Кое е значењето на акронимот NSFW

NSFW значење

Интернет жаргонот е разновиден. Всушност, исто така се менува затоа што често се појавуваат нови термини. А другите стари траат долго, како што е случајот со NSFW. Неговото значење за многумина не е лесно да се разбере, затоа завршуваат со пребарување азил да разјасниш што ти испратил или кажал твојот син, внук, внук или кој било тинејџер.

Дали знаете што значи NSFW? И кога треба да се користи? Не грижете се, ние ќе ви ги дадеме клучевите веднаш.

NSFW: значењето на овие акроними

сигнал за тревога

Мораме да започнеме со тоа што ќе кажеме дека се занимавате со нешто што е веќе многу години старо. Иако младите сè уште го користат и мислат дека е модерно, вистината е дека не е. Тој всушност има најмалку 30 години или повеќе.

Неговото потекло потекнува од форуми, IRC, блогови или веб-страници кои мораа да ги предупредат читателите за тоа содржината што ја споделувале со нив не била соодветна за отворање на одредено место, како што е делото, бидејќи содржело нешто „чувствително, насилно, сексуално, навредливо или крваво“. И, се разбира, не беше прашање да почнам да го гледам во тој момент.

Но, што значи тоа? NSFW значи Не е безбеден/погоден за работа, што во превод значи дека не е безбедно/соодветно за работата.

Со овиеи идентификувајте ја содржината што не треба да се гледа доколку сте биле на работа бидејќи може да ве изложи на соработници или дури и на вашиот сопствен шеф.

Денес овие акроними сè уште се користат и тоа е дури и „добри манири“ кога знаеш дека ќе испратиш нешто што не е соодветно да се види на јавно место (не само на работа туку и во случај да одите во метро или автобус, во воз, во авион...).

Потеклото на NSFW

Знак за да се разбере значењето на NSFW

Сега кога знаете што значи NSFW, како да ви кажеме кое било неговото потекло? Тоа е всушност доста љубопитна приказна и сигурно ќе ви го привлече вниманието затоа што Отпрвин немаше никаква врска со тоа.

За да го направите ова, мора да се вратиме во 1998. XNUMX век. И, исто така, на форум, наречен snopes.com (не, извинете, но ако одите на тој URL сега ќе добиете страница со вести и други. Иако имате можност да станете член со она што може да продолжи да делува како форум, но модернизиран).

Факт е дека во таа година и на тој форум, една жена им напиша на корисниците жалејќи се дека користеле NFBSK за етикетирање на несоодветна содржина. Зошто се жалеше? Затоа што беше „Не за британските училишни деца“, или што е истото „не е за британските училишни деца“.

Очигледно од жалба стана шега. Сите го искористија како шега на фотографијата и дури отворија посебен дел на тој форум со наслов NFBSK.

Со текот на времето, она што го направија администраторите беше да го сменат фактот дека таа беше содржина која не е соодветна за британските деца. Нејзиниот резултат беше да се вклучат во работните места, оттука и NSFW.

Други кратенки кои исто така се користат

Покрај NSFW, субјективно е она што се испраќа, многу луѓе користат други акроними кои значат исто, а кои се:

  • PNSFW: „Можеби не е безбеден/погоден за работа“, „можно е небезбеден/погоден за работа“.
  • LSFW: „Помалку безбеден/погоден за работа“, „помалку безбеден/погоден за работа“.

Можеби со текот на времето ќе се развива и ќе продолжи да се менува, но која е нејзината основа, за што е, постои повеќе од дваесет години.

Како да се користи акронимот NSFW

Црвено знаме за акронимот NSFW

Откако ќе го знаете значењето на NSFW, можеби размислувате да го користите во реалниот живот, на пример кога испраќате е-пошта или препраќате порака на WhatsApp. Y Вистината е дека тоа не е лоша идеја.

Всушност, главната премиса што мора да ја земете во предвид за да ја користите е дека, кога сакате да испратите видео, слика, е-пошта, порака... тоа е ризично (било да е сексуално, крваво, морбидно, итн. .) испратете го со тема или со акроним NSFW за да разбере другото лице дека тоа не е нешто што треба да го гледате „јавно“, туку тоа треба да го правите приватно.

Се разбира, ако тоа е еден од првите пати што ќе го испратите на некоја личност, пред се треба да бидете сигурни дека тој точно знае што значи тоа, затоа што ако не знаете, колку и да ги користите овие акроними, другиот може да ги игнорира мислејќи дека сте напишале грешка и не сфаќајќи дека му праќате „порака“. А тоа значи дека е способен да го отвори во која било средина каде што е, што е ризик да се земе предвид.

Ако веќе го знаете значењето на NSFW и знаете како да го користите, отсега немате изговор да го ставате секогаш кога ќе испратите слика, видео итн. дека не треба да се прикажува јавно, туку да се почека тој човек да биде сам и на приватно место. Дали некогаш ви се случило?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.