Менаџер за лозинка

Лого на менаџерот за лозинки на чувар

Што ако е-поштата (или неколку), што ако социјалните мрежи, што ако вашата веб-страница... Сè повеќе сме опкружени со лозинки и едно од првите правила е да не се користи истата на сите страници. Но, научете го секој од нив напамет, користејќи го вистински со максимална заштита, може да биде многу, многу тешко. Затоа се користи менаџер за лозинки.

Но, дали знаете што е менаџер за лозинки? И кои се најдобри за употреба? Ако како многумина имате премногу лозинки и сакате да ги чувате безбедни, ова ве интересира. И многу.

Што е менаџер за лозинки

Можеме да кажеме дека менаџерот за лозинки е систем, апликација, во која се зачувуваат сите лозинки што ги користите, било за е-пошта, за социјалните мрежи, за вашиот пристап до компјутерот итн. Целта на овие е да ги запомнат, наместо вас, сите тие лозинки.

Всушност, можеби веќе користите еден од нив без да сфатите дека го користите. На пример, кога ќе влезете во Facebook. Дали секогаш треба да ја внесувате вашата лозинка или прелистувачот ја памети? И кога одите на Gmail?

Главните прелистувачи имаат свои менаџери за лозинки кои се обидуваат да ги запомнат наместо вас, па дури и да ви даваат предлози кога се регистрирате за нова страница (и автоматски ги зачувувате на вашиот менаџер).

Сепак, надвор од нив треба да знаете дека има и апликации од трети страни, било бесплатни или платени, кои ја вршат истата работа: зачувајте ги вашите лозинки и дури и да ве предупреди кога некој е силуван или ако е премногу слаб за да ве заштити.

Употребата на овие менаџери не е комплицирана, далеку од тоа. Во повеќето од нив би требало да се регистрирате за сè да биде 100% заштитено, а потоа да ги додадете лозинките на сите места што ги сакате, давајќи ѝ го името на страницата, така што кога ќе треба да ја барате лозинката, таа ќе ви даде полесно ти е.

Откако ќе внесете и потврдите дека вие сакате да пристапите до тие податоци, само треба да ја пронајдете веб-страницата и да ја видите лозинката да те пуштам внатре.

Доброто е што овие апликации се носат на мобилниот, така што ќе имате пристап во секое време.

Кои се најдобрите менаџери за лозинки

Не сакаме да ве натераме да чекате повеќе и затоа подолу ќе дознаете за некои од најдобрите менаџери за лозинки кои ќе ви помогнат да имате дополнителна безбедност на вашите сметки без да мора да запомните десетици или стотици различни лозинки за секој сајт (бидејќи, како што знаете, не е добро да се користи иста лозинка за сите нив).

Ваше е да користите едно или друго.

1Password

1 Мени за управување со лозинки

Започнуваме со еден од најпознатите менаџери за лозинки. Ова е 1 лозинка и Покрај тоа што е познат, многу се препорачува, особено за iOS и Mac.

Тоа не значи дека го немате на Windows или Android; да тоа е иако квалитетот паѓа малку.

Ги има сите функции што ги барате, иако се плаќа, и ќе треба да потрошите околу 3 долари за да ја добиете целосната апликација.

LastPass

Ако сакате алтернатива која исто така е бесплатна во се што ве интересира, тогаш ова е она што го барате. Тоа е менаџер за лозинки со многу добри оценки, иако некои алудираат на тоа дека има безбедносни проблеми. Но, неговото време на реакција во тие случаи е брзо.

Норд премин

Ако зборуваме за менаџер на лозинки со шифрирање на највисоко ниво, ова е можеби една од апликациите што треба да се разгледаат. Секако дека се плаќа, внимавајте.

Меѓу предностите што ви ги нуди е правење автоматски бекап, повеќефакторска автентикација, зачувување на лозинки и нивно внесување во прелистувачот, нивно синхронизирање итн.

Менаџер за лозинка на Касперски

Мени за апликација Kasperky

Компанијата Касперски Тој е познат во светот и еден од најповрзаните со безбедноста од компјутер. Па можеби она што не го знаете е тоа има свој менаџер за лозинки, Kaspersky Password Manager, и за Windows и Mac, Android и iOS.

Можете да зачувате адреси, лозинки, приватни белешки, банкарски картички итн. Покрај тоа, ви овозможува да имате сопствен генератор на лозинки, да ја заклучувате апликацијата, да ги синхронизирате или автоматски да ги пополнувате лозинките.

Чувар

Лого на менаџерот за лозинки на чувар

Станува збор за еден од најпознатите, препорачани и ценети менаџери во целиот свет. Тоа е бесплатна апликација и ви овозможува да ги контролирате вашите лозинки, но и да зачувувате доверливи датотеки. Може да се користи отпечаток од прст или препознавање лице за да се отклучи и сè ќе биде безбедно.

SafeInCloud

Мени за апликација

Во овој случај, овој менаџер за лозинки работи со AES-256 шифрирана база на податоци. Ова укажува дека станува збор за висока безбедност и дека само вие би имале пристап до податоците што ги зачувувате, во овој случај лозинките што ги сакате.

Покрај тоа, има и други функции како автоматско комплетирање, синхронизација, читач на отпечатоци итн. И најдобро од сè, вКога ќе креирате лозинка, можете да ја анализирате за да го видите нивото на безбедност има и ви нуди алтернативи кои им отежнуваат на ботови и хакери да го погодат.

Паричник

Ова е едно од најмалку познатите, но има нешто што многу други го немаат: можност за групирање и сортирање лозинки врз основа на тоа што се. На пример, за онлајн продавници, за е-пошта, за веб-страници, за пристап до компјутерот...

Имајќи ги по овој редослед, многу е полесно да ги најдете кога треба да ги барате.

Робоформ

Ако она што го барате е нешто многу основно за да не мора да се комплицирате, тогаш опцијата што ја предлагаме ќе ви се најде. Станува збор за апликација која може да се користи и на десктоп и на мобилен телефон. Проблемот е во тоа не синхронизира лозинки ниту ќе имате напредни функции. Барем бесплатно.

Комплетната апликација (со сите функции) чини околу 23,88 евра годишно.

Како што можете да видите, има многу опции да вклучите менаџер за лозинки во вашиот мобилен телефон и на тој начин да управувате и да се осигурате дека пристапот до вашите страници и социјалните мрежи е само ваш. Тие не се магични, односно секогаш може да има хакерство и можеби ќе треба постојано да ги менувате често, но барем ќе ги осигурате. Дали знаете нешто повеќе што не сме спомнале? Препорачај ни го!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.