да го испразниме OneDrive преку мобилен телефон. Обично не е најдобрата опција бидејќи, како мал екран, ни е потешко да сфатиме детали кои ни кажуваат дали датотеката треба да се избрише или не (на пример, дека не ја сфаќате). Иако тие документи ќе бидат во корпата за отпадоци, користете ја оваа опција само ако имате управување со OneDrive со мобилниот.

И како се прави тоа? Обрнете внимание бидејќи ова се чекорите:

Првото нешто што ви треба е да ја инсталирате апликацијата OneDrive. Ќе го најдете во Google Play или во Play Store на iPhone и ќе мора да го имате за да пристапите до вашиот облак преку него. Исто така, неопходно е да го синхронизирате со вашата сметка.

Откако ќе го имате, првото нешто што ќе треба да го ресетирате складирањето е да избришете сè што е во него. И за ова мора да започнете така што ќе го држите прстот на екранот покажувајќи кон еден од елементите. На овој начин, режимот на селекција ќе се активира и, како што се случува во прелистувачот, ќе треба да кликнете на елементите што сакате да ги избришете.

Кога ги имате сите се што треба да направите е да ги повлечете сите тие датотеки до иконата за корпа за отпадоци. Ова ќе предизвика сите да се преселат на таа локација. Конечно, ќе треба само да потврдите дека сакате да ги избришете и подоцна, по трет пат, а во корпата за рециклирање да ја испразните за да биде целосно празна.

Сега знаете дека постојат три начини да го испразните OneDrive и дека, во зависност од тоа со кој се чувствувате поудобно, можете да изберете еден или друг. Нашиот предлог е да го користите највообичаениот начин на пристап до тоа складирање бидејќи на тој начин ќе можете постојано да знаете каде се датотеките и да не ги бришете оние што сакате да ги чувате. Дали се сомневате како да го испразните OneDrive? Прашајте не и ние ќе се обидеме да ви помогнеме!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.