7z датотеки: што се тие и како можеме да ги отвориме

некои датотеки од 7z

Кога работите многу со датотеки, запознавате голема разновидност од нив. Сепак, другите се практично непознати и ретко се соочувате со нив. Таков е случајот со датотеките 7z. Знаеш дека се? Како се отвораат? Вклучување?

Ако сакате да знаете повеќе типови датотеки надвор од типичниот zip, rar, слики, видеа, документи итн. тогаш ова ве интересира, бидејќи не само што ќе знаете што се тие, туку и како може да се отворат и како сами да ги креирате. Оди за тоа?

Што се 7z датотеки

Архиви

Пред сè друго, првото нешто што треба да го знаете за 7z-датотеките е што значи ова. А вистината е тоа ние се однесуваме на формат на компресирана датотека. Поточно оној што е креиран со програма со отворен код наречена 7-Zip. Оттука и тоа љубопитно име на 7z. Всушност, тоа е компресирана zip-датотека но, за да се избегнат загубите што се случуваат во овие попопуларни формати, тие користат друг, LZMA, кој ја намалува големината, но без да го намали квалитетот на она што е внатре. Да ви дадам идеја, е способен да ја намали големината на датотеките со нивно компресирање до 85% па затоа е еден од најдобрите за добивање фајлови со мала тежина (за испраќање се многу подобри затоа што можете да прикачите повеќе).

За што служат тие

7z датотеки

Дали се прашувате зошто да користите 7z датотеки наместо вообичаените zip или rar датотеки? Всушност, тоа има причина за постоење и важно е да се знае кои се вообичаените функции на овие датотеки.

Во овој случај, тие служат за:

 • Содржи големи датотеки внатре, не само по количина, туку и по големина. Само што за разлика од другите нуди формат со помала големина (покомпресирани се но без губење на квалитетот, нешто што не се случува кај другите формати).
 • Компресирајте ги датотеките колку што е можно за да ги испратите преку пошта електронски (Без да ви дадам неуспеси, тие не можат да се испратат или се поставени на облакот за да може да ги споделите).
 • Компресирајте зипувани датотеки во други во една датотека. Со поголема компресија, можете да соберете повеќе.
 • Шифрирајте и заштитете ги документите внатре многу подобро.

Како да отворите датотеки од 7z

Не сите оперативни системи имаат програми или драјвери кои ви дозволуваат да отворате 7z датотеки исто како zip или rar. Всушност, во овој случај, потребни се надворешни програми за нивно отворање. Ова е можеби најголемиот недостаток бидејќи многумина кои не се запознаени со компјутерот, кога ќе наидат на овој формат не знаат што да прават и често завршуваат да го отфрлаат поради оваа причина.

Сепак, тоа е всушност многу едноставно., а потоа ќе ви дадеме неколку клучеви во зависност од оперативниот систем што го имате.

Отворете 7z датотеки на Windows и Mac OS

Да почнеме со Windows и Mac OS. Тие се два многу вообичаени системи и, особено првиот, е оној што го користат скоро сите. За нив, најдобрата програма со која се манипулира со датотеките 7z е 7-Zip, софтвер од трета страна кој ви овозможува да зипувате и отпакувате датотеки за неколку секунди.

ова можете да го преземете директно од неговата официјална веб-страница (Го препорачуваме ова бидејќи на овој начин ќе избегнете проблеми со вируси и други тројанци кои можат да се „вгнездат“ во вашиот компјутер, па дури и да го контролираат).

Откако ќе го преземете и инсталирате, Треба само да отидете до датотеката што ја имате со таа екстензија, да го притиснете копчето десно и да побарате да се отвори со 7-Zip. Автоматски ќе се погрижи да го отвори и ќе треба само да изберете што сакате и да кликнете на Extract за да му ја дадете локацијата на папката (дестинацијата) и да прифатите.

Други алтернативи, во случај оваа програма да не заврши да ве убеди или да не сакате да имате премногу на вашиот компјутер, се:

 • Winzip. Попопуларен е и лесен за користење (всушност е таков што го користиме речиси автоматски).
 • WinRar. Слично на претходниот. Всушност, го прави истото како WinZip.
 • The Unarchiver. Ова е ексклузивно за Mac OS и е една од најмоќните програми за компресија и декомпресија. Ќе го најдете во продавницата на Apple и ќе треба само да го инсталирате и да започнете да работите со него.

Отворете 7z датотеки на Linux

Во случај на Linux (кој можете да го користите и на Windows) имате PeaZIP, компатибилна програма со која се компресира и декомпресира. Работи како и сите претходни програми, така што нема да биде тешко да се користи.

Дали е единствениот што го имаме за Linux? Вистината е дека не, туку е најкористен и најпрепорачлив, затоа и ви го предлагаме.

Отворете ги овие датотеки онлајн

Конечно, во случај да не сакате да преземете и инсталирате некој проблем, имате онлајн опција (всушност неколку, само ставете unzip 7z датотеки во пребарувачот и алатките ќе излезат).

Оној што го препорачуваме е EzyZip, иако, ако документите се приватни или лични, не ви препорачуваме да го правите тоа, особено што ќе треба да ги прикачите на облакот на таа веб-локација и таму ја губите контролата што можат да направат со тие податоци (дури и ако кажат дека ги бришат за x време).

Предности на овој формат на датотека

компјутерски датотеки

Сега кога знаете малку повеќе за датотеките 7z, веројатно е дека веќе можете да коментирате за некои предности што ги нудат во однос на другите датотеки како rar или zip датотеки. Во принцип, не само што помага да се компресира поефикасно, успевајќи да го одржи квалитетот, туку и исто така, минимизирајте ја тежината на секој сет на податоци колку што е можно повеќе.

Како тоа да не беше доволно, Компатибилен е со многу формати, од Zip, Rar, Gz, DOCx, FLV... и да се компресира и да се декомпресира.

И има повеќе, како и нешто што го прави да се издвојува од другите алтернативи: шифрирање на датотеки. Тој е способен да ги шифрира за поголема заштита, но можете и да ги поделите на поддатотеки за да постигнете побрз пренос на податоци (бидејќи секоја од нив има помала тежина, тие ќе се преземат порано).

За сето горенаведено, нема сомнеж дека 7z-датотеките се добар избор кога секојдневно работите со многу податоци и мора да ги преместите или да ги испратите на други луѓе. Дали го знаевте овој формат на датотека? Дали некогаш сте го користеле или не сте знаеле дека постои и затоа како да го користите (со ципање или отпакување).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.